Decyzja Prezydium KK nr 121/22 ws. projektu ustawy MRiPS o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie opiniuje projekt ustawy Ministra Rodziny i Polityki Społecznej o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w zakresie wprowadzenia stałego procentowego  dofinasowania budżetu państwa do PFRON do zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Projekt ustawy wypełnia postulat partnerów społecznych wyrażony Uchwałą nr 102 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego z dnia 20 października 2021 r. w sprawie wniosku o zmianę art. 46a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zgłaszając poniższe uwagi szczegółowe NSZZ „Solidarność” podkreśla pozytywne znaczenie projektu.

Zdaniem Prezydium KK w projekcie brakuje wprowadzenia mechanizmu waloryzacji dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami.  W okresach wysokiej inflacji i niepewności gospodarczej  niezbędne jest urealnienie wartości tych dofinansowań. Natomiast zgodnie  z Oceną Skutków Regulacji wydatki na realizację projektu w kolejnych 10 latach nie będą się zwiększały i pozostaną na poziomie 404 mln zł rocznie.  

Prezydium KK NSZZ „Solidarność” uważa, że brak zwiększania kwot dofinansowania może spowodować upadek nawet silniejszych podmiotów chronionego rynku pracy. Dlatego KK NSZZ „Solidarność” ponawia swój postulat o wprowadzenie mechanizmu waloryzacji dofinansowań oparty o wskaźnik powiązany z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, którego dynamika zależy przede wszystkim od stanu gospodarki kraju w danym roku.

Swoje uwagi zgłosił również Minister Finansów (MF) wskazując wysokość otrzymywanej corocznie dotacji przez PFRON na poziomie  30 %. NSZZ „Solidarność” zwraca uwagę, że  propozycja MF jest sprzeczna z intencją partnerów społecznych. Usztywnianie dotacji na poziomie 30 % wykluczy jej zwiększenie wtedy gdy będzie taka możliwość i potrzeba. Dlatego Prezydium KK podtrzymuje swoje stanowisko i  uważa, że zaproponowane brzmienie przepisu w projekcie jest najbardziej optymalne.

Proponowane wejście w życie ustawy zdaniem Ministra Finansów powinno nastąpić 1 stycznia 2023 r. Zdaniem Prezydium KK NSZZ „Solidarność” ustawa powinna wejść w życie jak najszybciej.

Stanowisko KK nr 2/22 ws. konieczności zmian systemu wynagradzania nauczycieli

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” domaga się od Rządu RP natychmiastowego powrotu do rozmów ws. zmian systemu wynagradzania nauczycieli.

Uposażenia nauczycieli w kolejnych latach systematycznie tracą wartość. Wynagrodzenie zasadnicze początkującego nauczyciela od września b.r. wynosi 3424 zł i będzie niższe od płacy minimalnej w 2023 roku. Projekt ustawy budżetowej na 2023 r., wbrew zapowiedziom nie przewiduje żadnych podwyżek dla nauczycieli.

Brak odpowiednich działań Rządu RP spowoduje obniżenie jakości pracy placówek oświatowych w naszym kraju.

 

Apel KK nr 1/22 ws. obrony dalszego funkcjonowania polskich szkół na Litwie

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraża zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją polskich szkół na Litwie, w szczególności Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu. Placówka ta znajduje się pod szczególną opieką NSZZ „Solidarność”. W związku z tym, zwracamy się z apelem do Rządu RP o podjęcie skutecznych działań dla zapobieżenia likwidacji tej szkoły.

W przypadku braku pozytywnych efektów, NSZZ „Solidarność” podejmie czynne działania w obronie polskich szkół na Litwie.

 

Stanowisko KK nr 1/22 ws. sytuacji społeczno-gospodarcze

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność, w wyniku analizy aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej, uznaje, że polscy pracownicy stoją wobec trzech najważniejszych problemów, które wymagają pilnego rozwiązania:

  1. Systemowe powstrzymanie wzrostu cen energii uzyskiwanej ze wszystkich rodzajów surowców i nośników.
  2. Zapewnienie godziwego (systemowego) wzrostu wynagrodzeń pracowników
    w szeroko rozumianej sferze finansów publicznych.
  3. Przyjęcie ustawy dotyczącej tzw. emerytur stażowych.

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność apeluje do Rządu RP o podjęcie rzetelnego dialogu z NSZZ „Solidarność” w celu szybkiego i efektywnego rozwiązania wymienionych problemów.

 

Uchwała KK nr 15/22 ws. wzoru deklaracji Członkowskiej NSZZ „Solidarność”

W związku ze zmianami przyjętymi przez XXX KZD NSZZ „Solidarność” w Uchwale nr 5 XIX KZD ws. działalności finansowej Związku (z późn. zm.) Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wprowadza jednolity wzór Deklaracji Członkowskiej obowiązujący w NSZZ „Solidarność” uwzgledniający te zmiany. 

Wzór Deklaracji o przystąpieniu do NSZZ „Solidarność”, będący załącznikiem
do Uchwały,  obowiązywać będzie od 1 października 2022 r.

Deklaracje złożone do 30 września 2022 r. zachowują swoją ważność.

Jednocześnie traci moc Uchwała KK nr 2/15.

Uchwała KK nr 14/22 ws. zmiany Uchwały KK nr 21/06 ws. przyczyn utraty mandatu delegata lub członkostwa we władzach Związku (z późn. zm.)

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wprowadza następujące zmiany w Uchwale KK nr 21/06 ws. przyczyn utraty mandatu delegata lub członkostwa we władzach Związku (z późn. zm.):

 

w § 2 wprowadza się punkt 7) w następującym brzmieniu:

7) w przypadku zatajenia lub podania nieprawdziwych informacji w Ankiecie osobowej kandydata/członka władz Związku dotyczących:

  1. przynależności do organizacji politycznych w okresie PRL-u z uwzględnieniem między innymi PZPR, SD, ZSL,
  2. przynależności do partii politycznych obecnie działających oraz pełnione w nich funkcje,
  3. pracy, współpracy, działalności, służby, złożenia podpisu pod deklaracją współpracy w formacjach: WP, SB, MO, ZOMO, ORMO  (odbywanie zasadniczej służby wojskowej w formacjach Wojska Polskiego nie wymaga wpisu)

 

w § 5  ust. 4  otrzymuje brzmienie:

 

Fakt utraty ważności mandatu z powodu wymienionego w § 2 pkt 7   stwierdza, przez protokolarne przyjęcie do wiadomości podczas posiedzenia odpowiednio:

  1. zarząd regionu – we władzach jednostek organizacyjnych Związku zarejestrowanych

 w danym regionie;

  1. rada krajowego sekretariatu – we władzach krajowych sekcji branżowych

          należących do tego sekretariatu;

  1. Komisja Krajowa – we władzach: zakładowej komisji koordynacyjnej,

regionu, krajowego sekretariatu branżowego, Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów oraz w Komisji Krajowej i Krajowej Komisji Rewizyjnej.

 

dotychczasowy ust. 4 zmienia się na ust. 5

w § 6 ust. 2 zdanie drugie otrzymuje brzmienie :

 

Po przyjęciu, przez uprawnioną do tego władzę, pisemnej rezygnacji z funkcji delegata lub członkostwa we  władzach Związku, wycofanie oświadczenia o rezygnacji jest bezskuteczne.

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uchwała KK nr 13/22 ws. zmiany Uchwały KK nr 11/09 ws. ankiet osobowych kandydatów/członków władz Związku

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wprowadza następujące zmiany w Uchwale KK nr 11/09 ws. ankiet osobowych kandydatów/członków władz Związku (z późn.zm.)

 

§ 1

Pierwsze zdanie punktu 1 otrzymuje brzmienie:

 

  1. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wprowadza obowiązek wypełniania ankiet osobowych przez wszystkich członków Związku (także przez elektorów w łączonych okręgach wyborczych) kandydujących na następujące funkcje związkowe:

 

§ 2

W załączniku do Uchwały – Ankieta osobowych kandydatów/członków władz Związku

Punkt 14 otrzymuje brzmienie:

Przynależność do partii politycznych obecnie działających oraz pełnione w nich funkcje.       

 

Ostatnie zdanie otrzymuje brzmienie:

 

Potwierdzam prawdziwość powyższych informacji oraz wyrażam zgodę na podanie ich do wiadomości delegatom na zebraniu wyborczym.

Potwierdzam, że otrzymałem klauzulę informacyjną zgodną z tzw. RODO stanowiącą załącznik do ankiety osobowej kandydata/członka władz Związku

 

§ 3

Integralną częścią Ankiety jest Klauzula informacyjna zgodna z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego  i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

 

§ 4

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

Uchwała KK nr 12/22 ws. zmiany w uchwale KK Nr 33/18 ws. powołania Rady Krajowego Funduszu Strajkowego

§1

W związku z rezygnacją Mieczysława Jurka z członkostwa oraz przewodniczenia Radzie Krajowego Funduszu Strajkowego Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, działając
na podstawie § 1 ust. 1 Regulaminu Rady KFS, powołuje Bogdana Kubiaka na funkcję Przewodniczącego Rady KFS.

§ 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Uchwała KK nr 11/22 ws. zmiany Uchwały KK nr 6/18 ws. elektronicznych wyborów.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wprowadza następujące zmiany w Uchwale KK nr 6/18 ws. elektronicznych wyborów:

§ 1

W Uchwale KK nr 6/18 uchyla się § 1 ust. 5.

§ 2

W § 3 ust. 1 pkt 3 skreśla się zwrot „o ile została powołana -”. Dalsza część przywołanego pkt pozostaje bez zmian.

§ 3

§ 7 Uchwały KK nr 6/18 otrzymuje brzmienie:

  1. W celu przeprowadzenia wyborów powołuje się komisję wyborczą liczącą nie mniej niż trzech członków. Decyzję w tej sprawie, określając zarazem liczebność komisji wyborczej, podejmuje komisja zakładowa kończąca kadencję lub tymczasowa komisja zakładowa.
  2. Posiedzenie konstytuujące zakładowej komisji rewizyjnej zwołuje i prowadzi przewodniczący zakładowej komisji wyborczej w terminie nieprzekraczającym 14 dni od daty ogłoszenia wyników wyborów.

§ 4

W § 10 ust. 2 dodaje się zdanie trzecie o następującej treści:

 

„Ankiety osób wybranych na powyższe funkcje, winny zostać przekazane w oryginale do właściwej regionalnej komisji wyborczej, w terminie 14 dni po dokonanym wyborze.”

 

§5

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Uchwała KK nr 10/22 ws. określenia minimalnej liczby członków Związku koniecznych do utrzymania przez organizację statusu podstawowej jednostki organizacyjnej Związku

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, na podstawie  § 32 ust.1 pkt 1 Statutu NSZZ „Solidarność”,  określa  minimalną liczbę członków Związku koniecznych do utrzymania przez organizację statusu podstawowej jednostki organizacyjnej Związku na 6 osób.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.