(do użytku służbowego)
Dzień: 2022-10-19
Decyzja Prezydium KK nr 134/22 ws. udzielenia pełnomocnictwa do reprezentowania NSZZ „Solidarność” w głosowaniach nad uchwałą Wspólników Funduszu Wczasów Pracowniczych Sp. z o.o. w Warszawie w trybie art. 227 § 2 k.s.h.
(do użytku służbowego)
Decyzja Prezydium KK nr 133/22 ws. udzielenia pełnomocnictwa do reprezentowania NSZZ „Solidarność” w głosowaniach nad uchwałą Wspólników Funduszu Wczasów Pracowniczych Sp. z o.o. w Warszawie w trybie art. 227 § 2 k.s.h.
(do użytku służbowego)
Decyzja Prezydium KK nr 132/22 ws. projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zastępującego aktualne rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym, napylaniu (…)
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” negatywnie opiniuje przedstawiony projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zastępującego aktualne rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym, napylaniu i natryskiwaniu cieplnym gdyż:
- Wbrew założeniom projektowanego rozporządzenia dotyczącym potrzeby dostosowania przepisów zawartych w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu do obecnych realiów organizacyjnych i technicznych, w projektowanym rozporządzeniu nie przewidziano żadnych rozwiązań, które miałyby się przyczynić „do stosowania przez przedsiębiorców z branży stosujących procesy czyszczenia powierzchni, malowania natryskowego i natryskiwania cieplnego rozwiązań dostosowanych do postępu technicznego oraz aktualnych przepisów powiązanych z wykorzystaniem aktualnego poziomu wiedzy z tego zakresu”.
- Absolutnie nieakceptowalne jest z punktu widzenia ochrony życia i zdrowia pracowników zatrudnionych przy pracach, o których mowa w § 1 ust. 1 aktualnie obowiązującego rozporządzenia, oraz w tej samej jednostce redakcyjnej projektowanego rozporządzenia nazwanie „nowatorskim podejściem do oceny ryzyka”, które pozwoli w „bardziej adekwatny sposób zapobiec niebezpiecznym sytuacjom”, polegającym na wyeliminowaniu tych prac z katalogu prac szczególnie niebezpiecznych, i tym samym pozostawieniu do indywidulanej decyzji pracodawcy identyfikację tych prac jako prac szczególnie niebezpiecznych. Zupełnie niezrozumiałe jest dlaczego w obliczu postępu organizacyjno-technicznego to pracodawca miałby być bardziej kompetentny niż ustawodawca w określeniu tych prac jako prace szczególnie niebezpieczne. Wzbudza to poważne wątpliwości, czy ta ocena będzie prawidłowo dokonana przez pracodawcę, zwłaszcza że pracodawca, szczególnie z sektora mikroprzedsiębiorstw i MŚP, nie musi być specjalistą w tym zakresie.
Uwagi do projektowanego rozporządzenia zostały szczegółowe przedstawione w załączonej tabeli. Jednak tabela załączona do pisma przewodniego opiniowanego projektu rozporządzenia dotyczyła w istocie projektu ustawy o zasadach nabywania uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. W związku powyższym załączono do niniejszej opinii tabelę z uwagami odnoszącymi się do projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym, napylaniu i natryskiwaniu cieplnym.