Decyzja Prezydium KK nr 152/21 ws. opinii do Komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów. Wprowadzenie HERA, Europejskiego Urzędu ds. Gotowości (…)

Decyzja
Prezydium KK
nr 152/21
ws. opinii do Komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów.
Wprowadzenie HERA, Europejskiego Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na wypadek
Stanu Zagrożenia Zdrowia, kolejnego kroku w kierunku ukończenia Europejskiej Unii Zdrowia COM(2021)576

 

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność”, po przeanalizowaniu treści Komunikatu Komisji Europejskiej. Wprowadzenie HERA,Europejskiego Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia, kolejnego kroku w kierunku ukończenia Europejskiej Unii Zdrowia COM(2021)576, uznaje, że właściwie zdefiniowano elementy podstawowej misji nowej instytucji, którymi są:
– poprawa współpracy w zakresie bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w UE w zakresie  gotowości i  reagowania w sytuacjach kryzysowych, a także wzmocnienie zaangażowania państw członkowskich, przemysłu i odpowiednich zainteresowanych stron we wspólne działania;
– przeciwdziałanie zagrożeniom zdrowia publicznego poprzez budowanie strategii działań na poziomie UE w zakresie opracowywania, produkcji, nabywania, składowania i dystrybucji medycznych środków zapobiegawczych;
– przyczynianie się do wzmocnienia globalnej struktury gotowości i reagowania na sytuacje kryzysowe w dziedzinie zdrowia publicznego.
Jednakże pragniemy podkreślić, że pandemia COVID-19 jest nie tylko kwestią zdrowia publicznego, ale dotyczy w znacznej mierze bezpieczeństwa i higieny pracy. Dowody wskazujące na to, że niektóre sektory gospodarki stały się głównymi wektorami rozprzestrzeniania się wirusa Sars-CoV-2 są dodatkowym uzasadnieniem takiego podejścia. Dlatego też wzywamy Komisję Europejską, aby cele i zadania HERA były określane w ścisłej współpracy z Komitetem Doradczym ds. Bezpieczeństwa, Higieny i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy (ACSH) oraz Europejską Agencją Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA), a tym samym konsultowane ze stroną społeczną.
Prezydium KK zwraca uwagę, że istnieje potrzeba większego udziału pracowników w wypracowaniu przyszłej gotowości na kryzysy związane z bezpieczeństwem sanitarno-epidemiologicznym. Dlatego wzywamy do uwzględnienia głosu związków zawodowych w planowaniu i realizacji działań HERA. Strategia gotowości UE w obliczu zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych powinna być na każdym kroku dostosowana i konsultowana ze związkami zawodowymi w ramach zintegrowanego podejścia, obejmującego aktywny udział przedstawicieli pracowników w stosowaniu ogólnych zasad prewencji oraz wzmacniania kultury bezpieczeństwa. Ponadto, HERA powinna określić m.in. mechanizmy umożliwiające Państwom Członkowskim informowanie Komisji Europejskiej w odpowiednim czasie o wystąpieniu zagrożeń zdrowotnych w różnych sektorach i miejscach pracy a także o związanych z nimi krajowych strategiach BHP.