Stanowisko KK nr 1/19 ws. rozwiązania umów o pracę z pracownikami CHROMA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. w Żarach

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” stanowczo protestuje przeciwko łamaniu wolności związkowych w CHROMA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
sp.k.  w Żarach, 68-200 Żary , ul. Przemysłowa 5 i domaga się bezzwłocznego przywrócenia do pracy zwolnionych z naruszeniem prawa członków Tymczasowej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” oraz kolejnych zwolnionych przez tego pracodawcę członków Związku.

Rozwiązanie umów o pracę z osobami prawnie chronionymi, natychmiast
po zarejestrowaniu zakładowej organizacji związkowej NSZZ „Solidarność”, jest rażącym naruszeniem prawa pracy i gwarantowanego w Konstytucji RP prawa do swobodnego zrzeszania się. Jest ewidentnym przejawem  dyskryminacji ze względu na przynależność związkową.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” potępia i uznaje za niedopuszczalne stosowane
w CHROMA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. w Żarach   praktyki nękania pracowników, lekceważenia przysługujących im praw oraz zastępowania dialogu rozwiązaniami pozaprawnymi.