Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraża głębokie zaniepokojenie i sprzeciw wobec aktualnych działań i sytuacji w spółkach Grupy Azoty.
Nie godzimy się na próbę odbierania pracownikom ich podstawowych składników wynagrodzenia, takich jak dodatki zmianowe i socjalne, nagrody jubileuszowe oraz dodatki stażowe. Głównymi powodami obecnej trudnej sytuacji są wysokie koszty wynikające z wprowadzenia tzw. Zielonego Ładu oraz innych programów ekologicznych, które znacząco zwiększają koszty operacyjne zakładów, a także napływ nawozów i tworzyw sztucznych spoza Unii Europejskiej, z którymi polskie zakłady nie są w stanie konkurować ze względu na brak ceł oraz mniejsze obciążenia ekologiczne tychże firm zagranicznych. Większość importowanych nawozów jest produkowana w Rosji, a więc gigantyczne zyski z ich sprzedaży finansują wojnę na Ukrainie.
Wyrażamy niepokój co do stanu finansów przedsiębiorstwa i braku jasnej strategii rozwoju, w tym braku inwestycji w postaci budowy nowej kopalni siarki. Planowana sprzedaż kopalni w Osieku, oznaczałaby koniec „Siarkopolu”, co doprowadzi do praktycznej likwidacji jedynej kopalni siarki na świecie prowadzącej produkcję przemysłową.
Dodatkowo, sytuację pogarsza zadłużenie związane z jedną z największych w Polsce inwestycji – spółką Polyolefins, produkującą propylen i polipropylen. Budowa tego projektu miała na celu uniezależnienie Polski od importu, dziś okazuje się że to pracownicy jako jedyni mają ponosić koszy tej inwestycji.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wzywa do natychmiastowego podjęcia rzetelnego dialogu społecznego z przedstawicielami pracowników w celu wypracowania skutecznych i stabilizujących decyzji. Żądamy wstrzymania działań zmierzających do obciążania pracowników kosztami i odpowiedzialnością za istniejące problemy finansowe spółek Grupy Azoty.
Wzywamy Rząd RP do natychmiastowego podjęcia działań chroniących polski przemysł chemiczny poprzez wprowadzenie ceł na produkty spoza Unii Europejskiej, znaczące obniżenie opłat za ETS, dopłat do polskich nawozów oraz obniżenie cen gazu i energii.