Decyzja Prezydium KK nr 52/18 ws. wyrażenia zgody na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, na wniosek mgr lic. Grzegorza Szczeciny, autora publikacji pt. „Aktualność przesłania moralnego bł. ks. Jerzego Popiełuszki w perspektywie przemian społecznych w Polsce po 1989 roku” , wyraża zgodę na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” czwartej stronie okładki.

Decyzja Prezydium KK nr 50/18 ws. opinii o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Kukiz’15)

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie ocenia działania, które idą w kierunku poprawy sytuacji dochodowej, a przez to – jakości życia osób dotkniętych niepełnosprawnością oraz ich opiekunów. Dlatego NSZZ „Solidarność” popiera projekt ustawy, który obejmuje:

  • rozszerzenie katalogu wydatków na cele rehabilitacyjne (które podlegają odliczeniu od dochodu), poniesionych tytułem używania samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16 roku życia, o osoby niepełnosprawne ubezwłasnowolnione całkowicie lub częściowo,
  • rozszerzenie katalogu wyjątków wskazanych w przepisie art. 26 ust 7e o świadczenia rodzinne. Rozwiązanie to pozwoli na niewliczanie świadczeń rodzinnych do dochodu od którego ustawodawca uzależnia możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. W aktualnym stanie prawnym możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej miedzy innymi ma osoba mająca na utrzymaniu osobę niepełnosprawną: współmałżonka, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodziców współmałżonka, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięciów, synowe – jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 10 080 zł. Do tego dochodu nie wlicza się tylko alimentów. Rozszerzenie katalogu pozwoli większej grupie podatników mających na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, na skorzystanie z tej ulgi co będzie skutkowało poprawą ich sytuacji życiowej.