Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, działając w związku z art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2232 z późn. zm.) oraz na wniosek Prezydium Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”, wnosi o wykreślenie ze składu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim Pani Małgorzaty Małkowskiej i wskazuje do prac Pana Ireneusza Smółkę.
Dzień: 2024-11-06
Decyzja Prezydium KK nr 148/24 ws. dotacji finansowej
(do użytku służbowego)
Decyzja Prezydium KK nr 147/24 ws. opinii o projekcie rozporządzenia MRPiPS ws. standardów opieki sprawowanejnad dziećmi w wieku do lat 3
Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie standardów opieki sprawowanej nad dziećmi w wieku do lat 3 z dnia 4 października 2024 roku, ma zastąpić uchylane nie później niż z dniem 28 czerwca 2026 roku rozporządzenie o tym samym tytule aktualnie funkcjonujące (Dz.U.2023.2121).
Zmiana rozporządzenia ma doprowadzić do ujednolicenia standardów opieki sprawowanej nad małymi dziećmi, niezależnie od formy jej sprawowania oraz co za tym idzie, do podwyższenia tych standardów. Projekt rozporządzenia określa dwa rodzaje standardów: niezbędne oraz fakultatywne zwane dalej „standardami podnoszenia jakości”. W projekcie rozporządzenia określa się także standardy jakie podmiot zamierzający prowadzić instytucję opieki musi spełniać przed uzyskaniem wpisu do odpowiedniego rejestru lub wykazu.
Zdaniem Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zaproponowane standardy mają szansę zapewnić wysoką jakość sprawowanej opieki instytucjonalnej nad dziećmiw wieku do lat 3, co jest odpowiedzią na potrzeby rodziców i opiekunów małych dzieci, jednak przy założeniu, że do roku 2026 uda się wdrożyć wszystkie działania opisane w uzasadnieniu do projektu (w szczególności zorganizowanie wsparcia merytorycznego dla tych instytucjiw tworzeniu odpowiednich planów pracy i wynikających z nich zakresów działań). Projektowane rozporządzenie jest także wypełnieniem zobowiązań Rządu RP wynikającychz Krajowego Planu Odbudowy.
Uwagę zwracają standardy lokalowe jakie będą musiały spełniać żłobki od 2026 roku. Istnieją instytucje, które już dziś mierzą się z trudnościami w zakresie wyznaczenia osobnych stref wypoczynku i zabawy, dlatego istotnym jest wsparcie finansowe i organizacyjne tak, aby niezbędne standardy nie stanowiły istotnej przeszkody w kontynuowaniu funkcjonowania niektórych żłobków.
Jednocześnie Prezydium KK wnosi następujące uwagi do projektu rozporządzenia:
W §3 ust. 1 określa się grupy dzieci, których potrzeby powinny być uwzględnionew szczególności; zgodnie z projektem mają nimi być w pierwszej kolejności dzieci z rodzin należących do mniejszości narodowych lub etnicznych oraz pochodzących ze zróżnicowanych kulturowo czy językowo rodzin. Niezrozumiałe jest to szczególne wyróżnienie ww. grup dzieci. Zdaniem Prezydium KK to dzieci o szczególnych potrzebach (z niepełnosprawnościami, zagrożone wykluczeniem społecznym) powinny zostać w pierwszej kolejności objęte wysokimi standardami opieki, niezależnie od ich pochodzenia narodowościowego czy etnicznego.
Nie ma uzasadnienia dla tak ustalonej hierarchii, która może zagrażać ksenofobicznymi reakcjami ze strony rodziców czy opiekunów małych dzieci.
Prezydium KK wnosi o zmianę kolejności wyliczenia w projektowanym §3 ust. 1 grup dzieci, których potrzeby standardy opieki powinny dotyczyć w szczególności.
Decyzja Prezydium KK nr 146/24 ws. zmiany umowy najmu miejsc postojowych z PPUH Dekom sp. z o.o. ,zlokalizowanych na działce 979/3 przy ul. Piotrkowskiej 12 w Kielcach
(do użytku służbowego)