Decyzja Prezydium KK nr 100/16 ws. wskazania kandydata do prac w grupie roboczej nad modyfikacją systemu zdrowotnego nad pracującymi w Polsce

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zgłasza kandydaturę Pani prof. Alicji Bortkiewicz  do prac w grupie roboczej przy Instytucie Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera nad modyfikacją systemu zdrowotnego nad pracującymi w Polsce.

Decyzja Prezydium KK nr 99/16 ws. uchylenia przez Międzynarodową Organizację Pracy Konwencji nr 4, 15, 28, 41, 60 i 67

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wyraża zgodę na wysłanie kwestionariusza do MOP z odpowiedziami akceptującymi uchylenie przez Międzynarodową Organizację Pracy w 2017 r. konwencji:

1.     Konwencja nr 4 dotycząca zatrudniania kobiet w nocy z 1919 r.

2.     Konwencja nr 15 dotycząca najniższego wieku dopuszczania młodocianych do pracy w pomieszczeniach podpokładowych i w kotłowniach z 1921 r.

3.     Konwencja nr 28 dotycząca ochrony przed wypadkami pracowników zatrudnionych przy załadunku i wyładunków statków z 1929 r.

4.     Konwencja nr 41 dotycząca zatrudnienia kobiet w nocy (zrewidowana) z 1934 r.

5.     Konwencja nr 60 dotycząca wieku dopuszczania dzieci do pracy w zawodach nieprzemysłowych (zrewidowana) z 1937 r.

6.     Konwencja nr 67 dotycząca czasu pracy i wypoczynku w transporcie drogowym
z 1939 r.

Decyzja Prezydium KK nr 98/16 ws. przedstawiciela NSZZ „Solidarność” w Komitecie Monitorującym Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, zgłasza kandydaturę Pana Jana Zduna na funkcję członka do prac w Komitecie Monitorującym Rozwój Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Decyzja Prezydium KK nr 97/16 ws. partnerstwa w przygotowywanym projekcie o tytule roboczym: „Aktywna starość dla wszystkich” – zebranie wiedzy i najlepszych praktyk z zakresu skutecznych rokowań zbiorowych na rzecz poniesienia aktywności i…

 

ws. partnerstwa w przygotowywanym projekcie o tytule roboczym: „Aktywna starość dla wszystkich” – zebranie wiedzy i najlepszych praktyk z zakresu skutecznych rokowań zbiorowych na rzecz poniesienia aktywności i poprawy zdrowia pracowników

 

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, kierując się potrzebą podnoszenia wiedzy oraz wzmacniania i wykorzystywania potencjału eksperckiego Związku w zakresie zagadnień aktywnego starzenia się i dłuższego życia w zdrowiu pracowników, postanawia z chwilą jego realizacji zostać partnerem w projekcie o tytule roboczym:

„Aktywna starość dla wszystkich” – zebranie wiedzy i najlepszych praktyk z zakresu skutecznych rokowań zbiorowych na rzecz poniesienia aktywności i poprawy zdrowia pracowników, którego liderem jest związek zawodowy LIGA (Węgry).

 

Do reprezentowania NSZZ „Solidarność” Prezydium wyznacza:

  1. Ewę Zydorek – Sekretarza KK NSZZ „Solidarność”,
  2. Jerzego Jaworskiego – Z-cę Przewodniczącego/Skarbnika KK NSZZ „Solidarność”.

 

Decyzja Prezydium KK nr 96/16 ws. nominacji na funkcję zastępcy członka Komitetu Doradczego ds. Swobodnego Przepływu Pracowników

W związku z odnowieniem kadencji Komitetu Doradczego ds. Swobodnego Przepływu Pracowników, Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ponownie nominuje Bogdana Olszewskiego, członka Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”  na funkcję zastępcy członka Komitetu.

 

Decyzja Prezydium KK nr 93/16 ws. opinii do projektu MR, PiPS sprawozdania z realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) 2015

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wnosi następujące uwagi do projektu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 06.06.2016 r., sprawozdania z realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) 2015.

 Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest komplementarny z działaniami pomocy społecznej w zakresie wsparcia osób najuboższych i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Swoim zasięgiem obejmował cały kraj, a liczba objętych działaniem Programu wyniosła 64.719 osób, co stanowiło ok. 4,4% łącznej liczby osób potrzebujących, które w roku 2015 otrzymały pomoc żywnościową.

Ze sprawozdania jednoznacznie zatem wynika, iż zasięg udzielanej pomocy jest niewielki, chociaż zaangażowano do jego realizacji kilku dużych partnerów o zasięgu ogólnopolskim.

Jeśli chodzi o poszczególne grupy odbiorców końcowych, wskaźniki te nieznacznie zmieniły się w stosunku do roku 2014 i właściwie zmiana dotyczyła tylko kobiet, gdzie z 51% odsetek spadł do 49,8%. W pozostałych grupach kształtował się na następującym poziomie: niepełnosprawni: 14,6%; bezdomni: 2,1%; dzieci do 15 roku życia: 32%, a osoby starsze powyżej 65 roku życia: 6%.

Wątpliwości jednak budzi bardzo niski udział pomocy wśród osób bezdomnych, które z oczywistych względów stanowią grupę osób najbardziej dotkniętą wykluczeniem społecznym. Dlatego należy rozważyć wprowadzenie zmian, które ułatwią dystrybucję żywności do tej grupy potrzebujących.

Jednocześnie NSZZ „Solidarność” zwraca uwagę na fakt, że w sprawozdaniu nie dokonano podziału terytorialnego, zgodnie z którym możliwa będzie ocena stopnia wdrożenia Programu w poszczególnych regionach kraju. Taka informacja byłaby pomocna zarówno w ocenie jak i wprowadzaniu wszelkich zmian i udogodnień do Programu w przyszłości.

Decyzja Prezydium KK nr 92/16 ws. poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” negatywnie ocenia poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz  niektórych innych ustaw w zakresie dotyczącym wyeliminowaniu reprezentatywnych przedstawicieli związków zawodowych i pracodawcówz Krajowej Rady Konsultacyjnej przy Pełnomocniku ds. Osób Niepełnosprawnych.Zgodnie z projektem tylko przedstawiciele organizacji pozarządowych będą zasiadać w organie doradczym Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Zdaniem Prezydium NSZZ „Solidarność”, obecność w Radzie tylko przedstawicieli organizacji pozarządowych spowoduje, że spojrzenie na problemy Osób
z Niepełnosprawnościami będzie zbyt wąskie i jednostronne. Podczas posiedzeń Rady Konsultacyjnej, Pełnomocnik może dowiedzieć się bezpośrednio od strony pracowniczej o problemach na otwartym i chronionym rynku pracy oraz przedyskutować merytorycznie pomysły nowych uregulowań prawnych zanim staną się one projektem aktu prawnego. Wyłączenie ze składu Rady reprezentatywnych przedstawicieli związków zawodowych i pracodawców spowoduje, że Rada nie będzie mogła prawidłowo spełniać swej dotychczasowej funkcji.

W związku z powyższym Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wnioskuje o pozostawienie w Radzie Konsultacyjnej, z zachowaniem równowagi, przedstawicieli reprezentatywnych związków zawodowych i pracodawców oraz organizacji pozarządowych.

Jednocześnie Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wskazuje, że nie ma zastrzeżeń co do pozostałych propozycji zawartych w opiniowanym projekcie.

Decyzja Prezydium KK nr 91/16 ws. opinii do Komunikatu KE Europejski program na rzecz gospodarki dzielenia się COM(2016) 356

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wnosi następujące uwagi do Komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Komitetu Regionów – Europejski program na rzecz gospodarki dzielenia się COM(2016) 356.

Komunikat Komisji Europejskiej wprowadza wytyczne dla państw członkowskich  dotyczące   gospodarki współdzielenia, zachęcając do akceptacji tej formy działalności. (Na potrzeby dokumentu gospodarkę współdzielenia określono jako modele prowadzenia działalności, w których działalność odbywa się dzięki pośrednictwu platform współpracy, tworzących ogólnie dostępny rynek czasowego korzystania z dóbr lub usług, często dostarczanych przez osoby prywatne.) Jednocześnie KE odsyła państwa członkowskie do praktyk krajowych i do przeglądu legislacji krajowej, tak aby można było zidentyfikowaćewentualne przeszkody i problemy wynikające z rozbieżnych przepisów krajowych lub luk prawnych. 

Wytyczne koncentrują się na możliwości ograniczenia dostępu do rynku, odpowiedzialności w razie zaistnienia problemów, ochronie praw konsumenckich, określeniu zaistnienia stosunku pracy oraz właściwym zastosowaniu przepisów podatkowych.

Niewątpliwie rosnący na świecie i w Polsce udział ekonomii współdzielenia oznacza nowe perspektywy, ale także wyzwania dla rynku i jego regulatorów.Oile gospodarka dzielenia się, może stwarzać nowe możliwości zatrudnienia, może generować przychody poza tradycyjnymi formami zatrudnienia, a także może umożliwiać pracę na elastycznych zasadach, to należy podjeść do tej formy współpracy z dużą ostrożnością.

W samym Komunikacie wskazuje się bowiem, iż bardziej elastyczne formy pracy
(w związku z przedmiotem Komunikatu) mogą nie być tak regularne ani stabilne jak tradycyjne stosunki pracy, oraz że może to stwarzać niepewność co do przysługujących praw i poziomu ochrony socjalnej. W tym stanie rzeczy równolegle należy podjąć działania stwarzające ramy do kontroli obowiązujących już standardów w zakresie prawa pracy
z uwzględnieniem rozwoju omawianych platform współpracy.

 Nadto nie można bezkrytycznie przyjmować stwierdzenia, iż wprowadzanie/rozszerzanie ww. elastyczności jest oczywistą częścią strukturalnych zmian, w związku ze wzrostem popularności pracy tymczasowej i zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy oraz samozatrudnienia, albowiem w każdym kraju członkowskim inny jest poziom przestrzegania praw pracowniczych.

Zdaniem Prezydium KK NSZZ „Solidarność” Komunikat Komisji pomija istotną kwestię jaką jest potrzeba identyfikacji zagrożeń nie tylko dla uczciwej konkurencji gospodarczej ale także, a może przede wszystkim, nieuczciwej konkurencji na rynku pracy.  Komunikat Komisji zauważa, iż w ramach gospodarki dzielenia się działają również małe i średnie przedsiębiorstwa proponując swoje usługi na zasadach mniej uregulowanych niż pozostałe przedsiębiorstwa. W komunikacie brak analizy w jaki sposób takie działanie może wpłynąć na konkurencyjności przedsiębiorstw, oceny ewentualnego zaburzenia tej konkurencyjności jak wpłynie na  systemy podatkowe i ubezpieczeń społecznych oraz standardy pracy. Brak analizy i wniosków długoterminowych prowadzenia działalności gospodarczej w ramach gospodarki dzielenia się. W ocenie Prezydium KK zasady dotyczące gospodarki dzielenia się powinny mieć zastosowanie do tych wymian dóbr i usług, które odbywają się na zasadzie non profit. Brak jednoznacznego rozdzielenia okazjonalnego korzystania z platform współpracy jako pośrednika w ofercie usługowej osób prywatnych od regularnej działalności usługowej, będzie prowadzić do zaburzenia konkurencji oraz do obniżenia standardów zatrudnienia wymuszanych przez nierówne warunki działalności wobec pozostałych podmiotów. Dlatego w pierwszej kolejności należy pilnie dokonać przeglądu prawa związanego z gospodarką dzielenia się, tak aby wyeliminować wszelkie zagrożenia dla uczciwej konkurencji oraz dobrych miejsc pracy. Rozwój gospodarki dzielenia się jest dynamiczny, dlatego wszelkie regulacje zasad jej funkcjonowania powinny być wdrażane bez zwłoki i obejmować kwestie organizacyjne, ale także dotyczące zabezpieczenia społecznego czy obowiązków podatkowych.

Mając na uwadze powyższe szczególny nacisk powinien zostać położony na pkt 3 Komunikatu tj. Monitoring – w związku z kwalifikowaniem platformy jako dostawcy usług podstawowych.