14 września 2005 (11-15/05)

Komunikat

Komisja Krajowa wezwała członków i sympatyków "Solidarności" do poparcia w wyborach prezydenckich Lecha Kaczyńskiego.

14 sierpnia w Gdańsku odbyło się posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Z przedstawicielami Związku spotkał się Lech Wałęsa, pierwszy przewodniczący Związku oraz Lech Kaczyński, były zastępca przewodniczącego. Pierwszy przewodniczący "S" wyjaśniał m.in. dlaczego zgodził się na obecność podczas sierpniowych uroczystości prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Założyciel "S" zdementował również informacje, jakoby zamierzał odebrać Związkowi logo. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie zrezygnował także z członkostwa w "S". Wprost przeciwnie chciałby razem ze Związkiem zastanowić się nad dalszymi wspólnymi działaniami. Kończąc spotkanie z byłym przewodniczącym, Janusz Śniadek zaprosił go na pielgrzymkę Solidarności do Rzymu w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II.

Gorąco powitano na obradach KK Lecha Kaczyńskiego, który w przeszłości pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego "S". Kandydat PiS na prezydenta RP przedstawił w skrócie swój program wyborczy, który zawiera m.in., ulgi dla firm na każdą zatrudnioną osobę, ulgę prorodzinną oraz wsparcie budownictwa mieszkaniowego. Kaczyński zapowiedział, że zawetuje ustawy dążące do dalszej liberalizacji prawa pracy. Jednocześnie chciałby uprościć procedury dla pracodawców i zapewnić im warunki prawdziwej konkurencji.

Stanowisko w sprawie poparcia dla Lecha Kaczyńskiego przeszło niemal jednogłośnie. "Komisja Krajowa NSZZ Solidarność, szanując indywidualne decyzje swoich członków stwierdza, że zarówno program, jak i poglądy prezentowane przez kandydata na Prezydenta RP – Lecha Kaczyńskiego, są najbliższe oczekiwaniom Związku, dlatego udziela poparcia jego kandydaturze" – czytamy w stanowisku. Komisja Krajowa przyjęła również specjalny apel, w którym zwraca się do całego społeczeństwa o udział w wyborach. "Korzystajmy w pełni z wywalczonych z takim trudem praw obywatelskich. To w drodze wyborów parlamentarnych i prezydenckich, przez powierzenie społecznego mandatu określonym ludziom i ugrupowaniom, nadajemy pożądany kształt stosunkom społecznym w Polsce" – czytamy w dokumencie.

Komisja Krajowa zajęła się również przygotowaniami do XIX Krajowego Zjazdu Delegatów, który odbędzie się 13-14 października w Wasilkowie koło Białegostoku. Przyjęto informację o pracy KK na XIX KZD. Jerzy Langer omówił przygotowania do pielgrzymki "S" do Rzymu w pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II oraz program Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę.

• Biuro Prasowe KK

Stanowisko KK nr 11/05
ws. wyborów prezydenckich

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność", szanując indywidualne decyzje swoich członków stwierdza, że zarówno program, jak i poglądy prezentowane przez kandydata na Prezydenta RP – Lecha Kaczyńskiego, są najbliższe oczekiwaniom Związku, dlatego udziela poparcia jego kandydaturze.

Apelujemy do członków i sympatyków NSZZ "Solidarność" o poparcie Lecha Kaczyńskiego.

Apel KK nr 12/05
ws. udziału w wyborach

W roku 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" – wydarzeń, które zapoczątkowały odzyskanie wolności Ojczyzny, Komisja Krajowa apeluje:

Korzystajmy w pełni z wywalczonych z takim trudem praw obywatelskich. To w drodze wyborów parlamentarnych i prezydenckich, przez powierzenie społecznego mandatu określonym ludziom i ugrupowaniom, nadajemy pożądany kształt stosunkom społecznym w Polsce.

Sobór Watykański II w dokumencie "Gaudium et spes" przypomina: "Niech więc wszyscy obywatele pamiętają o swoim prawie i obowiązku brania udziału w wolnych wyborach na pożytek dobra wspólnego."

Korzystajmy z wywalczonych praw – weźmy udział w wyborach !

Uchwała KK nr 14/05
ws. przyjęcia informacji o pracy KK NSZZ "Solidarność" na XIX KZD

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" przyjmuje "Informację o pracy Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w okresie marzec 2004 r. – czerwiec 2005 r." przygotowaną na XIX Krajowy Zjazd Delegatów.

INFORMACJA O PRACY KOMISJI KRAJOWEJ NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"
w okresie marzec 2004 r. – czerwiec 2005 r. na XIX KZ

Załącznik nr 1 – Liczebność NSZZ "Solidarność" na dzień 30.06.2005 r.

Uchwała KK nr 15/05
(do uzytku wewnętrznego)