Uchwała KK nr 22/24 ws. wprowadzenia zmian w Uchwale KK nr 20/05 ws. łączenia lub podziału jednostek organizacyjnych Związku (z późn. zm.)

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanawia wprowadzić następujące zmiany w Uchwale KK nr 20/05 ws. łączenia lub podziału jednostek organizacyjnych Związku (z późn. zm.).

§1

W § 8 ust. 1 po pkt 1) dodaje się punkty 1a), 1b), 1c i 1 d w brzmieniu:

1a) Komisja międzyzakładowa, po zawiadomieniu o którym mowa w pkt. 1) przekazuje grupie inicjującej, w terminie 7 dni od dnia zawiadomienia, informację o liczbie członków Związku zatrudnionych w poszczególnych zakładach objętych procedurą wyodrębnienia. Komisja Międzyzakładowa po uzgodnieniu z grupą inicjującą może przekazać jej listę członków Związku w zakładach objętych procedurą wyodrębnienia.

1b) Zbieranie podpisów pod wnioskiem, o którym mowa w pkt 1) odbywa się w taki sposób, że członkowie Związku składają swój podpis wyłącznie pod jedną ze wskazanych opcji, tj.: ZA lub PRZECIW, lub WSTRZYMUJĘ SIĘ

1c) Komisja międzyzakładowa informuje, w sposób przyjęty w organizacji międzyzakładowej, członków zatrudnionych w danym zakładzie pracy o powstaniu grupy inicjującej w celu utworzenia samodzielnej organizacji zakładowej lub międzyzakładowej oraz o możliwości oddania głosu pod wnioskiem o wyodrębnienie.

1d) Niewykonanie przez komisję międzyzakładową czynności wskazanych wraz z zakreślonym terminem w pkt 1a i 1c powyżej nie wstrzymuje procedury utworzenia samodzielnej organizacji zakładowej lub międzyzakładowej.

§2

Wprowadza się nowy § 8a w brzmieniu:

     1. Z organizacji międzyzakładowej, obejmującej swoim działaniem więcej niż dwa zakłady pracy, może zostać wyodrębniona nowa organizacja międzyzakładowa obejmująca swoim działaniem nie mniej niż dwa z tych zakładów pracy, z zastrzeżeniem § 19 ust. 2 i ust. 4 (zdanie pierwsze) Statutu. Wyodrębnienie się organizacji międzyzakładowej powinno przebiegać zgodnie z poniższymi zasadami:

1) W celu podjęcia decyzji w sprawie wyodrębnienia powołuje się grupę inicjującą wyodrębnienie nowej organizacji międzyzakładowej, w skład której wchodzi nie mniej niż po jednym członku Związku z każdego z zakładów zamierzających wyodrębnić się w nową organizację międzyzakładową;

2) Grupa inicjująca zbiera podpisy pod odpowiednim wnioskiem w poszczególnych zakładach, które objęte są inicjatywą wyodrębnienia lub zwołuje zebrania członków w tych zakładach. O przyjętej procedurze grupa inicjująca zawiadamia z 14-dniowym wyprzedzeniem władzę wykonawczą dotychczasowej organizacji międzyzakładowej oraz zarząd regionu, który jest dla tej organizacji organem rejestrowym ( z uwzględnieniem § 8 ust. 1 pkt 1a; 1b; 1c; 1d);

3) Decyzja o wyodrębnieniu nowej organizacji międzyzakładowej jest prawomocna dla członków Związku w każdym z tych zakładów objętych procedurą wyodrębnienia, w których wniosek o wyodrębnienie poparła ponad połowa członków Związku zatrudnionych w tych zakładach;

4) Po uzyskaniu prawomocnej decyzji członków Związku, zgodnie z pkt 3 powyżej, grupa inicjująca wyodrębnienie nowej organizacji międzyzakładowej wyłania tymczasową komisję międzyzakładową, w skład której wchodzą członkowie Związku z wszystkich zakładów objętych działalnością nowej organizacji międzyzakładowej. Tymczasowa komisja międzyzakładowa, zgodnie z obowiązującym prawem wewnątrzzwiązkowym, doprowadza do zarejestrowania nowej organizacji międzyzakładowej przez władzę wykonawczą regionu, na terenie którego funkcjonują zakłady pracy objęte działalnością nowej organizacji międzyzakładowej, z zachowaniem przepisów § 19 ust. 2 i 4 (zdanie pierwsze) Statutu;

5) Po zarejestrowaniu nowej organizacji międzyzakładowej, wszyscy członkowie Związku zatrudnieni w zakładach pracy objętych działalnością tej organizacji, a będący wcześniej członkami dotychczasowej organizacji międzyzakładowej, z mocy prawa stają się członkami nowej organizacji międzyzakładowej, a dotychczasowa organizacja międzyzakładowa traci prawo do ich reprezentowania;

6) Tymczasowa komisja międzyzakładowa, zgodnie z postanowieniami § 20 ust. 3 Statutu NSZZ „Solidarność”, organizuje wybory władz nowej organizacji międzyzakładowej oraz delegatów do władz stanowiących ponadzakładowych jednostek organizacyjnych Związku, jeżeli takie prawo przysługuje zgodnie z przepisami wewnątrzzwiązkowymi.

   2. Jeżeli dotychczasowa organizacja międzyzakładowa wpisana jest do rejestru podstawowych  jednostek organizacyjnych regionu innego niż region na terenie którego funkcjonują zakłady, których dotyczy procedura wyodrębnienia, z chwilą zarejestrowania nowej organizacji międzyzakładowej przez właściwy zarząd regionu, wygaszeniu ulega wcześniejsza zgoda Komisji Krajowej wydana dotychczasowej organizacji międzyzakładowej na podstawie § 19 ust. 4 Statutu, w części dotyczącej zakładów pracy z regionu, w którym powstała nowa organizacja międzyzakładowa.

     3. Jeżeli organizacja, z której wyodrębniła się nowa organizacja międzyzakładowa, zachowuje nadal status organizacji międzyzakładowej lub zakładowej, władza stanowiąca tej organizacji ma prawo odwołać, z funkcji delegata władzy stanowiącej ponadzakładowych jednostek organizacyjnych Związku, delegatów niebędących już członkami tej organizacji. W przypadku, gdy dotychczasowa organizacja nie skorzystała z tego uprawnienia, członkowie Związku, których to dotyczy, zachowują funkcje pełnione we władzach stanowiących ponadzakładowych jednostek organizacyjnych Związku, o ile zachowane są postanowienia § 47 ust. 1 Statutu.

     4. Kwestie sporne, dotyczące przynależności do różnych organizacji międzyzakładowych i zakładowych członków Związku zatrudnionych w jednym zakładzie pracy, lub zakładach pracy funkcjonujących na terenie regionu, w którym powstała nowa organizacja międzyzakładowa, rozstrzyga zarząd regionu wskazując właściwą dla danego zakładu pracy organizację zakładową lub międzyzakładową.

§3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Stanowisko KK nr 7/24 ws. likwidacji 1800 miejsc pracy w Polsce

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraża zdecydowany sprzeciw wobec zapowiedzi zwolnienia 1800 pracowników w zakładach BEKO POLAND MANUFACTURING sp. z o.o. oraz wspiera wszelkie działania Organizacji Zakładowych NSZZ „Solidarność” w tych zakładach w celu wycofania tej decyzji. Należy pamiętać, że skutki zamknięcia dwóch fabryk chłodziarek w Polsce, we Wrocławiu i w Łodzi, nie ograniczą się do likwidacji 1800 miejsc pracy, ale będą skutkować kolejnymi zwolnieniami w zakładach produkujących dla tych fabryk różne elementy i akcesoria.

Zdaniem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” sytuacja w BEKO POLAND MANUFACTURING sp. z o.o. ma swoje korzenie w tzw. Zielonym Ładzie, którego Rząd Polski jest gorącym zwolennikiem.

Jedną z podstawowych zasad w biznesie jest przewidywalność. Wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu generuje wysoki stopień niepewności nie tylko w kwestii cen energii, ale w ogóle stabilności jej wytwarzania. Dodatkowo różne koszty generowane przez Zielony Ład skłoniły koncern do wycofania się z Europy. Zapowiedź BEKO ws. likwidacji fabryk w Polsce i pozostawienie produkcji we Włoszech wydaje się mieć uzasadnienie w stosunku władz włoskich do Zielonego Ładu. Zapowiedź Włochów o wystąpieniu z wnioskiem o rewizję Zielonego Ładu i utrzymaniem produkcji samochodów z silnikami spalinowymi jest tego potwierdzeniem.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zwraca się do Rządu RP oraz władz regionalnych Łodzi i Dolnego Śląska o podjęcie wszelkich działań prowadzących do zmiany decyzji koncernu BEKO dotyczącej likwidacji 1800 miejsc pracy w Polsce.

Apel KK nr 1/24 ws. pomocy powodzianom

Powódź, która ogarnęła nasz kraj przyniosła już niewyobrażalną skalę zniszczeń. Z docierających do nas informacji wynika, że tysiące ludzi będą potrzebowały pomocy.

Mamy w tej sprawie doświadczenie z takich zdarzeń, wiemy że nie wystarczy tylko instytucjonalna pomoc.

Chcemy, tak jak zawsze w takiej sytuacji, okazać naszą solidarność z wszystkimi potrzebującymi, dlatego jako NSZZ „Solidarność” rozpoczynamy zbiórkę pieniędzy dla Powodzian.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zwraca się do wszystkich struktur Związku o przekazywanie środków finansowych na pomoc poszkodowanym