Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wnosi następujące uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 12 września 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie domów pomocy społecznej.
W §1 pkt 2, lit b myślnik drugi projektu rozporządzenia, rozszerza się zakres ustalania wskaźników zatrudnienia osób pracujących bezpośrednio z mieszkańcami domu, dodając do dotychczasowego wyliczenia osoby wykonujące prace w ramach umowy cywilnoprawnej. Jednocześnie zwiększa się wskaźnik udziału tych osób z 10 do 20% ogólnej liczby zatrudnionych w zespole terapeutyczno-opiekuńczym.
Zdaniem Prezydium KK jest to znaczące obniżenie standardów w zakresie formy zatrudnienia, jak i jakości świadczonych usług dla mieszkańców. Dotychczasowe przepisy gwarantują, że podstawową formą zatrudnienia w domach pomocy społecznej jest umowa o pracę, a wolontariusze, stażyści czy praktykanci stanowią ofertę uzupełniającą i wsparcie dla stałego personelu jednostki. Zdaniem Prezydium KK taki model jest optymalny i powinien pozostać niezmieniony. Stąd nie znajduje uzasadnienia zwiększenie dopuszczalnych wskaźników zatrudnienia w ramach powyższych form pracy wraz z umowami cywilno-prawnymi, gdyż będzie to prowadzić do obniżenia dotychczasowych standardów usług i pracy.