Stanowisko KK nr 3/2012 ws. sytuacji w RUCH S.A.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” popiera działania Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w RUCH S.A. zmierzające do powstrzymania kolejnych zwolnień grupowych. Wzywamy Ministra Skarbu Państwa do przedstawienia informacji dotyczących zobowiązań jakie wobec załogi przyjął na siebie inwestor. W spółce Akcyjnej RUCH trwa obecnie kolejna, szósta już – runda zwolnień grupowych.

We wrześniu 2010 roku RUCH został sprzedany przez MPS  bez jakichkolwiek gwarancji dla pracowników.

Prywatyzacja spółki jest jednym z wielu przykładów prywatyzacji, która doprowadza do wyrzucenia z pracy tysięcy osób. Przerażająca jest łatwość z jaką Skarb Państwa rozstaje się ze swoimi firmami, szczególnie z takimi jak RUCH, który na rynku prasowym jest obecny od ponad 90 lat. Prywatyzacja bez zabezpieczeń dla załóg sprzedawanych firm skutkuje pogłębiającym się bezrobociem, zmuszaniem ludzi do pracy na umowach cywilno-prawnych lub wręcz „na czarno”.

Krótkowzroczność takiej polityki już dziś jest odczuwalna, a dług publiczny rosnący w zastraszającym tempie będzie olbrzymim obciążeniem dla obecnie pracujących i przyszłych pokoleń. Nie możemy w milczeniu przyglądać się takiej polityce rządu i takim prywatyzacjom. Nie wolno nie widzieć zagrożeń stojących przed nami i następnymi pokoleniami. Nie zgadzamy się z traktowaniem pracowników jako zbędnego balastu.

W RUCH S.A. zarządy zmieniały się w zależności od tego, kto był aktualnie u władzy i jaki układ rządził. Te częste zmiany spowodowały utratę sporej części rynku, a w ślad za tym drastyczne zmniejszenie wpływów. Z kilkunastotysięcznej załogi pozostaje w chwili obecnej mniej niż dwa tysiące. Wszelkie koszty nieudolnych działań spadają dziś na załogę, a członkowie poszczególnych zarządów nie ponieśli żadnej odpowiedzialności.

Do pobrania