Decyzja Prezydium KK nr 75/20 ws. udziału NSZZ Solidarność w charakterze organizacji współpracującej w projekcie pt. „BARCOVID – Wpływ kryzysu Covid19 na porozumienia zbiorowe w Europie”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wyraża zgodę na udział Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w charakterze organizacji współpracującej w projekcie ponadnarodowym o tytule „BARCOVID – Wpływ kryzysu Covid19 na porozumienia zbiorowe w Europie” przygotowywanym przez Uniwersytet w Amsterdamie we współpracy z (współwnioskodawcy projektu): CELSI (Środkowoeuropejski Instytut Badań Pracy, Bratysława, Słowacja), Fundacja WageIndicator (Niderlandy) oraz St. Anna School of Advanced Studies (Piza, Włochy).
Celem projektu jest określenie wpływu konsekwencji kryzysu wywołanego Covid-19 w obszarze zatrudnienia, społecznym i gospodarczym na stosunki przemysłowe, rokowania zbiorowe i jego efekty w Europie. Planowany okres realizacji projektu to 24 miesiące, od kwietnia 2021 do marca 2023r.
Zadania przewidziane do wykonania obejmują:
– udział w 1 spotkaniu rozpoczynającym projekt w okresie IV – VI 2021 r.,
– udział w konferencji końcowej (Wydarzenie Główne), Bratysława, w okresie I – II 2023 r.,
– wkład w zebranie układów zbiorowych pracy poprzez poproszenie swoich członków o przekazywanie ich UZP do analizy,
– zaproponowanie osób, które powinny być zaproszone na wydarzenie główne,
– promocja projektu i rozpowszechnianie jego rezultatów wśród swoich członków.
Osoba odpowiedzialna za realizację ww. zadań: Sławomir Adamczyk.
Osoby odpowiedzialne z ramienia Prezydium KK NSZZ „Solidarność”: Bogdan Kubiak, Jerzy Jaworski

Decyzja Prezydium KK nr 74/20 ws. opinii do projektu ustawy o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przedstawia następujące uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury.
Po pierwsze, z  oburzeniem przyjmujemy fakt, że projekt aktu prawnego wprowadzającego istotne zmiany w uprawnieniach pracowniczych nie został skierowany do konsultacji w trybie ustawy o związkach zawodowych, lecz na podstawie regulaminu pracy Rady Ministrów z jednoczesnym oczekiwaniem skrócenia trzydziestodniowego terminu na zgłoszenie opinii. Pominięta została także Rada Dialogu Społecznego. Jest to praktyka niedopuszczalna, ingerująca w podstawy dialogu społecznego.
Po drugie, negatywnie opiniujemy art. 1 punkt 7 projektowanej ustawy, znoszący stosowanie przepisów art. 15112Kodeksu pracydo czasu pracy kontrolerów ruchu lotniczego. Proponowana zmiana oznacza odebranie tym osobom prawa do niedzieli wolnej od pracy co najmniej raz na 4 tygodnie. Praca kontrolera ruchu lotniczego, ze względu na olbrzymią odpowiedzialność za życie i zdrowie ludzkie, jest wysoce stresogenna. Pozbawienie kontrolerów prawnej gwarancji do regularnego realizowania prawa do niedzielnego wypoczynku, będzie ten stres potęgować, co może wpłynąć na stan bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej.
Po trzecie, negatywnie opiniujemy art. 2 projektowanej ustawy wprowadzający zmianę w Ustawie o sporach zbiorowych uznającą za niedopuszczalne organizowanie strajku w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przez kontrolerów ruchu lotniczego, informatorów służby informacji powietrznej i personel techniczny. Stanowi to karygodne naruszenie praw wolności związkowych, które zgodnie z Konstytucją RP mogą podlegać tylko takim ograniczeniom jakie przewidują wiążące Polskę umowy międzynarodowe. Zwracamy uwagę, że  już obecne  ograniczenia prawa do strajku w polskim prawie są sprzeczne z tymi umowami. Dodatkowo Międzynarodowa Organizacja Pracy wyraźnie wskazuje, że, w razie ograniczenia lub zakazu prawa do strajku w pewnych niezbędnych zakładach pracy lub usługach, należy zapewnić pracownikom odpowiednią ochronę w celu zrekompensowania im wynikającego z tego faktu ograniczenia swobody działania, zwłaszcza w wypadku mogących wystąpić w tych zakładach pracy i usługach sporów. Dotyczy to wszystkich kategorii pracowników pozbawionych prawa do strajku. Polski ustawodawca  w żaden sposób, w odniesieniu do jakiejkolwiek grupy pracowników pozbawionych prawa do strajku, nie realizuje wskazanych powyżej gwarancji kompensacyjnych. Takich gwarancji nie wskazano także w projektowanej ustawie.
Uwagi szczegółowe do zapisów projektowanej ustawy, dotyczących aspektów funkcjonowania Polskiej Agencji Ruchu Lotniczego, przedstawione zostały w oddzielnej opinii Krajowej Sekcji Pracowników Transportu Lotniczego i Obsługi Lotniskowej NSZZ „Solidarność”.