Uchwała KK nr 4/24 ws. zasad oraz sposobów głosowania przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość dla władzy stanowiącej podstawowej jednostki organizacyjnej Związku

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” działając na podstawie § 60 ust. 2b oraz § 61 ust.2 Statutu NSZZ „Solidarność”, postanawia, co następuje.

 Postanowienia ogólne
§1

  1. Dla władz stanowiących w rozumieniu § 34 ust. 2 pkt. 1 i 2 Statutu NSZZ „Solidarność” dopuszcza się możliwość głosowania przy wykorzystaniu  środków  bezpośredniego porozumiewania się na odległość, zwanego dalej e-głosowaniem.
  2. W sprawie, o której mowa w ust. 1:

a. na wniosek władzy wykonawczej podstawowej jednostki organizacyjnej Związku, innej niż zakładowa komisja koordynacyjna, uchwałę podejmuje właściwy zarząd regionu, który może to uprawnienie scedować na swoje prezydium;

b. na wniosek zakładowej komisji koordynacyjnej, decyzję wskazującą zarząd regionu, właściwy dla podjęcia uchwały umożliwiającej głosowanie przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, podejmuje Prezydium Komisji Krajowej.
Wskazanie przez Prezydium Komisji Krajowej zarządu regionu, właściwego dla podjęcia uchwały, zobowiązuje ten zarząd regionu do podjęcia ww. uchwały na swoim najbliższym posiedzeniu lub w formie głosowania przy wykorzystaniu  środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Wskazany zarząd regionu może scedować uprawnienie do podjęcia decyzji na swoje prezydium.

  1. Decyzję, o której mowa w § 60 ust. 2c Statutu NSZZ „Solidarność” dla wewnętrznych jednostek organizacyjnych Związku podejmuje odpowiednio zakładowa komisja koordynacyjna, komisja zakładowa, komisja międzyzakładowa.
  2. Akty prawne, o których mowa w § 60 ust. 1 Statutu NSZZ „Solidarność” podjęte bez zgody, o której mowa w ust. 2a i b oraz ust. 3, są nieważne.
  3. Na wniosek 1/10 członków władzy stanowiącej zarządza się głosowanie tajne. W tym przypadku jedyną możliwą formą jest głosowanie przy pomocy e-urny.

§2

Treść aktu prawnego, który ma zostać poddany głosowaniu przygotowuje władza wykonawcza odpowiedniej jednostki organizacyjnej Związku.

§3

  1. Władza wykonawcza podstawowej jednostki organizacyjnej Związku, w drodze uchwały wskazuje osobę odpowiedzialną za zorganizowanie oraz prawidłowe przeprowadzenie e-głosowania (e-sekretarz). E-sekretarz powinien być członkiem tej władzy wykonawczej.
  2. Niedopuszczalne jest podejmowanie aktów prawnych w drodze e-głosowania w sprawach, w których Statut przewiduje obligatoryjną formę głosowania tajnego.

§4

E-głosowanie dopuszczalne jest przy użyciu następujących środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość: poczty elektronicznej, wideokonferencji, telefonu,   e- urny – Informatycznego Systemu do Głosowania Tajnego.

§5

  1. W przypadku przyjęcia przez właściwy zarząd regionu uchwały, o której mowa w § 1 ust. 2 członkowie wchodzący w skład władzy stanowiącej podstawowej jednostki organizacyjnej Związku są zobowiązani złożyć e- sekretarzowi, w formie pisemnej, oświadczenia zawierającego informacje niezbędne do przeprowadzenia głosowania tj.: adres poczty elektronicznej danego członka władzy stanowiącej, numer telefonu, nazwa widoczna dla użytkowników głosowania w używanym komunikatorze umożliwiającym przeprowadzenie wideokonferencji (np. Skype, zoom). Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
  2. Członek władzy stanowiącej jest zobowiązany do aktualizacji wskazanego wyżej oświadczenia w przypadku zmiany danych, o których mowa w ust. 1. Do chwili przekazania aktualizacji e-sekretarzowi wszelkie komunikaty przesłane zgodnie z danymi wskazanymi w oświadczeniu uważa się za skutecznie złożone.

E-głosowanie przy pomocy poczty elektronicznej

§6

  1. E-sekretarz, w ramach przeprowadzenia e-głosowania:

a. rozsyła treść projektu aktu prawnego będącego przedmiotem głosowania, na adresy podane w oświadczeniu, o którym mowa w § 4 ust. 1, wskazując w temacie wiadomości przedmiot e-głosowania oraz termin na oddanie głosu (w drodze wiadomości zwrotnej o treści ZA, PRZECIW lub WSTRZYMUJĘ SIĘ),

b. po upływie terminu na oddanie głosu, nie krótszym niż 48 godzin, lub po wcześniejszym oddaniu wszystkich głosów, sporządza w formie pisemnej protokół z przeprowadzonego e- głosowania zawierający co najmniej treść przesłanego do głosowania aktu prawnego, wykaz uczestników głosowania, wynik e-głosowania z informacją o rodzaju głosu oddanego przez poszczególnych uczestników e-głosowania oraz podpis e- sekretarza; nieoddanie głosów w wyznaczonym terminie jest równoznaczne z brakiem udziału w głosowaniu,

c. informuje o wyniku głosowania członków władzy stanowiącej.

   2. Na najbliższym posiedzeniu władzy stanowiącej, protokół, o którym mowa w 1 pkt c) podpisują pozostali członkowie władzy stanowiącej, którzy brali udział w e- głosowaniu.

 
E-głosowanie przy pomocy wideokonferencji

§7

  1. E-sekretarz, w ramach przeprowadzenia e-głosowania:

a. powiadamia członków władzy stanowiącej o terminie rozpoczęcia wideokonferencji ze wskazaniem komunikatora umożliwiającego wideokonferencję, w miarę możliwości przesyłając na podane adresy poczty elektronicznej projekt aktu prawnego, 

b. po połączeniu się w ramach wideokonferencji odbywa się dyskusja nad projektem oraz głosowanie, z którego e-sekretarz sporządza protokół zawierający co najmniej treść aktu prawnego, wykaz uczestników głosowania, wynik e-głosowania z informacją o rodzaju głosu oddanego przez poszczególnych uczestników e- głosowania oraz podpis e-sekretarza;

     2. Na najbliższym posiedzeniu władzy stanowiącej protokół, o którym mowa w  ust.1 pkt b) podpisują  członkowie władzy stanowiącej, którzy brali udział w e- głosowaniu.

E-głosowanie przy pomocy e-urny

§8

W celu przeprowadzenia e-głosowania za pomocą e-urny e-sekretarz rejestruje się w aplikacji dostarczonej na stronie internetowej http://www.solidarnosc.org.pl.

§9

  1. E-sekretarz, w ramach przeprowadzenia e-głosowania:

a. wprowadza głosowanie do systemu podając numer e-głosowania, jego temat oraz listę adresów poczty elektronicznej uczestników głosowania, którym rozesłane zostaną tzw. tokeny (wirtualne karty do głosowania w formie cyfrowo-literowego identyfikatora),

b. rozpoczyna głosowanie poprzez rozesłanie do uczestników, przy pomocy systemu, email z numerem e-głosowania jego tematem, tokenem oraz linkiem do strony gdzie można wziąć udział w głosowaniu.

    2. Uczestnicy logują się do strony www za pomocą nr głosowania i tokena (link do strony może być zawarty w mailu od prowadzącego).

     3. Uczestnicy oddają głos:, ZA, PRZECIW, WSTRZYMUJĘ SIĘ, zaznaczając odpowiednie pola na stronie.

     4. Zakończenie głosowania następuje po oddaniu wszystkich głosów lub po upływie określonego czasu ustalonego przez prowadzącego, jednak nie krótszym niż 48 godzin. Nieoddanie głosu w  wyznaczonym terminie jest równoznaczne z brakiem udziału w głosowaniu.

    5. Prowadzący otrzymuje wygenerowany przez system protokół z e-głosowania zawierający jego numer, temat, listę z przyporządkowanym oddanym głosem do tokenu oraz podsumowanie głosowania zawierające liczbę  głosów ZA, PRZECIW oraz WSTRZYMUJĄCYCH SIĘ.

       6. Prowadzący podpisuje protokół.   


E-głosowanie przy pomocy telefonu

§10

  1. E-sekretarz, w ramach przeprowadzenia e-głosowania:

a. rozsyła treść projektu aktu prawnego będącego przedmiotem głosowania na numery telefonów podane w oświadczeniu, o którym mowa w § 4 ust. 1, wskazując w temacie wiadomości przedmiot e-głosowania oraz termin na oddanie głosu i numer telefonu, z wykorzystaniem którego można głosować – wysyłając jednocześnie SMS informujący o przesłaniu projektu aktu prawnego na e-mail,

b. oddanie głosu następuje w drodze nadania przez uczestnika głosowania wiadomości tekstowej (SMS) o treści ZA, PRZECIW lub WSTRZYMUJĘ SIĘ,

c. po upływie terminu na oddanie głosu lub po wcześniejszym oddaniu wszystkich głosów, sporządza w formie pisemnej protokół (z adnotacją, że głosowanie nastąpiło przy wykorzystaniu telefonu z przeprowadzonego e- głosowania, zawierający co najmniej treść przesłanego do głosowania aktu prawnego, wykaz uczestników głosowania, wynik e-głosowania z informacją o rodzaju głosu oddanego przez poszczególnych uczestników e-głosowania oraz podpisem e- sekretarza; nieoddanie głosu w wyznaczonym terminie jest równoznaczne z brakiem udziału w głosowaniu,

d. informuje członków władzy stanowiącej o wyniku głosowania.

      2. Na najbliższym posiedzeniu władzy stanowiącej protokół, o którym mowa w ust. 1 pkt d), podpisują członkowie władzy wykonawczej, którzy brali udział w e- głosowaniu.

§11

  1. W głosowaniach jawnych przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość dopuszcza się możliwość łączenia sposobów głosowania. Sposób głosowania uczestnik podejmuje samodzielnie.
  2. E-sekretarz zaznacza w protokole z e-głosowania, przy wykorzystaniu których środków porozumiewania się na odległość został oddany dany głos.

§12

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Do pobrania