(do użytku służbowego)
Dzień: 2023-05-30
Decyzja Prezydium KK nr 72/23 ws. zgody na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność”
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, na wniosek Muzeum Historii Polski z siedzibą w Warszawie, wyraża zgodę na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” na pieczątce ze znakiem NSZZ „Solidarność”, która stanowić będzie element stałej wystawy w siedzibie Muzeum, na terenie warszawskiej Cytadeli.
Decyzja Prezydium KK nr 71/23 ws. wyrażenia zgody na rozszerzenie zasięgu działania Organizacji Międzyzakładowej NSZZ ,,Solidarność” Pracowników i Funkcjonariuszy Policji w Gdańsku na pracodawcę prowadzącego działalność na terenie innego regionu niż region rejestrujący tę organizację
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, działając na mocy postanowień § 1 Uchwały KK nr 30/15 ws. zasad i trybu postępowania w sprawach o rozszerzenie obszaru działania organizacji zakładowych i międzyzakładowych oraz Uchwały KK nr 23/16 ws. scedowania na Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” uprawnienia wynikającego z § 1 Uchwały KK nr 30/15, wyraża zgodę na rozszerzenie zasięgu działania Organizacji Międzyzakładowej NSZZ ,,Solidarność” Pracowników i Funkcjonariuszy Policji w Gdańsku, wpisanej do Rejestru Podstawowych Jednostek Organizacyjnych Związku prowadzonego przez Region Gdański NSZZ „Solidarność”, na Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku, Komendę Miejską Policji w Białymstoku, Komendę Powiatową Policji w Augustowie, Komendę Powiatową Policji w Hajnówce, Komendę Powiatową Policjiw Sejnach, Komendę Miejską Policji w Suwałkach, Komendę Powiatową Policji w Wysokiem Mazowieckiem, znajdujące się na terenie działania Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”.
Decyzja Prezydium KK nr 70/23 ws. wyrażenia zgody na rozszerzenie zasięgu działania Organizacji Międzyzakładowej NSZZ ,,Solidarność” Pracowników i Funkcjonariuszy Policji w Gdańsku na pracodawcę prowadzącego działalność na terenie innego regionu niż region rejestrujący tę organizację
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, działając na mocy postanowień § 1 Uchwały KK nr 30/15 ws. zasad i trybu postępowania w sprawach o rozszerzenie obszaru działania organizacji zakładowych i międzyzakładowych oraz Uchwały KK nr 23/16 ws. scedowania na Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” uprawnienia wynikającego z § 1 Uchwały KK nr 30/15, wyraża zgodę na rozszerzenie zasięgu działania Organizacji Międzyzakładowej NSZZ ,,Solidarność” Pracowników i Funkcjonariuszy Policji w Gdańsku, wpisanej do Rejestru Podstawowych Jednostek Organizacyjnych Związku prowadzonego przez Region Gdański NSZZ „Solidarność”, na Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie, znajdującą się na terenie działania Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.
Decyzja Prezydium KK nr 69/23 ws. wykonania opinii prawnej
(do użytku służbowego)
Decyzja Prezydium KK nr 68/23 ws. udzielenia pełnomocnictwa do reprezentowania NSZZ „Solidarność” w głosowaniach nad uchwałą Wspólników Funduszu Wczasów Pracowniczych Sp. z o.o. w Warszawie w trybie art. 227 § 2 k.s.h.
(do użytku służbowego)
Decyzja Prezydium KK nr 67/23ws. ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu na terenie działki Nr 31/10, obr 0018 Gdańsk
(do użytku służbowego)
Decyzja Prezydium KK nr 66/23 ws. ustanowienia odpłatnej służebności przesyłu dotyczącej przyłącza kanalizacji sanitarnej i równoległego przyłącza kanalizacji deszczowej na terenie działki Nr 35/4, obr. 0018 Gdańsk
(do użytku służbowego)
Decyzja Prezydium KK nr 65/23 ws. udzielenia pełnomocnictwa w postępowaniu dot. opłaty przekształceniowej z tyt. przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w Warszawie przy al. Jerozolimskich 29 lok. 18
(do użytku służbowego)
Decyzja Prezydium KK nr 64/23 ws. opinii o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie ocenia kierunki zmian zawarte w komisyjnym (Sejmowa Komisja ds. Petycji) projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych z dnia 24 kwietnia 2023 r.
Prezydium KK jednocześnie wskazuje na bezwzględną konieczność podniesienia wysokości zasiłku pogrzebowego. Wysokość zasiłku pogrzebowego w kwocie 4 000 zł została ustalona w roku 2010 i od tego momentu nie podlegała modyfikacji. Ustawa o emeryturach i rentach z FUS nie przewiduje mechanizmu waloryzacji tego zasiłku. Jest oczywistym, że siła nabywcza 4 tys. złotych na przestrzeni 12 lat uległa kompletnej zmianie i obecnie zasiłek pogrzebowy nie pozwala na sfinansowanie nawet najskromniejszego pogrzebu. Przeciętne koszty pogrzebu w 2022 r. szacowano na 7 do 8 tysięcy złotych.
Moment śmierci osoby bliskiej stanowi zawsze trudną oraz dramatyczną chwilę i rolą zabezpieczenia społecznego jest w adekwatny sposób wesprzeć osoby i rodziny, które utraciły osoby bliskie. Adekwatna wysokość zasiłku pogrzebowego zapobiega także zwiększaniu się liczby zmarłych, których pochówek dokonywany jest przez gminy lub inne instytucje.
Jednocześnie zdaniem Prezydium KK, projekt budzi wątpliwości.
Po pierwsze nie przewiduje podniesienia wysokości zasiłku pogrzebowego. Samo wprowadzenie mechanizmu waloryzacji nie rozwiązuje wskazanego problemu kompletnej nieadekwatności obecnej wysokości zasiłku.
Po drugie wnioskodawca proponuje odnieść mechanizm waloryzacji zasiłku pogrzebowego do mechanizmu waloryzacji rent i emerytur. Wydaje się to niepotrzebną komplikacją w szczególności w świetle często stosowanego mechanizmu waloryzacji kwotowo procentowej. Należy podkreślić, że dynamika zmian wysokości zasiłku pogrzebowego powinna odzwierciedlać zwiększające się koszty pogrzebu (np. poprzez wskaźnik inflacji). Rola waloryzacji rent i emerytur jest inna – obok zachowania siły nabywczej świadczeń (odniesienie do inflacji) ustawodawca przewiduje udział emerytów i rencistów we wzroście ogólnego dobrobytu (co ujmowane jest poprzez odniesie do wzrostu wynagrodzeń). Systemowo patrząc nie wydaje się to niezbędne (odniesienie do wzrostu wynagrodzeń) w wypadku zasiłku pogrzebowego.
W ocenie Prezydium NSZZ „Solidarność”, należy przeprowadzić dwa działania. Podnieść wysokość zasiłku pogrzebowego oraz wprowadzić zapis w ustawie o emeryturach i rentach z FUS o corocznej waloryzacji tego świadczenia o wskaźnik inflacji. Podniesienie wysokości zasiłku pogrzebowego do kwoty co najmniej 6 tys. złotych jest niezbędne ze względu ma wieloletni brak modyfikacji wysokości tego świadczenia.