Decyzja Prezydium KK nr 61/19 ws. zgody na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, na wniosekSzkoły Podstawowej
nr 21 w Nowym Sączu, wyraża zgodę na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” na potrzeby IV Edycji Konkursu Ogólnopolskiego zatytułowanego: Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii.

 

Decyzja Prezydium KK nr 59/19 ws. zgodny na wsparcie projektu badawczego „SociAll – Social protection for all”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wyraża zgodę na wsparcie projektu badawczego zatytułowanego „SociAll – Social protection for all” –  „Zabezpieczenie społeczne dla wszystkich”  (VS 2019-0015 / ETUC 2018-8) realizowanego przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych w terminie od 1 lutego 2019 r. do 21 stycznia 2021 r.

Wsparcie będzie polegało na wyznaczeniu osoby kontaktowej, która pomoże realizatorom badania w dostępie do osób i danych zgromadzonych przez Związek.

Decyzja Prezydium KK nr 58/19 ws. wyrażenia zgody na podpisanie nowych treści układów zbiorowych pracy akceptowanych przez ITF dla polskich marynarzy

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” działając na podstawie § 41 ust. 3
pkt. 6 Statutu NSZZ „Solidarność” wyraża zgodę na podpisanie nowych treści układów zbiorowych pracy, akceptowanych przez ITF, dla polskich marynarzy:

  1. PSU & NMS NSZZ „Solidarność” – Acheon Akti Navigation ITF TCC CBA;
  2. NMS NSZZ  „Solidarność”– IM Services New Zealand Ltd ITF TCC CBA;
  3. ITF TCC CBA concluded between IM Services New Zealand Ltd and National Maritime Section NSZZ „Solidarność”;
  4. NMS NSZZ „Solidarność” – SMT Gdynia Ltd / ITF Uniform TCC CBA;
  5. ITF TCC CBA concluded between Sea Tropid Co. Ltd and NMS NSZZ „Solidarność”and SFTUF;
  6. NMS NSZZ „Solidarność”– Charles M. Willie (Shipping) & Co Ltd ITF TCC CBA;
  7. NMS NSZZ „Solidarność”– Fast Herco Investments Ltd ITF TCC CBA;
  8. PSU & NMS NSZZ „Solidarność” – Norwegian Shipowners Assosication CBA.

 

 Jednocześnie upoważnia Andrzeja Kościka – Przewodniczącego KSMMiR NSZZ „Solidarność” oraz Magdalenę Karp – Sekretarza KSMMiR NSZZ „Solidarność” do podpisania odpowiednich dokumentów.

Decyzja Prezydium KK nr 57/19 ws. rejestracji MKK w PGE Energia Ciepła S.A.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, działając na mocy postanowień Uchwały Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” nr 29/04 z późniejszymi zmianami, rejestruje Międzyzakładową Komisję Koordynacyjną NSZZ „Solidarność” w PGE Energia Ciepła S.A.

Międzyzakładowa Komisja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność” w PGE Energia Ciepła S.A. zostaje zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Międzyzakładowych Komisji Koordynacyjnych pod numerem 96.

Decyzja Prezydium KK nr 56/19 ws. opinii o projekcie rozporządzenia MRPiPS ws. określenia organów emerytalno – rentowych właściwych do przyznania świadczenia pieniężnego, dodatku kompensacyjnego i ryczałtu energetycznego przysługującego żołnierzom

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie opiniuje projekt rozporządzenia. Jednocześnie wskazujemy, że rozwiązanie zawarte w § 2 ust. 2 pkt. 6 sugeruje, ze jedynym sposobem otrzymania świadczenia przez uprawnionego jest przelew na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

W szczególności może to wskazywać na brak możliwości pobrania świadczenia w gotówce. Ze względu na adresatów tego rozwiązania (głównie osoby w podeszłym wieku) wydaje się, że zaproponowany mechanizm należy uzupełnić o możliwość rozliczania gotówkowego.

Decyzja Prezydium KK nr 55/19 ws. opinii o projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie ocenia projekt ustawy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii o zmianie ustawy w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych. Wprowadza on regulacje pozwalające na zmniejszenie powinności administracyjnych dla przedsiębiorstw, co powinno mieć pozytywny wpływ na działalność w szczególności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zgłasza do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych następujące uwagi:

w ocenie Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” proponowana zmiana ust. 1 § 11 art. 229  ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeksu pracy dotycząca ważności wstępnego badania lekarskiego w przypadku ponownego zatrudnienia u tego samego pracodawcy, na tym samym stanowisku pracy lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy jest korzystna zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Proponowana zmiana to oszczędność czasu obu stron zawieranej umowy oraz zmniejszenie niepotrzebnych kosztów dla pracodawców.  

Jednak proponowany ust. 2 § 11 art. 229  ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeksu pracy, odnoszący się do ważności orzeczenia lekarskiego pracownika przyjmowanego do  pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko,  pozostawia  zbyt dużą swobodę pracodawcy co do porównywania warunków stanowisk pracy, co może prowadzić do poważnych zagrożeń w miejscu pracy. Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” proponuje, aby podmiotem oceniającym zgodność warunków na stanowiskach pracy był lekarz medycyny pracy.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” negatywnie ocenia zmianę dotycząca obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w celu zachęty do zwiększenia zatrudnienia przez przedsiębiorstwa. Ma ona negatywny wpływ na całkowite przychody PFRON (w skali 10 lat ubytek będzie wynosił aż 222 mln zł). Misją Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest tworzenie warunków ułatwiających osobom z niepełnosprawnościami pełne uczestnictwo w życiu zawodowym i społecznym. Zmniejszanie środków finansowych na ten cel może prowadzić do pogorszenia współczynnika aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych. Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku 16-64 lat opracowywany przez Główny Urząd Statystyczny dla IV kwartał 2018 r. wyniósł 24,2%, co oznacza niski poziom aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Potrzebne są działania wspierające osoby niepełnosprawne na rynku pracy, na rzecz poprawy jakości ich życia, między innymi za pośrednictwem zwiększenia finansowania PFRON. Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” mogłoby zaakceptować proponowaną zmianę jedynie w przypadku zrekompensowania przez budżet Państwa utraconych środków finansowych.

Prezydium KK zwraca uwagę również na możliwy negatywny wpływ (wydłużenia postępowań) na całość załatwianych spraw odformalizowania niektórych postępowań, poprzez nie składanie odpisu z KRS. W chwili obecnej, zarówno sądy jak i inne organy są w znacznym stopniu obciążone pracą.

Na negatywna ocenę zasługują zmiany tak dużej liczby istotnych aktów prawnych jedną ustawą. Właściwszym wydaje się stworzenie kilku odrębnych ustaw zmieniających, co niesie mniejsze ryzyko wadliwych szacunków w Skutkach Oceny Regulacji. Jednocześnie zaproponowane zmiany niosą ze sobą znaczne koszty, które poważnie mogą wpłynąć na budżet państwa.