Decyzja Prezydium KK nr 63/17 ws. opinii o projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie opiniuje projekt zmian do ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (projekt z dnia 27. 04. 2017).

Projekt zawiera właściwe rozwiązania porządkujące system emerytalny i rentowy. Popieramy podstawowe rozwiązanie zawarte w projekcie  wskazujące, iż uzyskanie prawa do renty z tytułu niezdolnśsci do pracy, z wyłączeniem prawa do renty z ubezpieczenia wypadkowego, będzie możliwe tylko przez osobę, która nie osiągneła wieku emerytalnego i której nie ustalono prawa do emerytury.

Przedstawiamy nastepujące uwagi szczegółowe:

1.     NSZZ „Solidarność” popiera zmianę zaproponowaną w art. 1 projektu polegającą na dopisaniu do art. 57 ust. 1 pkt 4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS następującej treści „nie ma ustalonego prawa do emerytury lub nie spełnia warunków do jej uzyskania”. Zmiana ta uniemożliwi ustalenie praw do renty osób, które spełniają przesłanki do nabycia emerytury. Pozwala ona zachować spójność sytemu poprzez jednoznaczne wskazanie, że świadczeniem, które ma zapewniać bezpieczeństwo socjalne na wypadek dożycia określonego wieku jest emerytura.

2.     Wątpliwości budzi racjonalność wykreślenia sformułowania „renta rodzinna” (proponowany art. 2 projektu) z art. 85 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Obecny zapis (art. 85 ustawy o emeryturach i rentach z FUS – kwota najniższej emerytury z zastrzeżeniem art. 24 a ust. 6, art. 54, art. 54a ust. 2 i art. 87 oraz renty rodzinnej wynosi 1000 zł) powoduje istnienie gwarancji wysokości renty rodzinnej na poziomie minimalnej emerytury. Zwracamy uwagę, że obecna tożsamość wysokości minimalnej emerytury i renty (1000 zł) jest wynikiem jednorazowej decyzji politycznej, a nie wymogu ustawowego.  Podkreślamy, że usunięcie świadczenia „renta rodzinna” z projektowanego art. 85 nie zostało w żaden sposób omówione w uzasadnieniu do projektu z dnia 27.04.2017 r.

3.     Na pozytywną ocenę zasługuje rozwiązanie porządkujące dotyczące przeliczania z urzędu rent z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy (art. 1 pkt 2 projektowanej ustawy).

 

 

Do pobrania