Decyzja Prezydium KK nr 15/22 ws. opinii o projekcie ustawy z dnia 23 grudnia 2021 r. o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcenie, połączenia lub podziału spółek

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie opiniuje projekt ustawy z dnia 23 grudnia 2021 r o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcenie, połączenia lub podziału spółek.

Prezydium KK NSZZ „Solidarność” nie wnosi uwag do przedstawionego projektu.

27 listopada 2019 r. została przyjęta dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2121 zmieniająca dyrektywę 2017/1132 w odniesieniu do transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek. Dotychczasowe regulacje związane
z uczestnictwem pracowników zostały rozszerzone na transgraniczne procesy transformacyjne w zakresie szerszym niż tylko łączenie spółek.

Model zaproponowany w opiniowanym projekcie stanowi odbicie wcześniej obowiązujących regulacji zawartych w ustawie z 25 kwietnia 2008 r. o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia się spółek.

Jak wiadomo w Polsce nie mamy do czynienia z powszechnym systemem partycypacji przedstawicieli pracowników w organach spółek prawa handlowego. Uwzględniając tę perspektywę kluczowe jest aby przyjmowane rozwiązania nie były szkodliwe dla tych krajowych systemów przemysłowych, które taką partycypację przewidują.

W tym miejscu pragniemy podkreślić, że w pełni podzielamy wizję zaprezentowaną
w przyjętym przez Parlament Europejski Raporcie w sprawie demokracji w miejscu pracy: europejskie ramy praw pracowników do partycypacji i przegląd  dyrektywy w sprawie europejskich rad zakładowych z 29. 11. 2021 r. (Sprawozdawca: Gabriele Bischoff) gdzie
w punkcie 18 oraz 19 podkreśla się znaczenie terminowych i istotnych konsultacji w całej UE przed podjęciem decyzji zarządczych mających wpływ na pracowników, zatrudnienie i warunki pracy oraz dotyczących polityki lub działań szczególnie mających skutki transgraniczne. Jak wskazuje się dalej przedstawiciele pracowników w tym związki zawodowe muszą mieć dostęp do niezbędnej wiedzy specjalistycznej i dokumentów. Podzielamy konkluzje, że należy dążyć do wzmocnienia i skonsolidowania wszystkich przepisów UE w celu zagwarantowania tego, aby informowanie pracowników i konsultacje z nimi stanowiły integralną część procesu decyzyjnego w przedsiębiorstwie oraz, aby odbywały się na odpowiednim szczeblu.