Decyzja Prezydium KK nr 15/23 ws. zmiany przedstawiciela NSZZ „Solidarność” w Zespole problemowym ds. funduszy europejskich Rady Dialogu Społecznego

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” postanawia odwołać Panią Elżbietę Wielg z funkcji członka Zespołu ds. funduszy europejskich Rady Dialogu Społecznego i powołać na tę funkcję Panią Agnieszkę Rybczyńską. Prezydium KK wskazuje Panią Elżbietę Wielg jako stałego eksperta Zespołu problemowego ds. funduszy europejskich Rady Dialogu Społecznego.

Decyzja Prezydium KK nr 14/23 ws. opinii o projekcie rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2022

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” podtrzymuje propozycję rozszerzenia badania w pkt. 1.20.03 Świadczenia na rzecz rodziny zawartą w Decyzji Prezydium KK nr 147/19 ws. opinii o projekcie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2021.

w pkt. 1.20.03 Świadczenia na rzecz rodziny

W zakresie świadczeń alimentacyjnych zasadne jest ustalenie liczby odmownych decyzji z powodu przekroczenia progu dochodowego. Jest to o tyle ważne, że takie dane analizowane co roku pozwolą na ustalenie tendencji w tym zakresie, a co ważniejsze – ustalenie czy aktualnie obowiązujące kryterium nie jest zbyt niskie. Ostatecznie należy pamiętać, że świadczenia alimentacyjne stanowią wsparcie dla samotnych rodziców wychowujących dzieci i mają zapobiegać ubóstwu tychże rodzin.

Prezydium KK NSZZ „Solidarność” zwraca uwagę, że aktualnie na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej umieszczone są informacje zawierające statystyki z 2015 roku a przecież Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na bieżąco zbiera i analizuje informacje dotyczące ilości decyzji administracyjnych w sprawach dotyczących realizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, w tym decyzji stwierdzających nienależnie pobrane świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podana jest też statystyka dotycząca decyzji wydanych przez Samorządowe Kolegia Odwoławcze (ogółem: w tym podtrzymujące, zmieniające oraz przekazujące sprawę organowi właściwemu do ponownego rozpatrzenia). Brak dostępnych aktualnych statystyk uniemożliwia bieżące monitorowanie sytuacji osób pobierających świadczenia.

Trzeba mieć również na względzie, że szybki wzrost płacy minimalnej w ostatnich latach przy jednoczesnym minimalnym wzroście kryterium dochodowego (900 zł) oraz pomimo wprowadzenia od 2020 roku zasady „złotówka za złotówkę” w odniesieniu do wypłat z funduszu alimentacyjnego skutkować będzie zwiększoną liczbą decyzji odmownych.

W związku z powyższym Prezydium KK NSZZ „Solidarność” wnioskuje o poszerzenie ww. badania w zakresie świadczeń alimentacyjnych, co pozwoli na bieżące monitorowanie sytuacji osób pobierających świadczenia.

Decyzja Prezydium KK nr 13/23 ws. przedstawiciela NSZZ „Solidarność” w Krajowym Komitecie Rozwoju Ekonomii Społecznej na lata 2023–2026

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w związku z art. 48 ust. 1 pkt. 7 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej (Dz. U. poz. 1812 z późn. zm.), wyznacza Panią Agnieszkę Kochańską do prac w Krajowym Komitecie Rozwoju Ekonomii Społecznej na lata 2023–2026.