Decyzja Prezydium KK nr 136/22 ws. opinii o projekcie Ministra Infrastruktury zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli (…)

Decyzja
Prezydium KK
nr 136/22
ws. opinii o projekcie Ministra Infrastruktury zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy

 

Prezydium  Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie ocenia propozycję  zwiększenia wysokości kosztów używania pojazdów prywatnych do celów służbowych. W trakcie posiedzeń Rady Dialogu Społecznego oraz na innych forach NSZZ „Solidarność” wielokrotnie podnosił problem zbyt niskich stawek. 

Zdaniem Prezydium KK jest to jednak propozycja, która nie odzwierciedla realnego kosztu przejechanego kilometra. Za punkt odniesienia wybrano dane oszacowane przez Instytut Transportu Samochodowego w 2019 r. a następnie zwaloryzowano zgodnie z następującymi komunikatami Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie średniorocznych wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w latach 2020, 2021 oraz w I kwartale 2022 r. Trzeba zwrócić uwagę, że rok 2022 był szczególny pod względem cen paliw ze względu na sytuację geopolityczną. Biorąc pod uwagę ogłaszane przez Główny Urząd Statystyczny  wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2022 roku można stwierdzić, że o ile przeciętny  wskaźnik  wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w roku 2022 wynosi ok 12%, to wskaźnik wzrostu cen benzyny w okresie od stycznia do października 2022 roku wyniósł około 24 %. Tak duża rozpiętość dotyczy jedynie ceny benzyny, pamiętać jednakże trzeba jeszcze o wzroście cen ubezpieczeń, serwisu oraz części zamiennych.

W uzasadnieniu wskazano na zmniejszającą się ilość samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika do 900 cm3, a mimo to projektodawca właśnie dla tej grupy samochodów znacząco zwiększa stawkę (około 70%). Natomiast w przypadku pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3, które to są najczęściej występującymi pojazdami – jest to wzrost jedynie o 24%. Tak duża dysproporcja wzrostów zdaniem Prezydium KK nie znajduje uzasadnienia w żadnych aspektach użytkowania tych pojazdów. Nie sposób je również uzasadnić szczególnym postępem technicznym dla tych rodzajów pojazdów. Prezydium KK oczekuje realnego wzrostu stawek kosztów przejechanych kilometrów dla każdego typu pojazdu, oraz przedstawienie szczegółowego ich uzasadnienia.

Prezydium KK pozytywnie ocenia zwiększenie zwrotu kosztów użytkowania prywatnych motocykli i motorowerów do celów służbowych (o ok. 200%).