Apel XXVI KZD nr 1/2012 ws. zawieszenia pakietu klimatycznego w UE

Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” zwraca się do rządów państw oraz związków zawodowych działających w Unii Europejskiej o doprowadzenie do zawieszenia
pakietu klimatyczno-energetycznego.

Wskutek wciąż rosnącej na świecie produkcji pochodzącej z zakładów energochłonnych, rośnie globalna emisja tzw. „gazów cieplarnianych”. UE odpowiada jedynie za 14% światowej emisji CO2. Obecnie w UE wytwarza się jedynie 5,4% światowej produkcji cementu,a same Chiny produkują 57,3%. W 2011 r. Chiny wytworzyły 45,5% światowej produkcji stali, a UE jedynie 11,6%. W tym samym roku Chiny wydobyły 49,5% światowej produkcji węgla, UE jedynie 4,2%.

Skala tego porównania wskazuje, że bez wprowadzenia wspólnej polityki klimatycznej
w skali świata i przyjęcia jej przez takie kraje, jak Chiny, USA, Rosję, Brazylię czy Indie, nie zrealizuje się założonego przez UE obniżenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery Ziemi.

Polityka klimatyczna UE nie ma żadnego wpływu na klimat naszego globu, ma natomiast niebagatelne znaczenie dla jej obywateli. W następstwie tej polityki Unia Europejska utraci setki tysięcy miejsc pracy a spora część jej społeczeństwa pogrąży się w ubóstwie.

1 styczna 2013 r. wchodzą w życie postanowienia unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, wskutek których w Polsce, gdzie produkcja energii w ponad 90% oparta jest na węglu, ceny energii elektrycznej i cieplnej wzrosną o ok. 20 – 30%, a w kolejnych latach
tendencja ta wciąż będzie rosła.

NSZZ „Solidarność” jest współinicjatorem Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej na rzecz zawieszenia Pakietu Klimatyczno-Energetycznego do czasu, gdy zostanie podpisana globalna umowa dotycząca emisji CO2 przez największych światowych emitentów, takich jak Chiny, USA czy Indie.


Krajowy Zjazd Delegatów zwraca się do rządów państw i związków zawodowych
działających w UE o poparcie tej inicjatywy. Unii Europejskiej i jej obywateli nie stać na dalszą degradację jej gospodarki, przez sztuczne zawyżanie cen energii i produktów przemysłowych wskutek realizacji polityki klimatycznej UE.

Do pobrania