Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, działając na mocy postanowień § 1 Uchwały KK nr 30/15 ws. zasad i trybu postępowania w sprawach o rozszerzenie obszaru działania organizacji zakładowych i międzyzakładowych oraz Uchwały KK nr 23/16 ws. scedowania na Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” uprawnienia wynikającego z § 1 Uchwały KK nr 30/15, wyraża zgodę na rozszerzenie zasięgu działania Międzyzakładowej Organizacji NSZZ „Solidarność” ABB-Apena, wpisanej do Rejestru Podstawowych Jednostek Organizacyjnych Związku prowadzonego przez Region Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”, na ABB Sp. z o.o., znajdującą się na terenie działania Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”.
Dzień: 2022-07-05
Decyzja Prezydium KK nr 85/22 ws. zgody na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność”
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, na wniosek Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego, wyraża zgodę na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” jako nazwy ronda u zbiegu ulic Ks. Jerzego Popiełuszki, Spalskiej i Gen. Grota Roweckiego w Tomaszowie Mazowieckim.
Decyzja Prezydium KK nr 84/22 ws. opinii o projektu rozporządzenia MRiPS w sprawie specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie ocenia projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 3 czerwca 2022 r. w sprawie specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny.
Zaproponowane zmianyuwzględniają nie tylko pojawiające się wciąż nowe wyzwania społeczne, ale przede wszystkim doświadczenia praktyki pracy socjalnej. Rozwiązania legislacyjne do przedłożonego projektu rozporządzenia zostały opracowane na podstawie rekomendacji dotyczących minimum programowego szkoleń wypracowanych przez zespół ekspertów w ramach projektu POWER pt. „Nowe specjalności II stopnia w zawodzie pracownika socjalnego odpowiedzią na nowe wyzwania”. W ramach ww. projektu przeprowadzono badania wśród uczestników szkolenia specjalizacji II stopnia w zawodzie pracownika socjalnego. W oparciu o przeprowadzone analizy ww. podmioty wypracowały rekomendacje, które posłużyły przy projektowaniu nowelizacji rozporządzenia. To w opinii NSZZ „Solidarność” zasługuje na uznanie jako modelowe przygotowanie aktu prawnego.
Według Prezydium KK NSZZ „Solidarność” wniesiony projekt rozporządzenia MRiPS w sprawie specjalizacji w zawodzie pracownik socjalnynależy uznać za zasadny i oczekiwany przez samych praktyków pracy socjalnej.
Decyzja Prezydium KK nr 83/22 ws. opinii o projekcie rozporządzenia MRiPS ws. określenia zakresu rocznej informacji dotyczącej realizacji PPE
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” nie wnosi uwag do projektu rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 10 czerwca 2022 r. w sprawie określenia zakresu rocznej informacji dotyczącej realizacji pracowniczych programów emerytalnych.
Celem regulacji jest zmniejszenie obciążeń biurokratycznych dla pracodawców prowadzących PPE i przeniesienie obowiązku informacyjnego na profesjonalne instytucje finansowe zarządzające PPE.
Prawidłowa jest rezygnacja z wykorzystania listu poleconego na rzecz systemu teleinformatycznego udostępnionego przez organ nadzoru.
Proponowane rozwiązania dają nadzieję na zmniejszenie liczby przekazywanych błędnych lub niezupełnych informacji z uwagi na to, że będą one przekazywane przez profesjonalne podmioty.