Uchwała VIII KZD nr 2/1996 ws. programu NFI

Krajowy  Zjazd  Delegatów  NSZZ  „Solidarność”  zobowiązuje Komisję Krajową do podjęcia we współpracy z Klubem Senackim NSZZ „Solidarność”  pilnych  działań  prowadzących do rzetelnej oceny wdrażania programu Narodowych Funduszy Inwestycyjnych w spółkach parterowych. Konieczne jest:

–  przeprowadzenie  publicznej  debaty  w  Sejmie  i  Senacie RP

w oparciu o wyniki ankiety przygotowanej przez Związek,

–  nowelizacja  ustawy  o  Narodowych  Funduszach Inwestycyjnych przez dostosowanie jej przepisów do oczekiwań Związku.

Krajowy   Zjazd  Delegatów  zobowiązuje  Prezydium  Komisji Krajowej   do  przygotowania  nowelizacji  ustawy  o  Narodowych Funduszach Inwestycyjnych.

Jesteśmy  za prywatyzacją, ale proces prywatyzacji nie może polegać  na  doprowadzaniu zakładów do upadłości i bogacenia się wąskiej  grupy ludzi kosztem bardzo niskich zarobków pracowników spółek parterowych.

Około stu tych spółek uczestniczących  w programie NFI jest zagrożona  upadłością. Skutki ponosić będą nie tylko pracownicy, ale również obywatele, którzy wykupili świadectwa udziałowe.