Decyzja Prezydium KK nr 89/15 nr 89/15 ws. złożenia wniosku projektowego do Komisji Europejskiej, konkurs VP/2015/03, tytuł roboczy: Europejskie Rady Zakładowe jako platforma wsparcia dla ponadnarodowych układów ramowych (TCA)

Prezydium KK NSZZ „Solidarność” postanawia, że w odpowiedzi na konkurs VP/2015/03 ogłoszony przez KE, Związek złoży wniosek o dofinansowanie dla projektu pod roboczym tytułem „Europejskie Rady Zakładowe jako platforma wsparcia dla ponadnarodowych układów ramowych”. Celem projektu będzie podniesienie wiedzy/świadomości przedstawicieli partnerów społecznych w zakładach pracy w zakresie regulacji europejskich dotyczących ponadnarodowego zaangażowania pracowników oraz  podniesienie ich zdolności do właściwej realizacji wynikających z tego praw i obowiązków.

W ramach projektu zaplanowano przeszkolenie członków Związku będących członkami ERZ z bieżącego funkcjonowania rad i ich wpływu na negocjowanie TCAoraz przeprowadzenie analizy wpływu wybranych TCA na stosunki pracy w filiach krajowych (m.in. badania case study z państw biorących udział w projekcie).

Projekt ten zostanie przygotowany w partnerstwie z S.Partnerem, który wspólnie z Komisją Krajową w latach 2008 – 2009 w ramach współpracy przygotował ośmiodniowe szkolenie dla członków rad zakładowych, które stanie się kanwą dla nowego szkolenia dla ERZ.

Potencjalni i wymagani  partnerzy projektu to organizacje związkowe z krajów członkowskich UE, w tym także z tzw. nowych krajów członkowskich. O wsparcie zostanie także poproszona EKZZ.