Komunikat
W dniach 21-22 października 2003 r. w Gdańsku odbyło się posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", podczas którego powołano Krajowy Sztab Protestacyjny ogłaszając ogólnopolskie dni protestu przeciwko antyspołecznej polityce rządu. Pierwszy etap protestacyjnej fali zaplanowano w terminie 07 – 26 listopada br. Realizując uchwałę XVI Krajowego Zjazdu Delegatów w sprawie działań związku w obronie praw pracowniczych NSZZ "Solidarność" żąda od rządu RP: bezwzględnej ochrony wypłaty wynagrodzeń; skutecznych działań zmierzających do ograniczenia bezrobocia; systemów osłonowych dla osób tracących pracę – w tym zasiłków i świadczeń przedemerytalnych; działań zmierzających do wyeliminowania przypadków szykanowania z powodu przynależności związkowej oraz realizacji postulatów zagrożonych branż i środowiska emerytów i rencistów. Związek domaga się jednocześnie od mediów publicznych umożliwienia przeprowadzenia debat na temat postulatów pracowniczych i społecznych z udziałem przedstawicieli "Solidarności" i innych reprezentatywnych związków zawodowych. Komisja Krajowa zaapelowała do innych central związkowych i pracowników niezrzeszonych o wspólne działania dla osiągnięcia powyższych celów. Decyzję podjęto po zapoznaniu się z wynikami ankiety związkowej na temat poparcia i możliwych scenariuszy prowadzenia akcji protestacyjnych, w której swoją opinię wyraziła ponad połowa członków związku. Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez OBOP dotyczące nastrojów społecznych przedstawił również dr Tomasz Żukowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
W trakcie obrad przyjęto także stanowisko, w którym związek zdecydowanie odrzuca propozycje wicepremiera Jerzego Hausnera co do trybu, formy i sposobu przeprowadzenia debaty dotyczącej polityki społecznej. Komisja Krajowa przypomina, że zasady dialogu społecznego reguluje Ustawa o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i tylko ta Komisja jest właściwym forum do przeprowadzenia debat w kwestiach pracowniczych, gospodarczych i społecznych. Oczekujemy, że merytoryczna dyskusja odbędzie się w trójstronnym składzie partnerów społecznych z transmisją przebiegu całej debaty w telewizji publicznej.
Komisja Krajowa przyjęła również stanowisko ws. prób liberalizacji aborcji oraz legalizacji związków homoseksualnych wyrażając w nim swój zdecydowany sprzeciw wobec inicjatywy SLD-UP. Takie projekty rządzącej koalicji należy odczytywać jako ucieczkę od rozwiązywania nabrzmiałych problemów społecznych. Komisja Krajowa zwróciła się do parlamentarzystów, którzy szanują prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci i godność rodziny jako podstawowej komórki społecznej złożonej z małżonków różnych płci, o odrzucenie tych propozycji.
Pierwszego dnia obrad członkowie KK dokonali w głosowaniu tajnym wyboru nowego sekretarza prezydium KK, powierzając pełnienie tej funkcji Małgorzacie Franczyk. Uzupełnienie składu prezydium było konieczne po tym, jak Józef Niemiec został sekretarzem konfederalnym w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych i rozpoczął pracę w Brukseli.
W trakcie dwudniowych prac Komisja Krajowa przyjęła szereg uchwał roboczych, w tym ws. terminu XVII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" – postanawiając, iż odbędzie się on w dniach 28 – 29 maja 2004 r.
W posiedzeniu Komisji Krajowej uczestniczyli gościnnie członkowie powołanej w sierpniu br. Rady Programowej "Tygodnika Solidarność".
-
Dariusz Wasielewski – rzecznik prasowy KK
Uchwała KK nr 185/03
ws. interpretacji dotyczącej trybu zwoływania sesji nadzwyczajnych Zjazdu (zebrania, kongresu)
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" działając na podstawie par. 51 ust. 1 Statutu NSZZ "Solidarność" stwierdza, że:
- wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej Krajowego Zjazdu Delegatów na podstawie par. 18 ust. 2 Statutu, walnego zebrania delegatów regionu na podstawie par. 22 ust. 2 Statutu powinien zawierać cel (powód) zwołania sesji nadzwyczajnej Zjazdu (zebrania, kongresu) oraz pisemne merytoryczne uzasadnienie wniosku;
- niespełnienie warunków zapisanych w pkt a, pomimo spełnienia pozostałych warunków zapisanych w Statucie, nie powoduje konieczności zwołania sesji nadzwyczajnej Zjazdu (zebrania, kongresu);
- w przypadku zwołania sesji nadzwyczajnej Zjazdu (zebrania, kongresu) po spełnieniu warunków zapisanych w pkt a, porządek obrad musi uwzględniać cel (powód) zapisany we wniosku o jego zwołanie.
Uchwała KK nr 186/03
ws. obrony praw pracowniczych i związkowych
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" ogłasza na 7 – 26 listopada br. pierwszy etap ogólnopolskich dni protestu przeciwko antyspołecznej polityce rządu i powołuje Krajowy Sztab Protestacyjny NSZZ "Solidarność".
Realizując uchwałę Nr 2 XVI Krajowego Zjazdu Delegatów w sprawie działań Związku w obronie praw pracowniczych żądamy od rządu RP:
- bezwzględnej ochrony wypłaty wynagrodzeń,
- skutecznych działań zmierzających do ograniczenia bezrobocia,
- systemów osłonowych dla osób tracących pracę, w tym zasiłków i świadczeń przedemerytalnych,
- działań zmierzających do wyeliminowania przypadków szykanowania z powodu przynależności związkowej
- oraz realizacji postulatów zagrożonych branż i środowiska emerytów i rencistów.
Domagamy się od mediów publicznych umożliwienia przeprowadzenia debat na temat postulatów pracowniczych i społecznych z udziałem przedstawicieli "Solidarności" i innych reprezentatywnych związków zawodowych.
Jednocześnie apelujemy do innych central związkowych i pracowników niezrzeszonych o wspólne działania dla osiągnięcia powyższych celów.
W skład Krajowego Sztabu Protestacyjnego NSZZ "Solidarność" wchodzą:
- Janusz Śniadek
- Maciej Jankowski
- Jerzy Langer
- Małgorzata Franczyk
- Jacek Smagowicz
- Krzysztof Zgoda
- Bogdan Kubiak
- Józef Mozolewski
- Bogdan Szozda
- Maria Ochman
- Kazimierz Grajcarek
- Adam Lach
- Kazimierz Kimso
- Marian Król
- Wojciech Lipiński
- Waldemar Dubiński
Uchwała KK nr 187/03
ws. upoważnienia dla Krajowego Sztabu Protestacyjnego
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" w oparciu o uchwałę nr 186/03 KK z dnia 22 października 2003 r. upoważnia Krajowy Sztab Protestacyjny do występowania do Krajowej Rady Funduszu Strajkowego z wnioskami o współfinansowanie kosztów akcji podejmowanych na podstawie wymienionej wyżej uchwały.
Uchwała KK nr 188/03
ws. regulaminu funkcjonowania reprezentacji NSZZ "Solidarność" w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" przyjmuje regulamin funkcjonowania reprezentacji NSZZ "Solidarność" w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.
Uchwała KK nr 189/03
ws. realizacji uchwały nr 8 XVI KZD
Komisja Krajowa realizując uchwałę nr 8 XVI KZD postanawia:
- Termin zgłaszania uwag do projektu Statutu, przedłożonego przez Komisję Statutową w trakcie obrad XVI KZD, upływa z dniem 28 listopada 2003 r. Uwagi mogą zgłaszać w formie uchwały zarządy regionów i rady krajowych sekretariatów branżowych.
- Ewentualne korekty projektu Statutu, Komisja Statutowa przekaże delegatom na KZD – zgodnie z uchwałą Zjazdu – do końca grudnia br.
- Wykaz uchwał okołostatutowych, wymaganych zapisami projektu Statutu wraz z delegacją do ich uchwalenia, stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
- W celu przygotowania projektów lub nowelizacji uchwał okołostatutowych, o których mowa w pkt.3, Komisja Krajowa powołuje:
- do przygotowania projektów uchwał umieszczonych w pozycjach; 4 oraz 20 – zespół w składzie: Stefan Kubowicz, Jarosław Krauze, Ryszard Górny, Wojciech Sielużycki, Józef Wiśniowski, Maria Krysiak, Jerzy Płaza.
- do przygotowania projektów uchwał umieszczonych w pozycjach; 2, 3, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 16, 17, 21 oraz 22 – zespół w składzie: Jerzy Langer, Bogdan Szozda, Wojciech Zimowski, Henryk Nakonieczny, Jerzy Sówka, Waldemar Dubiński.
- Pozostałe projekty uchwał okołostatutowych (pozycja; 1, 4, 6, 9, 12, 14, 15, 18, 19 oraz 23) ze względu na delegację do ich uchwalenia przez KZD, powinna opracować Komisja Statutowa.
- Nie uwzględnione wnioski do statutu przez Komisję Statutową rozpatrzy KK i jeżeli wniosek uzyska akceptację KK będzie rozpatrywany na Zjeździe.
Uchwała KK nr 190/03
ws. terminu XVII KZD
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" realizując uchwałę nr 8 XVI KZD postanawia, iż zwyczajna sesja Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" odbędzie się 28-29 maja 2004 r.
Uchwała KK nr 191/03
ws. interpretacji uchwały nr 11 XVI KZD dot. przekazywania składki członkowskiej
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" działając na podstawie par. 51 ust. 1 stwierdza, że określenie: wszystkie organizacje związkowe i międzyzakładowe organizacje związkowe NSZZ "Solidarność" – w treści uchwały nr 11 XVI KZD ws. przekazywania składki członkowskiej – dotyczy podstawowych jednostek organizacyjnych Związku, czyli organizacji zakładowych i międzyzakładowych NSZZ "Solidarność" .
Stanowisko KK nr 80/03
ws. formy, trybu i sposobu prowadzenia debaty nad propozycjami wicepremiera J. Hausnera (Program uporządkowania i ograniczenia wydatków publicznych oraz Racjonalizacja wydatków społecznych)
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" zdecydowanie odrzuca propozycje wicepremiera J. Hausnera co do trybu, formy i sposobu przeprowadzenia debaty dotyczącej polityki społecznej.
Przypominamy, że zasady dialogu społecznego reguluje Ustawa o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i tylko ta Komisja jest właściwym forum do przeprowadzenia debat w kwestiach pracowniczych, gospodarczych i społecznych.
Oczekujemy, że merytoryczna dyskusja odbędzie się w trójstronnym składzie partnerów społecznych z transmisją przebiegu całej debaty w telewizji publicznej.
Stanowisko KK nr 81/03
ws. prób liberalizacji aborcji oraz legalizacji związków homoseksualnych
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" sprzeciwia się próbom zliberalizowania prawa do przerywania ciąży oraz zalegalizowania związków homoseksualnych. Inicjatywę SLD – UP w tej sprawie odbieramy jako ucieczkę rządzącej koalicji od rozwiązywania nabrzmiałych problemów społecznych.
Zwracamy się do parlamentarzystów, którzy szanują prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci i godność rodziny jako podstawowej komórki społecznej złożonej z małżonków różnych płci o odrzucenie tych propozycji.