Stanowisko KK nr 1/16 ws. wieku emerytalnego

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podtrzymuje stanowisko Związku określonew  decyzji Prezydium Komisji Krajowej nr 3/2016 z dnia 5 stycznia 2016 roku w sprawie opinii o prezydenckim projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw, jak również w stanowisku z dnia 18 lutego 2016 r., reprezentatywnych Central Związków Zawodowych stanowiących stronę związków zawodowych Rady Dialogu Społecznego, w sprawie przedmiotowego projektu.

Przywrócenie powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet  oraz 65 lat dla mężczyzn wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym, jak również zmierza do wypełnienia zobowiązań wynikających z umowy programowej, zawartej pomiędzy kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą a Komisją Krajową NSZZ „Solidarność” w dniu 5 maja 2015 roku.

Oczekujemy jednocześnie, że podczas prowadzonych prac parlamentarnych zostanie on uzupełniony o dodatkową możliwość skorzystania z prawa do emerytury bez względu na osiągnięty wiek życia, uzależnionej od stażu pracy – liczonego według okresów opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od formy zatrudnienia. Postulujemy wprowadzenie dla osób legitymujących się: kobiety trzydziestopięcioletnimi, a mężczyźni czterdziestoletnimi okresami składkowymi, możliwości skorzystania z prawa do emerytury, bez konieczności spełnienia innych warunków.

Wnosimy do Rządu RP o uwzględnienie tych rozwiązań w stanowisku rządu do prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw.

Wyrażamy jednocześnie gotowość do podjęcia konstruktywnych i merytorycznych rozmów w tych kwestiach, jak również w sprawie rozwiązań systemowych dla funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych.

Uchwała KK nr 16/16 ws. zmiany Uchwały KK nr 5/14 ws. powołania Zespołu ds. przyznawania środków dotacji Komisji Krajowej na wsparcie działań statutowych regionów i krajowych sekretariatów branżowych

W związku ze złożonymi przez Danutę Czernielewską i Jana Mosińskiego rezygnacjami z funkcji przewodniczącego Zarządu Regionu, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanawia uzupełnić skład Zespołu ds. przyznawania środków dotacji Komisji Krajowej na wsparcie działań statutowych regionów i krajowych sekretariatów branżowych, powołanego Uchwałą KK nr 5/14 przyjętą 18 listopada 2014 r. i powołać do jej składu:

– Tadeusza Majchrowicza

– Sławomira Majchrzaka.

Zmieniona Uchwałą KK nr 7/19

Skład Zespołu – stan na 26 czerwca 2019 r.

1. Roman Jakim
  2. Andrzej Kropiwnicki
  3. Wiesław Królikowski
  4. Bogdan Kubiak
  5. Adam Lach
  6. Tadeusz Majchrowicz
  7. Maria Ochman
  8. Zbigniew Sikorski
  9. Jerzy Wielgus

Uchwała KK nr 15/16 ws. zmiany Uchwały KK 8/16 ws. uznania funkcjonowania Organizacji Międzyzakladowej NSZZ „Solidarność” w Exalo Drilling S.A. za zgodną ze Statutem

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanawia dokonać zmiany w Uchwale KK nr  8/16 w ten sposób, że po słowie „Wielkopolska” stawia się przecinek i dopisuje się słowo „Małopolski”.