Decyzja Prezydium KK nr 108/23 ws. wyrażenia zgody na rozszerzenie obszaru działania MO NSZZ „Solidarność” Pracowników Leśnictwa przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi na pracodawcę prowadzącego działalność na terenie innego regionu niż region rejestrujący tę organizację

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, działając na mocy postanowień § 1 Uchwały KK nr 30/15 ws. zasad i trybu postępowania w sprawach o rozszerzenie obszaru działania organizacji zakładowych i międzyzakładowych oraz Uchwały KK nr 23/16ws. scedowania na Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” uprawnienia wynikającego z § 1 Uchwały KK nr 30/15, wyraża zgodę na rozszerzenie obszaru działania Międzyzakładowej Organizacji NSZZ „Solidarność” Pracowników Leśnictwa przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi o:
1. Nadleśnictwo Gostynin
2. Nadleśnictwo Łąck
3. Nadleśnictwo Płock
znajdujące się na terenie objętym działaniem Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”;
4. Nadleśnictwo Piotrków Trybunalski
5. Nadleśnictwo Smardzewice
6. Nadleśnictwo Bełchatów
7. Nadleśnictwo Opoczno
8. Nadleśnictwo Spała
znajdujące się na terenie objętym działaniem Regionu Piotrkowskiego .

Decyzja Prezydium KK nr 107/23 ws. wyrażenia zgody na rozszerzenie zasięgu działania Organizacji Międzyzakładowej NSZZ ,,Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Województwa Łódzkiego na pracodawcę prowadzącego działalność na terenie innego regionu niż region rejestrujący tę organizację

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, działając na mocy postanowień§ 1 Uchwały KK nr 30/15 ws. zasad i trybu postępowania w sprawach o rozszerzenie obszaru działania organizacji zakładowych i międzyzakładowych oraz Uchwały KK nr 23/16ws. scedowania na Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” uprawnienia wynikającego z § 1 Uchwały KK nr 30/15, wyraża zgodę na rozszerzenie zasięgu działania Organizacji Międzyzakładowej NSZZ ,,Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Województwa Łódzkiego, wpisanej do Rejestru Podstawowych Jednostek Organizacyjnych Związku prowadzonego przez Region Łódzki NSZZ „Solidarność”, na Komendę:
1. Miejską Policji w Piotrkowie Trybunalskim
2. Miejską Policji w Tomaszowie Mazowieckim
3. Miejską Policji w Bełchatowie
4. Miejską Policji w Opocznie
znajdujące się na terenie objętym działaniem Regionu Piotrkowskiego NSZZ „Solidarność”;
5. Powiatową Policji w Wieruszowie
znajdującą się na terenie objętym działaniem Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ „Solidarność”;
6. Miejską Policji w Skierniewicach
7. Powiatową Policji w Łowiczu
8. Powiatową Policji w Rawie Mazowieckiej
znajdujące się na terenie objętym działaniem Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”.

Decyzja Prezydium KK nr 106/23 ws. zgody na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, na wniosek Poczty Polskiej S.A. Region Sieci w Gdańsku, wyraża zgodę na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” na kartce okolicznościowej wydanej z okazji wystawy filatelistycznej zatytułowanej: W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II. W rocznicę Sierpnia’80.

 

Decyzja Prezydium KK nr 105/23 ws. opinii ws. komisyjnego projektu ustawy ograniczeniu biurokracji i barier prawnych (wersja z dnia 5 lipca 2023 r.)

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zgłasza następujące uwagi do projektu ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych przedłożonego przez Sejmową Komisję Nadzwyczajną do Spraw Deregulacji.
W art. 12 projektu przewidziano zmiany w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz.U. 2023 r., poz.1230, ze zm.) w zakresie postępowania prowadzonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w związku z wydawaniem decyzji w sprawach indywidualnych.
Pozytywnie należy ocenić samą ideę dążenia do stanu, w którym wydawane decyzje opierają się na niebudzących wątpliwości ustaleniach faktycznych, wpływających na ocenę istniejącego stanu prawnego.
Prezydium KK zauważa, że w proponowanym rozwiązaniu pewne kwestie szczegółowe wzbudzają zastrzeżenia. Przede wszystkim dotyczą miejsca dodania nowych regulacji, tj. ust. 8 i 9 w art. 83. Przepis ten obejmuje bowiem różne fazy postępowania przed organami ZUS, od wydania decyzji, przez wniesienie odwołania, decyzję ZUS w sprawie uznania odwołania za słuszne bądź nie i przekazanie odwołania do właściwego sądu. Regulacja proponowana w nowelizacji została umieszczona na końcu art. 83, w dodanych ust. 8 i 9. Może to budzić wątpliwości odnośnie tego, na którym etapie procedury nowe regulacje mają mieć zastosowanie. W celu uniknięcia ewentualnych rozbieżności w wykładni tych przepisów należałoby wyraźnie rozstrzygnąć tę kwestię w treści dodawanych przepisów.
Po drugie należy zauważyć, że sformułowanie „jeżeli z dowodów zgromadzonych w toku postępowania wynikają wątpliwości, co do istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa” ma ogólny charakter i pozostawia po stronie organów ZUS bardzo daleko posuniętą swobodę w zakresie stosowania tego przepisu, co może prowadzić do ograniczenia jego praktycznego znaczenia.