Uchwała V KZD nr 18/1993 ws. kampanii wyborczej

Kampania wyborcza NSZZ „Solidarność” powinna służyć pokazaniu społeczeństwu roli i możliwości związków zawodowych w przekształcającym się społeczeństwie. Liczne
i dobrze zorganizowane związki zawodowe wpływają w sposób znaczący na wybór kierunków procesu przekształceń gospodarczych, a także gwarantują ochronę słabszych grup społecznych przed obciążaniem ich kosztami reform, które w skrajnym przypadku mogą doprowadzić do ich degradacji cywilizacyjnej. Doświadczenia światowe wskazują, że rozwiązania ustrojowe typu oligarchicznego nie poddają się modyfikacją na drodze pokojowej.

Rolą naszego Związku jest zatem odwrócenie wyraźnie rysujących się tendencji do spychania Kraju w tym niebezpiecznym kierunku. Ugrupowania polityczne, które zapowiadają publicznie zamiar ograniczenia tak rozumianej roli związków zawodowych, ostrzegamy, że stoją na przegranej pozycji, gdyż nawet system totalitarny nie zdołał przeciwstawić się naturalnym tendencjom do wpływania zorganizowanych grup pracowników na życie polityczne.