Decyzja Prezydium KK nr 89/23 ws. projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy 3323)

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zgłasza następujące uwagi do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej.I. Zmianyzwiązane ze zwiększeniem odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli i fundusze socjalne dla osób uprawnionych do zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych oraz członków ich rodzin (art. 1)
Projekt ustawy zakłada zwiększenie wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli od dnia 1 lipca 2023 r. – w terminie do dnia 30 września 2023 r. Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli jest ustalany w wysokości określonej jako iloczyn planowanej liczby nauczycieli w przeliczeniu na pełny wymiar zajęć i 110% kwoty bazowej stanowiącej podstawę wyliczania średnich wynagrodzeń nauczycieli w dniu 1 stycznia danego roku – art. 53 ust. 1 ustawy Karty Nauczyciela.
Po zmianach odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli ma być dokonywany:
• od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. – w oparciu o kwotę bazową z dnia 1 stycznia 2019 r., w wysokości 3.045,21 zł;
• od 1 lipca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. – w oparciu o kwotę bazową z dnia 1 stycznia 2021 r., w wysokości 3.537,80 zł (czyli o 16,18% wyższe).
Prezydium KK zwraca uwagę na fakt, iż zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu art. 53 ust. 1a ustawy Karta Nauczyciela nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku wypłacane jest świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.
W literaturze przedmiotu podkreśla się, że nie ma przeszkód, aby nauczyciele otrzymali świadczenie w czerwcu, przed wakacjami i urlopem wypoczynkowym (tak. M. Szymańska [w:] A. Barański, J. Rozwadowska-Skrzeczyńska, M. Szymańska, Karta Nauczyciela. Komentarz, wyd. X, WKP 2018, art. 53), co stanowi w naszej ocenie częstą praktykę szkolną (przypis – KSOiW). Istotne w tym aspekcie jest również to, że środki które pozostaną na rachunku zakładowego funduszu świadczeń socjalnych po wypłaceniu świadczenia urlopowego, przeznaczone są na działalność socjalną prowadzoną zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych może przewidywać wypłacanie nauczycielom – niezależnie od świadczenia urlopowego – określonej kwoty z tytułu tzw. wczasów pod gruszą. Biorąc pod uwagę powyższe, zasadne jest doprecyzowanie przepisów statuujących sposób wyliczenia świadczenia urlopowego dla nauczycieli w roku 2023 w ten sposób, aby rzeczone świadczenie było wypłacone w podwyższonej wysokości.
Ponadto Prezydium KK domaga się odmrożenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla szkolnictwa wyższego wg podstawy na rok 2021 poprzez zmianę art. 262 ustawy wprowadzającej ustawę z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo szkolnictwie wyższym. II. Propozycje dotyczące przyznania nagród specjalnych z okazji 250 rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej (art. 2)
Prezydium KK wnosi o uwzględnienie w projekcie nowelizacji ustawy okołobudżetowej na 2023 rok nagród specjalnych z okazji 250 rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w wysokości 1125 zł dla pracowników szkolnictwa wyższego (ustalenia wynikające z porozumienia NSZZ „Solidarność” z rządem z dnia 7 czerwca 2023 r.).

Do pobrania