Decyzja Prezydium KK nr 90/16 ws. opinii o projekcie ustawy o podatku dochodowym od sprzedaży detalicznej (projekt z dnia 16 maja 2016 r.)

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie ocenia zmiany w projekcie ustawy o podatku dochodowym od sprzedaży detalicznej z dnia 16 maja 2016 r. w stosunku do rozwiązań zaproponowanych w projekcie z dnia 2 lutego br.

NSZZ „Solidarność” popiera rozwiązania, których celem jest eliminowanie nierównych obciążeń podatkowych (które w większym stopniu dotykają małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się handlem detalicznym), a także nierówności konkurencyjnej pomiędzy przedsiębiorstwami zajmującymi się handlem.

W ocenianym projekcie uwzględniono uwagi zgłoszone w Decyzji Prezydium KK NSZZ „Solidarność” nr 26/16 w zakresie odstąpienia od wyższego opodatkowania sprzedaży w soboty i w niedziele, zrezygnowano z obciążenia przewoźników (pracowników) dodatkowymi opłatami ryczałtowymi, usunięto zagrożenia zasygnalizowane w zakresie objęcia podatkiem PSS „Społem” oraz usunięto wątpliwości dotyczące franczyzobiorców oraz sprzedaży detalicznej przez hurtownie.

Jednocześnie Prezydium KK NSZZ „Solidarność” wnosi o uwzględnienie w dalszych pracach nad projektem następujących rozwiązań:

1.     Biorąc pod uwagę znaczące wahania wartości sprzedaży w poszczególnych miesiącach oraz konieczność korygowania podstawy opodatkowania w przypadku zwrotów towarów, rozliczeń zaliczek i zadatków proponujemy, aby podatek ten był podatkiem rocznym, naliczanym po przekroczeniu planowanej kwoty wolnej, wynoszącej 204 mln zł, odmiennie od zakładanego rozwiązania, że wysokość stawek podatkowych będzie uzależniona od miesięcznej sprzedaży.

2.     Należy wydłużyć proponowane vacatio legis z 1 do 3 miesięcy, aby zapewnić przedsiębiorstwom czas niezbędny do przygotowania się do nowych obowiązków. Konieczne są bowiem, m.in. zmiany systemów rozliczeniowych (zakupu, wdrożenia, przetestowania) oraz szkolenia pracowników, którzy będą odpowiedzialni za ich obsługę.

NSZZ „Solidarność” ponadto zwraca uwagę na konieczność zminimalizowania ryzyka uznania przedmiotowego projektu ustawy za niezgodny z prawem Unii Europejskiej, co w wyniku wprowadzenia, a następnie wycofania lub znaczącej zmiany podatku od sprzedaży detalicznej będzie wpływać destabilizująco na relacje handlowe oraz tworzyć poważne konsekwencje dla przedsiębiorstw handlowych, ich dostawców, pracowników jak również dla konsumentów.

Te nader istotne ryzyka, należy definitywnie rozstrzygnąć przed wprowadzeniem ustawy do polskiego porządku prawnego, a sposób potwierdzenia zgodności należy do strony rządowej.

Prezydium KK zwraca uwagę, że projekt ustawy o podatku dochodowym od sprzedaży detalicznej z dnia 16 maja 2016 r. wpłynął do Biura Rady Dialogu Społecznego w dniu 24 maja 2016 roku, a Minister Finansów przekazując projekt ustawy o podatku dochodowym od sprzedaży detalicznej z dnia 16 maja 2016 r nie wniósł o skrócenie terminu wyrażenia opinii, o którym mowa w art. 5 ust. 4 zdanie drugie ustawy o RDS.

A zatem termin wyrażenia opinii strony pracowników oraz strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego w myśl art. 5 ust. 4 ustawy o RDS upływa w dniu 23 czerwca 2016 roku. Nie do zaakceptowania jest fakt, ze pomimo trwających negocjacji autonomicznych, Rada Ministrów w dniu 14 czerwca bieżącego roku przyjęła projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, nie dotrzymując terminów ustawowych.

 

Do pobrania