Decyzja Prezydium KK nr 12/15 ws. opinii o projekcie rozporządzenia MPiPS w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy instalacjach ziębniczych

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” uważa, że projekt rozporządzenia wymaga dopracowania, gdyż ustawodawca nie wyczerpał w nim kwestii związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy osób pracujących przy eksploatacji urządzeń ziębniczych.

Przytoczone przez ustawodawcę w uzasadnieniu przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy tylko w sposób ogólny regulują te zasady. Wydaje się, iż ustawodawca oceniając w przedmiotowym projekcie charakter pracy jako szczególnie niebezpieczny, powinien uregulować również kwestie związane z dobowym czasem pracy, metodą oceny ryzyka czy zastosowaniem ochrony przy pracy w niskich temperaturach.

Pozostawianie zbyt dużej dowolności w zakresie kreowania procesów pracy prowadzonych wewnątrz komór chłodniczych przy dość niskiej świadomości pracodawców, szczególnie mikro i małych przedsiębiorstw (jak wskazują dane ze sprawozdań PIP), może się w dalszej perspektywie bardzo niekorzystnie odbić na zdrowiu pracowników, a w konsekwencji na już i tak niedoskonałym systemie ubezpieczeń społecznych.