Stanowisko Prezydium KK nr 3/16 ws. poselskiego projekty ustawy o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz o zmianie niektórych innych ustaw

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z dezaprobatą i oburzeniem przyjęło informację o poselskiej inicjatywie zmiany ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe mającej w głównej mierze przynieść znaczący wzrost uposażeń wysokich funkcjonariuszy tak rządowych jak i parlamentarnych.

Jeżeli można się zgodzić z potrzebą uregulowania kwestii uposażenia małżonki obecnie sprawującego urząd Prezydenta jak i małżonek byłych Prezydentów oraz wprowadzenia mechanizmów stymulujących wynagrodzenia funkcjonariuszy państwowych w oparciu o przesłanki sytuacji gospodarczej, poziomu wynagrodzeń w gospodarce narodowej, wysokości minimalnego wynagrodzenia czy sytuacji społecznej, tak nie do zaakceptowania jest tak rażący wzrost wynagrodzeń dla osób objętych zakresem działania ustawy, szczególnie w okresie kiedy już siódmy rok z rzędu zamrożony jest wzrost wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w państwowej sferze budżetowej.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt omijania procesu konsultacji społecznych projektów aktów prawnych przez związki zawodowe w oparciu o art. 19 ustawy o związkach zawodowych. Dziwi fakt skierowania przez Marszałka Sejmu, projektu do pierwszego czytania z pominięciem konsultacji przez Rady Dialogu Społecznego, szczególnie w okresie prowadzenia szerokich konsultacji założeń do budżetu państwa na 2017 rok.

 Domagamy się odmrożenia wynagrodzeń pracowników państwowej sfery budżetowej, objęcie wszystkich pracowników państwowej sfery budżetowej wzrostem wynagrodzeń w nie mniejszym wymiarze niż to określiły trzy reprezentatywne centrale związków zawodowych w stanowisku z dnia 18.05.2016 roku orazpowstrzymani procesu legislacyjnego i skierowania przedmiotowego projektu do konsultacji społecznych.  

 

Decyzja Prezydium KK nr 115/16 ws. wyrażenia zgody na użycie znaku graficznego NSZZ „Solidarność”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, na wniosek Krakowskiej Fundacji Rozwoju Edukacji Niesłyszących im. Marka Mazurka „Między Uszami”, wyraża zgodę na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” na potrzeby projektu „Orzeł bez korony – historia  PRL w Polskim Języku Migowym”. 

Decyzja Prezydium KK nr 114/16 ws. poselskiego projektu ustawy o Inspekcji Żywności

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” negatywnie ocenia poselski projekt ustawy o Inspekcji Żywności.

Projekt zakłada powołanie Inspekcji Żywności z połączenia 3 inspekcji podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi tj. Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych oraz przejęcia części zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Handlowej w zakresie urzędowej kontroli żywności. W naszej ocenie taka konsolidacja służb byłaby możliwa, ale wyłącznie w zakresie inspekcji podległych Ministrowi Rolnictwa
i Rozwoju Wsi, przy  jednoczesnym podporządkowaniu nowej instytucji Prezesowi Rady Ministrów. Nie jest bowiem właściwe połączenie w rękach jednego organu administracji publicznej zadań związanych z produkcją rolną oraz jednocześnie jej kontrolą.

Szczególne zaniepokojenie budzi zaplanowane w projekcie rozbicie struktur organizacyjnych Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zwracamy uwagę, że obecnie sprawowany nadzór w zakresie bezpieczeństwa żywności i żywienia przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej ma charakter kompleksowy, wpisuje się w szeroko rozumiany nadzór epidemiologiczny i jest także elementem nadzoru nad zdrowiem publicznym. System ten funkcjonuje od wielu lat i sprawdził się również w sytuacjach kryzysowych.

Prezydium KK NSZZ „Solidarność” stoi na stanowisku, że obszar ten całościowo powinien pozostać w kompetencji Ministra Zdrowia.

Decyzja Prezydium KK nr 113/16 ws. przedstawicieli NSZZ „Solidarność” w grupie roboczej ds. europejskiego dialogu społecznego Rady Dialogu Społecznego

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wskazuje następujących przedstawicieli do grupy roboczej do spraw europejskiego dialogu społecznego działającej w ramach zespołu problemowego ds. rozwoju dialogu społecznego Rady Dialogu Społecznego:

–        Wojciech Ilnicki – członek grupy roboczej,

–        Sławomir Adamczyk –ekspert grupy roboczej.

Decyzja Prezydium KK nr 112/16 ws. opinii o projekcie rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, okresu ich ważności oraz form, w jakich dokumenty te mogą być składane

W projekcie rozporządzenia w § 5 ust. 1 pkt. 8 przewiduje się konieczność złożenia oświadczenia wykonawcy o braku wydania wobec niego ostatecznej decyzji administracyjnej o naruszeniu obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy.

Zdaniem Prezydium KK NSZZ „Solidarność” zasadne jest rozszerzenie tego obowiązku także na złożenie oświadczenia o braku prawomocnych wyroków sądów w zakresie naruszenia przepisów prawa pracy. Wielokrotnie droga sądowa odbywa się z pominięciem ścieżki administracyjnoprawnej, co w obecnym kształcie projektu może uniemożliwić rzeczywiste określenie zakresu przestrzegania prawa pracy przez wykonawcę.

Decyzja Prezydium KK nr 111/16 ws. wyrażenia zgody na użycie znaku graficznego NSZZ „Solidarność”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” na wniosek Rady Miejskiej w Elblągu wyraża zgodę na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” na potrzeby nadania nazwy „Rondo NSZZ „Solidarność” rondu ulicznemu u zbiegu ulic Browarnej, Brzeskiej i Trasy Unii Europejskiej w Elblągu. 

Decyzja Prezydium KK nr 108/16 ws. nominacji na funkcję członka Rady Zarządzającej Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, w związku z odnowieniem kadencji Rady Zarządzającej Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia
i Pracy (inaczej Fundacji Dublińskiej), ponownie nominuje na funkcję członka tej Rady – Bogdana Olszewskiego – członka Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

 

Decyzja Prezydium KK nr 107/16 ws. wyrażenia zgody na użycie znaku graficznego NSZZ „Solidarność”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, na wniosek Fundacji Sztuka Stosowana, wyraża zgodę na użycie znaku graficznego NSZZ „Solidarność” na wystawie Historia Mebli z Sali BHP Stoczni Gdańskiej, podczas festiwalu Gdynia Design Days 2016.