Decyzja Prezydium KK nr 80/20 ws. opinii o projekcie ustawy MR o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie opiniuje kierunki rozwiązań zawartych w projekcie ustawy Ministerstwa Rozwoju z dnia 20 maja 2020 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw.
Projekt ustawy wprowadza m.in. nowe rozwiązania mające wspomóc niezamożne osoby i rodziny w wynajęciu mieszkania na długi okres.  W tym celu wprowadza się nowy podmiot działalności pożytku publicznego Społeczną Agencję Najmu (SAN), która ma być pośrednikiem (najemcą)  między wynajmującym mieszkanie a osobą/rodziną poszukującą mieszkania do wynajęcia w przystępnej cenie. Dodatkowo, lokatorzy takich mieszkań będą mogli skorzystać z dopłaty do czynszu, przewidzianej w ramach programu „Mieszkanie na start”.
Opiniowany projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób borykających się z trudnościami mieszkaniowymi, których nie stać na zakup mieszkania, podczas gdy gmina, w której zamieszkują, nie dysponuje odpowiednią liczbą lokali komunalnych. Zdaniem NSZZ „Solidarność” rozwiązanie to może przyczynić się do rozwoju rynku długoterminowego wynajmu mieszkań, ułatwiając do nich dostęp rodzinom o największych potrzebach, a także przyczynić się do poprawy mobilności osób poszukujących pracy.
Jednakże, z treści art. 1 projektowanej ustawy wynika, że w przypadku wypowiedzenia umowy podnajmu przez SAN, nieuregulowane względem SAN należności podnajemcy pokrywa gmina, a zobowiązania podnajemcy wobec SAN stają się zobowiązaniami wobec gminy. Zachodzi pytanie, czy gminy będą przygotowane finansowo na wypadek wypowiadania umów podnajemcom tym bardziej, iż założyć można, że SAN wypowiada umowę podnajemcy i nie znajduje na jego miejsce kolejnego?
Zdaniem NSZZ „Solidarność” przepisy regulujące te zależności należy doprecyzować tak, aby gminy nie miały powodów do unikania zawierania umów z SAN.

Decyzja Prezydium KK nr 79/20 ws. senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych…

Decyzja
Prezydium KK
nr 79/20
ws. senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw

 

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zgłasza uwagi do senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID — 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw z dnia 13 maja 2020 r.
Podjęcie inicjatywy ustawodawczej w omawianym zakresie, to jest zmierzającej do opracowania programu wsparcia organizacji pozarządowych ułatwiającego im funkcjonowanie w czasie epidemii, co do zasady przedstawia się jako uzasadnione, ale już zaproponowany program wsparcia nie może spotkać się z aprobatą.
Zauważyć należy, że rozważania autorów projektu w uzasadnieniu są wewnętrznie  rzeczne.  Z jednej bowiem strony, już w pierwszym zdaniu projektodawcy stawiają tezę, że celem wsparcia organizacji pozarządowych w okresie stanu epidemii nie może być jedynie utrzymanie miejsc pracy, z drugiej w tym samym akapicie twierdzą, że trudności z utrzymaniem kadr, jak i zdolności instytucjonalnej w organizacjach pożytku publicznego z powodu stanu epidemii (…) mogą skutkować utratą zdolności do prowadzenia działalności społecznie użytecznej.
Prezydium KK NSZZ „Solidarność” negatywnie ocenia propozycję projektodawcy, która w stosunku do organizacji pożytku publicznego może spowodować, że określony w art. 15zze ust. 7 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID — 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw obowiązek utrzymania zatrudnienia pracowników objętych umową o przyznanie organizacji pozarządowej dofinansowania części kosztów wynagrodzeń przez okres, na który zostało przyznane dofinansowanie, nie będzie przestrzegany.  Powodem  tego będzie wykreślenie  sankcji  określonej w art. 15zze ust. 8 ustawy,  (w przypadku niedotrzymania warunku, o którym mowa w ust. 7, organizacja pozarządowa lub podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zwraca dofinansowanie bez odsetek proporcjonalnie do okresu nieutrzymania w zatrudnieniu pracownika, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty) albowiem w zamyśle projektodawców jest to sankcja nieproporcjonalna i nie uwzględnia możliwości trzeciego sektora.
Projektowane rozwiązanie stanowi de facto wyeliminowanie gwarancji zatrudnienia pracowników objętych umową o dofinansowaniu miejsc pracy i jako takie, godzą w interesy pracowników.
Zauważyć należy, że rozwiązania opiniowanego projektu ustawy po raz kolejny obciążają pracowników aktualną sytuacją związaną z epidemią COVID — 19.
Tak również traktować należy proponowane przez projektodawców objęcie wszystkich organizacji pozarządowych zwolnieniem z obowiązku opłacania nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r. Zwolnienie od obowiązku opłacania wymienionych należności w przeważającej mierze uszczupli interesy zatrudnionych, którzy są lub potencjalnie mogą być ich beneficjentami. Jest to kolejna konstrukcja przenosząca ciężar utrzymania funkcjonowania – tym razem organizacji pożytku publicznego — na pracowników, której nie można zaakceptować.

Decyzja Prezydium KK nr 78/20 ws. opinii o projekcie ustawy MR o rozliczeniu lokali w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie opiniuje projekt ustawy Ministra Rozwoju z dnia 19 maja 2020 r. o rozliczeniu lokali w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości.
Zawarte w opiniowanym projekcie rozwiązania mają przyczynić się do ograniczenia barier w pozyskiwaniu przez inwestorów  nieruchomości na cele mieszkaniowe lub inne cele inwestycyjne, które towarzyszą realizacji polityki mieszkaniowej państwa.
Proponuje się umożliwienie nabywania nieruchomości gminnych z przeznaczeniem na cele inwestycyjne, z rozliczeniem w cenie tych nieruchomości ceny lokali lub budynków mieszkalnych przekazywanych gminie przez nabywcę.
Prezydium KK NSZZ „Solidarność”  zwraca uwagę, że proponowane rozwiązania są nowe w ustawodawstwie polskim stąd skutki ich wdrożenia są trudne do przewidzenia, dlatego należałoby wprowadzić stały monitoring wykorzystywania przez gminy i inwestorów projektowanych przepisów. Ważne jest także kształtowanie się cen lokali mieszkalnych w regionach, w których realizuje się inwestycje w oparciu o rozliczenia „lokal za grunt”, biorąc pod uwagę, że celem projektowanej ustawy jest zwiększenie dostępności niedrogich mieszkań na wynajem.
NSZZ „Solidarność” wnosi o uzupełnienie projektu ustawy o rozliczeniu ceny lokali w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości o przepisy zobowiązujące ministra właściwego ds. rozwoju mieszkalnictwa o regularne przedstawianie skutków proponowanych regulacji.