Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” negatywnie opiniuje wprowadzenie opiniowanym projektem zmian w ustawie z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (art. 19 projektu).
Po pierwsze nie jest zrozumiałe dlaczego w projekcie poświęconym regulacji kwestii sposobu funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej została zamieszczona zmiana przepisów dotyczących zupełnie odrębnego zagadnienia. Działanie takie nie może zostać uznane za prawidłowe, gdyż stwarza wrażenie tzw. „wrzutki”, a ponadto nie mieści się w tematyce wynikającej z tytułu projektu.
Odnosząc się do samej propozycji zmiany zawartej w art. 52 zmienianej ustawy należy zauważyć, że o ile wprowadzenie progu obniżenia wynagrodzenia, który powoduje zwiększenie kwoty wolnej od potrąceń może zostać uznane za zasadne, o tyle nie można podobnie ocenić usunięcia przesłanki utraty źródła dochodu przez członka rodziny pracownika. Nie można nie zauważać, że utrzymanie rodziny, zwłaszcza w obecnych czasach opiera się zazwyczaj na posiadaniu dwóch źródeł dochodu i z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, iż w olbrzymiej większości sytuacji całkowita utrata jednego z nich jest dużo bardziej odczuwalna niż utrata części drugiego.