Decyzja Prezydium KK nr 39/21 ws. zgody na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, na wniosek Apple Film Production Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, wyraża zgodę na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” w filmie Olgi Chajdas zatytułowanym Stale Niestała.

Decyzja Prezydium KK nr 38/21 ws. przygotowania i złożenia projektu kaskadowego do EKZZ „Wzmocnienie roli partnerów społecznych w łagodzeniu gospodarczych i społecznych skutków kryzysu COVID-19”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wyraża zgodę na przygotowanie i realizację projektu kaskadowego, w charakterze beneficjenta ostatecznego, dotyczącego budowania potencjału NSZZ „Solidarność” poprzez rozwój komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej Związku z wykorzystaniem nowych technologii.
Projekt będzie przedkładany Komisji Europejskiej za pośrednictwem EKZZ w ramach linii budżetowej EaSI-PROGRESS 2020 – 04030201.
Osoby zaangażowane w przygotowanie projektu z ramienia Prezydium KK NSZZ „Solidarność”:

1. Mariusz Depka –  Biuro Prezydium KK
  2. Katarzyna Jażdżewska/Karol Nosal –  Biuro Programów Europejskich
  3. Hanna Daszczyńska –  Dział Szkoleń i Rozwoju Związku
  4. Marek Lewandowski/Piotr Machnica –  Rzecznik Prasowy
  5. Jarosław Kobylański/Paweł Bojahr – Zespół Informatyki
  6. Mateusz Szymański – Biuro Zagraniczne

Osobą odpowiedzialną za przygotowanie projektu z ramienia Prezydium KK NSZZ „Solidarność” będzie Jerzy Jaworski.

Decyzja Prezydium KK nr 36/21 ws. opinii o projekcie rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie…

Decyzja
Prezydium KK
nr 36/21
w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie opiniuje propozycję wydłużenia terminu na sporządzenie i podpisanie rocznego sprawozdania finansowego dla nieprowadzących działalności gospodarczej związków zawodowych zaproponowaną w  projekcie rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji.
Jednocześnie Prezydium KK NSZZ „Solidarność” proponuje w dodawanym § 3azastąpić słowa „związków zawodowych” – następująca treścią „związków zawodowych i ich jednostek organizacyjnych”.
W związku z kolejnymi falami Covid-19 oraz mając na uwadze konieczność zapewnienia prawidłowej realizacji obowiązków sprawozdawczych, NSZZ „Solidarność” postuluje, wzorem i doświadczeniem ubiegłego roku, wydłużyć graniczny termin na sporządzenie i podpisanie sprawozdania o 3 miesiące. Naturalną konsekwencją powinno być zatem również przedłużenie terminu na zatwierdzenie sprawozdania również o 3 miesiące.
Kolejne, konsekwentnie zaproponowane przedłużenie terminu o następne 6 tygodni przy spełnieniu określonych przez projektodawcę kryteriów, Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” uznaje za zasadne.

Decyzja Prezydium KK nr 35/21 ws. opinii o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie opiniuje poselski projekt  ustawyo zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Celem nowelizacji jest przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, społecznych inspektorów pracy, a także  związku lub organizacji przedsiębiorców w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 do 30 dni po odwołaniu danego stanu, do czasu wyboru organu statutowego związku zawodowego, związku lub organizacji przedsiębiorców oraz społecznych inspektorów pracy na nową kadencję, jednak nie dłużej niż do 90 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Inicjatywa poselska jest odpowiedzią na wspólne stanowisko reprezentatywnych organizacji pracowników.