Decyzja Prezydium KK nr 92/16 ws. poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” negatywnie ocenia poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz  niektórych innych ustaw w zakresie dotyczącym wyeliminowaniu reprezentatywnych przedstawicieli związków zawodowych i pracodawcówz Krajowej Rady Konsultacyjnej przy Pełnomocniku ds. Osób Niepełnosprawnych.Zgodnie z projektem tylko przedstawiciele organizacji pozarządowych będą zasiadać w organie doradczym Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Zdaniem Prezydium NSZZ „Solidarność”, obecność w Radzie tylko przedstawicieli organizacji pozarządowych spowoduje, że spojrzenie na problemy Osób
z Niepełnosprawnościami będzie zbyt wąskie i jednostronne. Podczas posiedzeń Rady Konsultacyjnej, Pełnomocnik może dowiedzieć się bezpośrednio od strony pracowniczej o problemach na otwartym i chronionym rynku pracy oraz przedyskutować merytorycznie pomysły nowych uregulowań prawnych zanim staną się one projektem aktu prawnego. Wyłączenie ze składu Rady reprezentatywnych przedstawicieli związków zawodowych i pracodawców spowoduje, że Rada nie będzie mogła prawidłowo spełniać swej dotychczasowej funkcji.

W związku z powyższym Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wnioskuje o pozostawienie w Radzie Konsultacyjnej, z zachowaniem równowagi, przedstawicieli reprezentatywnych związków zawodowych i pracodawców oraz organizacji pozarządowych.

Jednocześnie Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wskazuje, że nie ma zastrzeżeń co do pozostałych propozycji zawartych w opiniowanym projekcie.