Decyzja Prezydium KK nr 81/22 ws. opinii o projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy oraz ich rodzin

Prezydium Komisji Krajowej pozytywnie ocenia propozycję uruchomienia programu pilotażowego dotyczącego udzielania pomocy osobom odczuwającym psychologiczne konsekwencje trudnych doświadczeń, np. uczestnictwa w działaniach wojennych, doświadczenia uchodźczego w związku z konfliktem zbrojnym, doświadczenia lub bycia świadkiem przemocy fizycznej, psychicznej czy seksualnej, uczestnictwa pośredniego lub bezpośredniego w wypadku komunikacyjnym, a także doświadczenia skutków kataklizmów.

Publiczny system opieki zdrowotnej nie posiada na chwilę obecną ośrodków dedykowanych oddziaływaniom terapeutycznym dla osób, które przeżyły traumę oraz ich bliskich. Te braki stały się szczególnie widoczne w sytuacji pojawienia się na terytorium Polski obywateli z Ukrainy, którzy doświadczyli traumatycznych przeżyć w związku z wojną w swoim kraju.

Udział w programie ma na celu poprawę zdrowia psychicznego, przezwyciężenie trudności w wypełnianiu ról społecznych, a co za tym idzie powrót do normalnego funkcjonowania w rodzinie oraz środowisku zawodowym.

Pozytywnie należy ocenić coroczną ewaluację, która umożliwi wprowadzanie ewentualnych modyfikacji w trakcie trwania programu pilotażowego.

Jednocześnie Prezydium KK zgłasza następujące wątpliwości:
– w jaki sposób będzie budowane zainteresowanie tym programem mając na uwadze ograniczoną już w chwili obecnej dostępność do podmiotów o których mowa w § 7. Równolegle jest realizowany pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego, którego zadania częściowo pokrywają się z zaproponowanymi w projekcie rozporządzenia. Powstaje pytanie: czy przy zwiększonym w ostatnim okresie zapotrzebowaniu na świadczenia w zakresie pomocy psychiatrycznej oraz psychologicznej oraz ograniczonej liczbie specjalistów możliwa będzie realizacja założonych celów?
– w tym kontekście powstaje też pytanie o możliwość realizacji § 11 ust. 3 rozporządzenia (wyznaczenie wizyty do 7 dni od zgłoszenia się świadczeniobiorcy do świadczeniodawcy). Sam projektodawca wskazuje przesłankę o bardzo ogólnym charakterze, która zwalnia z wyznaczenia wizyty w terminie do 7 dni. Z tych względów istnieją poważne obawy o realne możliwości pomocy osobom objętym zakresem programu pilotażowego;
– skoro realizator programu pilotażowego posiada istniejącą komórkę organizacyjną, potwierdzoną wpisem w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą (§ 7 ust. 1 projektu), to na czym ma polegać wyposażenie jej w sprzęt i aparaturę medyczną?
– w związku z tym, że program pilotażowy jest kierowany również do obywateli Ukrainy, może powstać problem komunikacyjny związany z barierą językową Czy są przewidziane rozwiązania w tym zakresie?
– czy projektodawcy przewidują limit procentowy świadczeń udzielanych z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności?
– w projekcie jest przewidzianych pięciu realizatorów programu pilotażowego przy szacunkowej liczbie osób wymagających pomocy na poziomie 200 tys. pacjentów w różnych ośrodkach. Czy oznacza to, że programem będą objęte tylko niektóre obszary i jakie będą kryteria wyboru realizatorów programu?
– poważne zastrzeżenia budzi wspomniana w Ocenie Skutków Regulacji ewentualność przesunięcia na program pilotażowy środków w ramach planu finansowego NFZ z pozycji opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień. Pomimo zwiększenia w ostatnich latach środków na opiekę psychiatryczną nadal stanowi ona jedynie 3,5% wydatków NFZ. Przy tak niskim poziomie finansowania niedopuszczalne jest dalsze drążenie funduszy przeznaczonych na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, nawet w przypadku tak istotnego programu.

NSZZ „Solidarność” postuluje rozszerzenie zakresu § 7 ust.1 o grupy podmiotów będących organizatorami turnusów rehabilitacyjnych, pod warunkiem spełnienia wymagań dotyczących personelu udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej zawartych w § 8.

Decyzja Prezydium KK nr 80/22 ws. zgody na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, na wniosek Burmistrza Miasta Kraśnik, wyraża zgodę na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” w nazwie ronda: NSZZ „Solidarność”, na zbiegu ulic Urzędowskiej i Granicznej w Kraśniku.

 

Decyzja Prezydium KK nr 79/22 ws. zgody na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, na wniosek Zarządu Regionu Śląsk Opolski NSZZ „Solidarność”, wyraża zgodę na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” w nazwie ronda: NSZZ „ Solidarność”, na zbiegu ulic Jana Pawła II i Mariańskiej w Namysłowie.

Decyzja Prezydium KK nr 78/22 ws. zgody na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej, wyraża zgodę na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” na tablicy pamiątkowej poświęconej gdańskim Portowcom, którzy w latach 1946, 1970, 1980- 1989 walczyli o wolną i demokratyczną Polskę.

Decyzja Prezydium KK nr 77/22 ws. wyrażenia zgody na rozszerzenie obszaru działania Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Województwa Podkarpackiego na pracodawcę prowadzącego działalność (…)

Decyzja
Prezydium KK
nr 77/22
ws. wyrażenia zgody na rozszerzenie obszaru działania Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Województwa Podkarpackiego na pracodawcę prowadzącego działalność na terenie innego regionu niż region rejestrujący tę organizację

 

 

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, działając na mocy postanowień § 1 Uchwały KK nr 30/15 ws. zasad i trybu postępowania w sprawach o rozszerzenie obszaru działania organizacji zakładowych i międzyzakładowych oraz Uchwały KK nr 23/16 ws. scedowania na Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” uprawnienia wynikającego z § 1 Uchwały KK nr 30/15, wyraża zgodę na rozszerzenie zasięgu działania Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Województwa Podkarpackiego, wpisanej do Rejestru Podstawowych Jednostek Organizacyjnych Związku prowadzonego przez Region Podkarpacie NSZZ „Solidarność”, na Komendę Powiatową Policji w Dębicy, znajdującą się na terenie działania Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”.

Decyzja Prezydium KK nr 76/22 ws. wyrażenia zgody na rozszerzenie obszaru działania Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Lasów Państwowych Wrocław na pracodawcę prowadzącego działalność na terenie innego regionu (…)

Decyzja
Prezydium KK
nr 76/22
ws. wyrażenia zgody na rozszerzenie obszaru działania Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Lasów Państwowych Wrocław na pracodawcę prowadzącego działalność na terenie innego regionu niż region rejestrujący tę organizację

 

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, działając na mocy postanowień § 1 Uchwały KK nr 30/15 ws. zasad i trybu postępowania w sprawach o rozszerzenie obszaru działania organizacji zakładowych i międzyzakładowych oraz Uchwały KK nr 23/16 ws. scedowania na Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” uprawnienia wynikającego z § 1 Uchwały KK nr 30/15, wyraża zgodę na rozszerzenie zasięgu działania Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Lasów Państwowych Wrocław, wpisanej do Rejestru Podstawowych Jednostek Organizacyjnych Związku prowadzonego przez Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, na Nadleśnictwo Lubin, znajdujące się na terenie działania Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”.

Decyzja Prezydium KK nr 75/22 ws. wyrażenia zgody na rozszerzenie obszaru działania Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Lasów Państwowych Wrocław na pracodawcę prowadzącego działalność na terenie innego regionu (…)

Decyzja
Prezydium KK
nr 75/22
ws. wyrażenia zgody na rozszerzenie obszaru działania Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Lasów Państwowych Wrocław na pracodawcę prowadzącego działalność na terenie innego regionu niż region rejestrujący tę organizację

 

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, działając na mocy postanowień § 1 Uchwały KK nr 30/15 ws. zasad i trybu postępowania w sprawach o rozszerzenie obszaru działania organizacji zakładowych i międzyzakładowych oraz Uchwały KK nr 23/16 ws. scedowania na Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” uprawnienia wynikającego z § 1 Uchwały KK nr 30/15, wyraża zgodę na rozszerzenie zasięgu działania Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Lasów Państwowych Wrocław, wpisanej do Rejestru Podstawowych Jednostek Organizacyjnych Związku prowadzonego przez Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, na Nadleśnictwo w Głogowie, znajdujące się na terenie działania Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”.

 

Decyzja Prezydium KK nr 74/22 ws. zgłoszenia udziału NSZZ „Solidarność” w projekcie EKZZ pt. „Czas na Wysokiej Jakości Miejsca Pracy”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wyraża zgodę na zgłoszenie do EKZZ udziału NSZZ „Solidarność” w projekcie „Czas na Wysokiej Jakości Miejsca Pracy” (ang. Time for Quality Jobs)w roli Focal Point.

Projekt umożliwi wymianę informacji o sytuacji młodych ludzi na rynku pracy w innych krajach UE oraz ułatwi znalezienie rozwiązań w zakresie poprawy jakości zatrudnienia i uczynienia go bardziej stabilnym. Wypracowane w trakcie projektu rekomendacje w zakresie zatrudnienia młodych byłyby również istotnym i pomocnym materiałem w pracach partnerów społecznych, także w kontekście zapowiadanych przez rząd reform rynku pracy.

Zadania Focal Point:
– udział w pracach Komitetu Sterującego
– zorganizowanie w swoim regionie dwudniowego seminarium (wspólnego dla 2 organizacji z danego regionu)
– indywidualne opracowanie krajowego planu na rzecz młodzieży (w j. polskim)
– udział w szkoleniu nt. komunikacji (w Belgii) – wydarzenie, które pozwoli uczestnikom projektu określić, jak konkretnie promować i skutecznie realizować opracowane wcześniej plany młodzieżowe
– indywidualnie opracowanie materiałów komunikacyjnych, nt. zaleceń dot. polityki w oparciu o rezultaty projektu
– udział w końcowym podsumowaniu projektu (on-line)

Projekt powinien być prowadzony wspólnie z Krajową Sekcją Młodych. Osobą wskazaną przez Sekcję jest Alicja Skowron, Zastępca Przewodniczącego Sekcji, odpowiedzialna w Sekcji za komunikację. Osobą wspierającą pracę przedstawicielki Sekcji byłby Mateusz Szymański, Pełnomocnik ds. Młodych Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Decyzja Prezydium KK nr 73/22 ws. przedstawicieli NSZZ „Solidarność” w Prekomitecie monitorującym program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zgłasza kandydaturę dr prof. Bogusława Dołęgi jako stałego członka zespołu oraz dr hab. inż. Marka Kisilowskiego jako jego zastępcę w Prekomitecie monitorującym program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027.