Decyzja Prezydium KK Nr 125/15 ws. zgody na użycie znaku graficznego NSZZ „Solidarność”

          Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, na wniosek Burmistrza Miasta Grajewo, wyraża zgodę na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” w związku z nadaniem parkowi miejskiemu nazwy „Park Solidarności”.

Decyzja Prezydium KK Nr 124/15 ws. zgody na użycie znaku graficznego NSZZ „Solidarność”

          Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, na wniosek Wydawnictwa Volumen, wyraża zgodę na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” oraz logo 35-lecia powstania NSZZ „Solidarność” na potrzeby, przygotowywanego przez wydawnictwo, albumu.  

Decyzja Prezydium KK Nr 123/15 ws. udzielenia poparcia projektowi „Supporting industrial relations in the field of workplace adaptation to enable the employemnt of older and disabled populations”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” postanawia udzielić poparcia projektowi „Supporting industrial relations in the field of workplace adaptation to enable the employemnt of older and disabled populations” (z ang.: „Wsparcie dla relacji przemysłowych w dziedzinie adaptacji miejsc pracy poprawiające zatrudnienie osób starszych i nie w pełni sprawnych”)
i przystąpić do projektu jako partner – organizacja stowarzyszona. Wniosek projektowy zostanie złożony przez Lidera w odpowiedzi na konkurs VP/2015/004 „Wzmocnienie ekspertyzy w obszarze relacji przemysłowych” ogłoszony przez KE.

Celem projektu badawczego będzie podniesienie wiedzy partnerów społecznych nt. sposobów adaptacji miejsc pracy wspierających zatrudnienie osób starszych i niepełnosprawnych.

Zaangażowanie NSZZ „Solidarność” będzie polegało na:

–        Uczestniczeniu w seminariach, w ramach których będzie diagnozowana sytuacja osób starszych i niepełnosprawnych w kontekście warunków pracy oraz zaproponowane zostaną rekomendacje poprawienia tych warunków. W seminariach będą także uczestniczyć przedstawiciele pracodawców.

–        Upowszechnianiu efektów projektu poprzez stronę internetową oraz struktury NSZZ „Solidarność”.

Planowani partnerzy projektu to: jako współ-aplikanci: Instytut Spraw Publicznych, Uniwersytet Cardiff, Policy Agenda (think-tank z Węgier).

Planowany okres realizacji projektu: XII. 2015 – XII.2017

Decyzja Prezydium KK Nr 122/15 ws. udzielenia poparcia projektowi składanemu przez MSZOSZ pt.”Flexicurity – elastyczność a biedni pracujący” (ang. Flexicurity – flexibility vs.working poor”) i zaangażowaniu się w projekt jako organizacja stowarzyszo

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” postanawia  udzielić poparcia projektowi składanemu przez MSZOSZ pt.”Flexicurity – elastyczność a biedni pracujący”
i przystąpić do projektu jako organizacja stowarzyszona.. Wniosek projektowy zostanie złożony przez Lidera (MSZOSZ) w odpowiedzi na konkurs VP/2015/004 „Wzmocnienie ekspertyzy w obszarze relacji przemysłowych” ogłoszony przez KE. Celem projektu jest analiza doświadczeń poszczególnych krajów związanych z podejmowanymi przez nie działaniami antykryzysowymi, szczególnie w zakresie uelastyczniania ryku pracy, wzrostu zasiłków socjalnych oraz wzmacniania aktywnych i pasywnych form wsparcia dla zatrudnienia. Szczegółowej analizie poddana będzie rola partnerów społecznych
w kształtowaniu polityk flexicurity w państwach regionu, a także zależności pomiędzy uelastycznianiem rynku pracy a nasilaniem się zjawiska biednych pracujących.

Zaangażowanie NSZZ „Solidarność” będzie polegało na:

–        uczestniczeniu w seminariach i konferencji końcowej,

–        rozpowszechnianiu rezultatów projektu poprzez stronę www i struktury Związku.

Osoba odpowiedzialna za współpracę w ramach tego projektu: Katarzyna Bartkiewicz.

Decyzja Prezydium KK Nr 121/15 ws. udzielenia poparcia projektowi składanemu przez Fondazione Bruno Vinsentini (Fundacja „Bruno Visentini”) poświęconemu analizie możliwości restrukturyzacji polityk przemysłowych i zaangażowaniu się w projekt jako or

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” postanawia  udzielić poparcia projektowi składanemu przez Fondazione Bruno Vincentini, poświęconemu badaniu możliwości restrukturyzacji polityk przemysłowych, tak aby pobudzić wzrost gospodarczy
i zatrudnienie i przystąpić do projektu jako organizacja stowarzyszona. Wniosek projektowy zostanie złożony przez Lidera w odpowiedzi na konkurs VP/2015/004 „Wzmocnienie ekspertyzy w obszarze relacji przemysłowych” ogłoszony przez KE. Roboczy tytuł projektu „ESGIR Project Network”.

 

Planowany okres realizacji projektu: grudzień 2015 – maj 2017

Zaangażowanie NSZZ „Solidarność” będzie polegało na:

–        Udziale w seminariach międzynarodowych  (5)

–        Pomocy w zbieraniu danych krajowych

–        Konsultacji zawartości dokumentów projektowych

–        Rozpowszechnianiu rezultatów projektu.

Planowani inni partnerzy projektu to: uniwersytet Politecnica delle Marche (Włochy), związki zawodowe: UIL (Włochy), CGSLB (Belgia), MSZOSZ ( Węgry), organizacje pracodawców: Unidustria, Confidustria Brindisi ( Włochy) oraz Związkowy Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych z Węgier.

Osoba odpowiedzialna za współpracę: Sławomir Adamczyk.

Decyzja Prezydium KK Nr 120/15 ws. opinii o projekcie rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla kobiet.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” nie wnosi uwag do projektu rozporządzenia Rady Ministrówzmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla kobiet.

 

Decyzja Prezydium KK Nr 119/15 ws. opinii o projekcie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zlecanych fundacjom oraz organizacjom pozarządowym

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” nie wnosi uwag do projektu rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 czerwca 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zlecanych fundacjom oraz organizacjom pozarządowym.

Decyzja Prezydium KK Nr 118/15 ws. opinii o projekcie rozporządzenia MPiPS zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” nie wnosi uwag do projektu rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 czerwca 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych.

 

Decyzja Prezydium KK Nr 117/15 ws. opinii do Strategicznego Raportu Społecznego 2015

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wnosi następujące uwagi do Strategicznego Raportu Społecznego 2015 przedłożonego przez Ministerstwo Pracy i Spraw Społecznych.

Po raz kolejny NSZZ „Solidarność” zauważa, że prezentowane w Raporcie osiągnięcie celu krajowego Strategii Europa 2020 tzn. zmniejszenie liczby osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, nie jest wynikiem ogólnego spodku skumulowanej od 2008 roku liczby osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym o 1,7 mln  lecz wynikiem zamrożenia progów dochodowych uprawniających do wsparcia, a co za tym idzie obniżenia ustawowej linii ubóstwa do poziomu poniżej minimum egzystencji. Zaniżone kryteria w pomocy społecznej obowiązujące przez okres 6 lat (1.10.2006 – 30.09.2012) spowodowały, że poniżej tzw. ustawowej granicy ubóstwa żyło w Polsce w 2012 r. 7% obywateli.

Wartość wskaźnika zagrożenia ubóstwem została obliczona z uwzględnieniem dwóch obowiązujących w 2012 r. progów interwencji socjalnej przyjmowanych za granicę ubóstwa ustawowego –  niższego progu (351/477 zł)  obowiązującego w pierwszych trzech kwartałach 2012 r. oraz progu zwaloryzowanego po 6 latach (456/542 zł), który stanowi kryterium przyznania pomocy społecznej od 1.10.2012r. W przypadku, gdyby stopa ubóstwa ustawowego dla całego roku 2012 liczona była według progu wprowadzonego w IV kwartale, odsetek osób w gospodarstwach domowych o wydatkach poniżej ustawowej granicy ubóstwa wyniósłby nie 7%, a ok. 13%. (dane IPiSS).

Brak waloryzacji kryteriów dochodowych w pomocy społecznej ma nie tylko wpływ na ograniczenie dostępności do tych świadczeń, ale również wpływa na pomiar samego zjawiska.  W roku 2013 już w 3 typach rodzin z dziećmi próg interwencji socjalnej był niższy niż minimum egzystencji, a w roku 2014 aż w 5 typach rodzin.

Zatem dostrzec można bardzo niepokojące zjawisko jakim jest pogłębianie i utrwalanie sfery ubóstwa zwłaszcza wśród dzieci.

Ponadto z raportu wynika, iż wzrost wskaźnika zatrudnienia jest konsekwencją wzrostu zatrudnienia pracowników najemnych, gdzie w Polsce w przeważającej mierze  mamy do czynienia z pracą usługową (57,4% pracujących) – niewpływającą korzystnie na wzrost kapitału ludzkiego oraz poprawę sytuacji materialnej pracowników. Jak wynika z danych GUS w roku 2014, aż 12 334 tys. osób w Polsce utrzymywało się z pracy najemnej, co stanowi 78,5% ogółu pracujących. Dlatego w tym zakresie struktura zatrudnienia jest zachwiana.

 

Obszar integracji społecznej i inwestycji społecznych

Większe wsparcie dla osób niepełnosprawnych

Raport wskazuje na większe wsparcie dla osób niepełnosprawnych, poprzezzwiększenie dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przede wszystkim na uczestnictwo w turnusach rehabilitacyjnych, zwiększenie dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny i techniczny oraz likwidacji barier architektonicznych. NSZZ „Solidarność” pragnie jednak podkreślić, że obowiązujące w Polsce ustawodawstwo antydyskryminacyjne i praktyka jego stosowania, wciąż nie zapewniają osobom niepełnosprawnym pełnej ochrony przed dyskryminacją.

Poza sferą zatrudnienia, brakuje przepisów gwarantujących skuteczną ochronę osób
z niepełnosprawnościami przed dyskryminacją. Istniejące przepisy nie zakazują nierównego traktowania ze względu na niepełnosprawność m.in. w dostępie do zabezpieczenia społecznego, opieki zdrowotnej, oświaty i szkolnictwa wyższego.

 

Wyższe świadczenia rodzinne z pomocy społecznej

Planowane w 2015 r. podniesienie kryteriów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej oraz świadczeń społecznych zgodnie z ustawą o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 roku następuje w uzgodnieniu z partnerami społecznymi. W dniu 3 czerwca 2015 roku we wspólnym stanowisku trzy reprezentatywne centrale związkowe przedstawiły propozycje wysokości progów dochodowych oraz świadczeń z pomocy społecznej oraz rodzinnych. Zaproponowane przez stronę związkową kwoty uwzględniają poziom Progów Interwencji Socjalnej oszacowanej według cen z roku 2013 przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych oraz indeksację tych progów, tak aby w 2018 roku nie były one niższe od wartości minimum egzystencji we wszystkich typach rodzin.

 

 

Wspieranie osób wchodzących na rynek pracy

W odniesieniu do zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy powołanych w raporcie należy wskazać, iż pozytywna ocena wprowadzonych rozwiązań jest przedwczesna, gdyż ustawa obowiązuje zaledwie od roku i nie usunęła dysfunkcji związanych z zasadami przyznawania pomocy (tzn. brak priorytetu przy przeciwdziałaniu bezrobociu długotrwałemu, udzielanie pomocy głównie tym osobom, które zapewnią pełne zabezpieczenie zwrotu udzielonej pomocy, nadzór MF nad FP). Potwierdzeniem mogą być dane GUS oraz MPiPS, zgodnie z którymi w okresie pierwszych
9 miesięcy roku 2014 z aktywnych programów rynku pracy skorzystało 399,4 tys. osób, tj. o 0,9% mniej niż rok wcześniej.

 

Ochrona zdrowia

NSZZ „Solidarność” wskazuje, że 7 lipca 2015 r. rząd ma podjąć decyzję
o przyjęciu projektu ustawy o zdrowiu publicznym, która w założeniu ma podnieść rangę profilaktyki, a co za tym idzie, zdrowia całego społeczeństwa. Prezydium KK NSZZ „Solidarność” przedstawiło na etapie konsultacji społecznych opinię do projektu ustawy
(w załączeniu).