Decyzja Prezydium KK nr 17/17 ws. rozszerzenia zasięgu działania ZOK NSZZ „Solidarność” Tauron Wydobycie S.A.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, wyraża zgodę na włączenie Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Nowe Brzeszcze Grupa Tauron Sp. z o. o. w struktury ZOK NSZZ „Solidarność” Tauron Wydobycie S.A.

Decyzja Prezydium KK nr 16/17 ws. opinii o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym i ustawy – Prawo o ruchu drogowym

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” stwierdza, że zaproponowane rozwiązania w senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym i ustawy – Prawo o ruchu drogowym zmieniają dotychczasowe zasady obliczania akcyzy na samochody osobowe.

Propozycje zawarte w projekcie polegają przede wszystkim na oderwaniu stawek akcyzy od wartości pojazdu i uzależnienie jej od pojemności silnika i europejskiej normy poziomu spalin, przy jednoczesnym uwzględnieniu deprecjacji samochodów ze względu na ich wiek. Konstrukcja podatku oparta na 8 kategoriach pojemności silnika i 4 kategoriach wiekowych pozwala z jednej strony na ograniczenie możliwości zaniżania wartości rejestrowanych samochodów, a z drugiej strony -uzależnia wartość opłaty akcyzowej od normy spalania. Taka konstrukcja będzie miała wpływ na zmianę struktury wieku nabywanych aut, zaś w dłuższym okresie – na ochronę środowiska, a także na poprawę stanu technicznego pojazdów oraz bezpieczeństwa na drogach.

Brak jest jednak szczegółowej analizy wzrostu dochodów budżetowych z tytułu akcyzy. Ponadto, jeżeli Ministerstwo Finansów szacuje, że dotychczasowe zaniżanie wartości prowadzi do ubytków w wysokości 500 mln rocznie, a rozwiązania zawarte w projekcie mają przeciwdziałać ubytkom to, zdaniem Prezydium KK, projektowany wzrost tych dochodów jest niedoszacowany. Nie ma również informacji o wysokości dochodów z tytułu rejestracji nowych aut w kraju, zamiast praktyki rejestracji za granicą.

W uzasadnieniu do projektu nie przeprowadzono również analizy rozszerzenia objęcia podatkiem akcyzowym wszystkich pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 t, a nie (jak dotychczas) tylko samochodów osobowych oraz jej wypływu na działalność gospodarczą