Uchwała KK nr 20/09 ws. projektu ustawy z 4 czerwca br. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” stwierdza, że rząd w projekcie ustawy antykryzysowej nie uszanował kompromisu osiągniętego trzy miesiące temu pomiędzy pracownikami i pracodawcami, gdy wypracowano tzw. pakiet działań antykryzysowych.

Dlatego Komisja Krajowa upoważnia Prezydium KK – po uzgodnieniu z innymi reprezentatywnymi centralami związkowymi – do podjęcia decyzji o zawieszeniu udziału przedstawicieli NSZZ „Solidarność” w Wojewódzkich Komisjach Dialogu Społecznego i Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i zespołów branżowych.

Uzasadnienie:
Brak konsekwentnej realizacji założeń tzw. pakietu antykryzysowego powoduje, że cały pakiet traci rację bytu i staje się zbiorem pojedynczych, czasami niespójnych i niekorzystnych dla pracowników rozwiązań.

Ustalono w nim m.in., że:

• nadzwyczajne rozwiązania mają dotyczyć zakładów dotkniętych zjawiskami związanymi z kryzysem,
  • pakiet ma stanowić jedną całość bez możliwości wprowadzenia tylko wybranych rozwiązań.

Dlatego NSZZ „Solidarność” postuluje o:

• ograniczenie regulacji osłabiających funkcje ochronne kodeksu pracy (takich jak ustanowienie 12-to miesięcznego okresu rozliczeniowego lub wprowadzenie nowego pojęcia doby pracowniczej) wyłącznie do sytuacji związanych z kryzysem,
  • odstąpienie od proponowanych rozwiązań dot. umów na czas określony do uregulowania ich w odrębnej ustawie, w sposób uzgodniony pomiędzy pracodawcami i związkami,
  • wprowadzenie – w razie potrzeby – gwarancji wsparcia finansowego z budżetu państwa dla funduszy obsługujących rynek pracy,
  • przy subsydiowaniu zatrudnienia zagwarantowanie poziomu świadczenia zgodnie z porozumieniem na poziomie płacy minimalnej.

Jednocześnie KK stwierdza, że w poszczególnych projektach ustaw zawarte są postulaty z pakietu, które mogą okazać się pozytywnymi dla pracowników, w tym:

• subsydiowanie zatrudnienia (przy wszystkich wątpliwościach),
  • zniesienie opodatkowania zapomóg związkowych i świadczeń z funduszu socjalnego,
  • utworzenie funduszu szkoleniowego,
  • zmiana ustawy o negocjacyjnym kształtowaniu wynagrodzeń,
  • obowiązek uzgadniania na poziomie zakładu pracy ze związkami zawodowymi wynikających z ustawy działań antykryzysowych.

Kryzys dociera do Polski z opóźnieniem, ale przestrzegamy rządzących, że filozofia przerzucania kosztów społecznych na pracowników przyniesie efekt pogłębiania zjawisk kryzysowych. Wybiórcza i niepełna realizacja pakietu antykryzysowego jest zaprzeczeniem idei dialogu społecznego i w konsekwencji zmusi Związek do podjęcia działań protestacyjnych.