(do użytku służbowego)
Dzień: 2019-10-29
Decyzja Prezydium KK nr 142/19 ws. dotacji finansowych
(do użytku służbowego)
Decyzja Prezydium KK nr 141/19 ws. wyrażenia zgody dla Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku na rozszerzenie zasięgu jej działania na pracodawców prowadzących działalność na terenie (…)
ws. wyrażenia zgody dla Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność”
przy Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku na rozszerzenie zasięgu jej działania
na pracodawców prowadzących działalność na terenie innego regionu
niż region rejestrujący tę organizację
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, działając na mocy postanowień § 1 Uchwały KK nr 30/15 ws. zasad i trybu postępowania w sprawach o rozszerzenie obszaru działania organizacji zakładowych i międzyzakładowych oraz Uchwały KK nr 23/16 ws. scedowania na Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” uprawnienia wynikającego z § 1 Uchwały KK nr 30/15 wyraża zgodę dla Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku zarejestrowanej w Rejestrze Podstawowych Jednostek Organizacyjnych Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, na rozszerzenie jej zasięgu działania na pracodawców Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej Łomża i Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie, prowadzących działalność na terenie Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”.
Decyzja Prezydium KK nr 140/19 ws. opinii o projekcie ustawy MIiR o Centralnej Informacji Emerytalnej
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przedstawia następujące uwagi
do projektu ustawy Ministra Inwestycji i Rozwoju o Centralnej Informacji Emerytalnej z dnia 04.10. 2019 r.
Centralna Informacja Emerytalna (CIE) ma być systemem informatycznym, który służyłby gromadzeniu i udostępnianiu w jednym miejscu poglądowych informacji o stanie kont emerytalnych oraz oszczędnościowych na czas poprodukcyjny (PPK, IKE, IKZE czy PPE) dla osób uprawnionych (ubezpieczonych). NSZZ „Solidarność” podziela pogląd wyrażony w uzasadnieniu do projektowanej ustawy, że istnieje potrzeba zebrania tych informacji i eksponowania ich osobom zainteresowanym w taki sposób, aby ułatwić im wgląd w stan ich całkowitych oszczędności na starość.
Natomiast niepokój budzi propozycja, aby organizatorem tworzenia Centralnej Informacji Emerytalnej był Polski Fundusz Rozwoju (PFR). W uzasadnieniu przyjęcia takiej koncepcji wskazuje się na doświadczenie PFR związane z projektowaniem i implementacją Pracowniczych Planów Kapitałowych. Równocześnie jednak zaprzecza sięde facto temu twierdzeniu, gdyż wskazuje się na konieczność wsparcia eksperckiego PFR w zakresie ubezpieczeń społecznych (szacuje się, że koszty ekspertyz mają zamknąć się w kwocie rzędu 1,7 do 2 mln zł). W ocenie Prezydium KK NSZZ „Solidarność” należy rozważyć, czy podmiotem odpowiedzialnym za CIE nie powinien być Zakład Ubezpieczeń Społecznych z racji swojego wieloletniego doświadczenia w bezpiecznym gromadzeniu, przetwarzaniu i przechowywaniu danych. Należy zauważyć, że większość ubezpieczonych, swoje oszczędności emerytalne powierza właśnie tej instytucji i w związku z tym, większość danych, które mają zostać zebrane pochodzi właśnie z tej publicznej instytucji. Doświadczenie w bezpiecznym przechowywaniu wrażliwych danych jest istotne nie tylko z punktu widzenia osób ubezpieczonych, ale przede wszystkim z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego. Stąd, przed ostateczną decyzją należy wnikliwie przeanalizować, która z instytucji jest najlepszym gwarantem bezpieczeństwa przechowywanych danych.