Stanowisko Prezydium KK Nr 4/18 ws. opinii o projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019

Prezydium KK z oburzeniem przyjmuje zarówno stanowisko rządu reprezentowane
na posiedzeniu Sejmowej Komisji Finansów Publicznych oraz niektórych jej członków, dotyczące projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019, a w szczególności w zakresie zamrożenia podstawy odpisu
na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

NSZZ „Solidarność” od kilku lat domaga się odmrożenia podstawy odpisu
na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pomimo negatywnych opinii Prezydium, Stanowiska Komisji Krajowej i Krajowego Zjazdu Delegatów strona rządowa, a następnie Sejmowa Komisja Finansów Publicznych kontynuuje bezrefleksyjnie tę złą praktykę, przyjmując projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 w niezmienionym kształcie. Jest to tyle niezrozumiałe, ze skutki odmrożenia odpisu byłyby dla budżetu państwa źródłem dodatkowych dochodów.

Nie wyrażamy zgody na realne obniżenie środków na pomoc pracownikom
i ich rodzinom, emerytom i rencistom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji.

NSZZ „Solidarność” apeluje do Senatorów RP o odmrożenie wysokości odpisów
na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz o całościowe odmrożenie odpisu
na zakładowyfundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli zgodnie z załączonymi propozycjami poprawek.