Decyzja Prezydium KK nr 153/24 ws. opinii o projekcie aktualizacji „Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” negatywnie opiniuje zapisy  projektu aktualizacji „Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030”. Uzasadnieniem negatywnej opinii są wnioski zawarte w opracowaniu – Ocena technicznej i finansowej wykonalności Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r., stanowiącym załącznik do Decyzji.

Ponadto Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” uważa, że zapisy Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 roku stoją w sprzeczności z uzgodnieniami i zapisami zawartymi w Umowie społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych procesów transformacji województwa śląskiego z maja 2021 roku.

Decyzja Prezydium KK nr 152/24 ws. opinii o projekcie ustawyo zmianie ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wnosi następujące uwagi do projektu Prezydenta RP ustawy o zmianie ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych.
Projekt ustawy w art. 1 pkt 5 a zakłada wykreślenie przepisu, na podstawie którego stosunek pracy z dyrektorem centrum usług społecznych (dalej CUS) nawiązywany jest na podstawie powołania. Projektodawca uzasadnia, że konsekwencją uchylenia tego przepisu będzie zatrudnienie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta dyrektora CUS na podstawie umowy o pracę zgodnie z przepisami ustawy o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1135). Zarazem proponuje się, aby dotychczasowe stosunki pracy dyrektorów CUS zatrudnionych na podstawie powołania przekształciły się w stosunki pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Prezydium KK podziela pogląd, że zmiana formy zatrudnienia z powołania na umowę o pracę na czas nieokreślony, stanowić może element stabilizujący i poprawiający poczucie bezpieczeństwa pracownika.
Kolejna zmiana zaproponowana w art. 1 pkt 5 b dotyczy obniżenia stażu pracyb na stanowisku kierowniczym w CUS z 3 lat na 2 lata. Należy jednak zauważyć, iż zgodnie
z art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o pracownikach samorządowych, pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na kierowniczym stanowisku urzędniczym może być osoba, która posiada co najmniej trzyletni staż pracy lub wykonywała przez co najmniej 3 lata działalność gospodarczą o charakterze zgodnym z wymaganiami na danym stanowisku. Zatem propozycja ta jest niezgodna z zapisami cytowanej ustawy, stąd nie może zostać zaakceptowana.
Podobne stanowisko Prezydium KK deklaruje w związku z propozycją zawartą w projekcie, a dotyczącą zmiany w art. 1 pkt 5 c, która odnosi się do kwalifikacji kierowników. Projektodawca zaproponował, aby w okresie roku od dnia utworzenia CUS, dyrektorem tego centrum mogła być osoba, która nie spełnia wymogu ukończenia szkolenia z zakresu zarządzania i organizacji usług społecznych, które obecnie obowiązują. Jest to obniżenie standardów z jednej strony i niezgodne z przepisami ustawy o pracownikach samorządowych z drugiej, które jednoznacznie określają, że kwalifikacje kadry kierowniczej mają być zgodne z wymaganiami na danym stanowisku. Dodatkowo należy podkreślić, że ten pierwszy rok działalności CUS jest bardzo ważny dla jego przyszłości. Dlatego tak istotne jest, aby w tym newralgicznym momencie stanowiska kierownicze były obejmowane przez osoby wykwalifikowane i posiadające doświadczenie.
Prezydium KK wyraża podobną opinię w zakresie kwalifikacji innych pracowników zatrudnionych w CUS i zaproponowanych w art.1 pkt 7 projektu ustawy, a dotyczących koordynatora indywidualnych planów usług społecznych oraz w art. 1 pkt 8 projektu dotyczących organizatora społeczności lokalnej. Wymienieni pracownicy tak czy inaczej będą musieli uzupełnić swoje kwalifikacje, jeżeli jeszcze ich nie posiadają. Decyzja o utworzeniu CUS lub przekształceniu już istniejącej jednostki nie zapada z dnia na dzień. Dlatego planując takie działania należy również zaplanować i umożliwić pracownikom podniesienie swoich kwalifikacji.
Zdaniem Prezydium KK odwołując się do obowiązujących przepisów (ustawa
o pracownikach samorządowych), nie można incydentalne ich zmieniać dla wąskiej grupy pracowników. Tym bardziej, jeśli mowa o kadrze kierowniczej urzędników szczebla samorządowego. Kadra ta rekrutuje się przede wszystkim spośród pracowników pomocy społecznej, którzy stanowią jedną z lepiej wykwalifikowanych.
Propozycja zawarta w art. 1 pkt 10 projektu ustawy dotyczy dofinansowania wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w CUS, które mogą stanowić dodatek motywacyjny w ramach rządowego programu przyjętego przez RM. W tym zakresie Prezydium KK NSZZ „Solidarność” podtrzymuje swoje stanowisko wyrażone już niejednokrotnie, oczekując rozwiązań systemowych w zakresie wynagradzania pracowników szeroko pojętej pomocy społecznej.