Decyzja Prezydium KK nr 112/15 ws. zgody na użycie znaku graficznego NSZZ „Solidarność”

          Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, wyraża zgodę na niekomercyjne użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” na potrzeby znaczka (wpinki) oraz ulotki nawiązujących do 35-tej rocznicy powstania Związku, które zostaną wydane przez Instytut.

Decyzja Prezydium KK nr 111/15 ws. udzielenia poparcia projektowi składanemu przez CNAM (Conservatoire National des Atrs et Metiers), poświęconemu badaniu relacji przemysłowych w krajach UE …

ws. udzielenia poparcia projektowi składanemu przez CNAM (Conservatoire National des Atrs et Metiers), poświęconemu badaniu relacji przemysłowych w krajach UE i zaangażowaniu się w projekt jako organizacja stowarzyszona

 

            Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” postanawia udzielić poparcia projektowi składanemu przez CNAM (Conservatoire National des Atrs et Metiers), poświęconemu badaniu relacji przemysłowych w krajach UE oraz przystąpić do projektu jako organizacja stowarzyszona (ang. „associated organisation”).

            Wniosek projektowy zostanie złożony przez Lidera (CNAM) w odpowiedzi na konkurs VP/2015/004 „Wzmocnienie ekspertyzy w obszarze relacji przemysłowych”, ogłoszony przez KE. Celem projektu będzie pogłębienie wiedzy nt. systemów relacji przemysłowych występujących w krajach UE, w szczególności lepsze zrozumienie wzajemnych zależności zachodzących pomiędzy dialogiem społecznym
a wydajnością społeczną i gospodarczą. Badania prowadzone w ramach projektu obejmą wszystkie kraje UE a Holandia, Dania, Francja, Włochy, Bułgaria i Polska zostaną objęte pogłębioną analizą jakościową. W ramach projektu przewidziano organizację seminariów, konferencji oraz szkoleń.

Zaangażowanie NSZZ „Solidarność” będzie polegało na:

–        uczestniczeniu w kwartalnych spotkaniach,

–        ewaluacji zaawansowania prac,

–        konsultowania ram i wyników badań,

–        współpracy w zakresie organizacji szkoleń.

Planowani pozostali partnerzy projektu to: jako „associated organisation”: CGIL oraz jako współ-wnioskodawcy: Aalborg University, Associazione B.Trentin, Institut de la Francophonie pour l’Administration et la Gestion.

 

Decyzja Prezydium KK nr 108/15 ws. wyrejestrowania ZOK NSZZ „Solidarność” JSW KOKS S.A.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, w związku z przekształceniem ZOK NSZZ „Solidarność” JSW KOKS S.A. w Organizację Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” Koksownie JSW KOKS S.A. w Dąbrowie Górniczej, postanawia wyrejestrować Zakładową Organizację Koordynacyjną NSZZ „Solidarność” JSW KOKS S.A. zarejestrowaną pod numerem 8 w Krajowym Rejestrze ZOK.

Decyzja Prezydium KK nr 107/15 ws. opinii do Kierunkowych założeń nowej ordynacji podatkowej

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przestawia uwagi do Kierunkowych założeń nowej ordynacji podatkowej zwanej dalej Założeniami.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” dokonując analizy Założeń podziela pogląd, że nowa ordynacja podatkowa powinna służyć realizacji dwóch podstawowych celów:

– ochronie praw podatnika,

– zwiększeniu skuteczności i efektywności wymiaru i poboru podatków.

Jednakże zaproponowane w przedstawionym projekcie rozwiązania nie zawsze potwierdzają zamiar realizacji tych celów.

 

Uwagi ogólne

1.     Zapisy Założeń zawierają sformułowania, z których nie wynika czy przedstawione rozwiązania są propozycją czy komentarzem do istniejących problemów wynikających z rozwiązań w aktualnym stanie prawnym. Należy w związku z tym jasno określić, jakie są zamierzenia projektodawcy w poszczególnych zapisach.

2.     Duża część Założeń poświęcona jest zagadnieniom związanym z wydawaniem interpretacji podatkowych. Działania Ministra Finansów w tym zakresie wynikają
z niejednoznacznych zapisów ustawowych. W związku z powyższym należy położyć duży nacisk przede wszystkim na jakość stanowionego prawa.

Uwagi szczegółowe:

1.     Projektodawca nie uzasadnia nieprzyjęcia reguł będących w ordynacji podatkowej,
a aktualnie istniejących w kodeksie postępowania administracyjnego i nie wskazuje skutków prawnych takiej decyzji.

2.     Jak uznaje projektodawca: „Większa skuteczność organów podatkowych nie może jednak prowadzić do naruszenia praw podatnika. Kształt nowej ordynacji podatkowej powinien uwzględniać fakt, że interes publiczny jest często niesprzeczny z interesem podatnika, a także dawać podstawy należytego wyważania tych interesów w sytuacji, gdy są one sprzeczne. Będzie temu służyło ujęcie w ordynacji zasad ogólnych prawa podatkowego, które m.in. będą obligowały do uwzględnienia w procesie interpretacji prawa podatkowego praw podatnika, ale także interesu publicznego”. Projektodawca powinien wskazać konkretne interesy i prawa podatnika.

3.     Konieczne jest uzupełnienie katalogu zasad o rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika (in dubio pro tributario). Podatnik nie może ponosić negatywnych konsekwencji nieprecyzyjnego określania jego obowiązków w ustawie podatkowej.

4.     Z przyznaniem konkretnych praw podatnikowi powinny zostać skorelowane instrumenty, które realizowałyby te prawa w praktyce.

5.     Istotne będą szczegółowe rozwiązania dotyczące ochrony prawnej przysługującej podatnikowi w razie zastosowania się przez niego do udzielonej mu urzędowej informacji, która następnie okazuje się niepoprawna lub myląca, zwłaszcza z uwagi na zaufanie podatnika do organów podatkowych.

6.     Prezydium KK NSZZ „Solidarność” nie zgadza się z propozycją odstąpienia od sądowej kontroli interpretacji podatkowych. Niepokojący jest przede wszystkim fakt, że znaczny jest odsetek spraw, w których sądy niepodzieliły stanowiska Ministra Finansów ujętej w interpretacji. Należy położyć szczególny nacisk na jakość stanowionego prawa oraz konieczność większej specjalizacji jego interpretacji.

7.     Uznanie przez projektodawcę Założeń, że „należy wprowadzić skuteczną prawnie możliwość powoływania się na interpretację ogólną w tożsamym stanie faktycznym” jest pozytywnym rozwiązaniem, jednak forma przedstawienia propozycji nie daje pewności, czy to jest  propozycja czy tylko rozważania.

8.     Pozytywnie należy ocenić propozycję stworzenia nowoczesnego, sprawnego ogólnokrajowego punktu jednolitej informacji na temat podatków dla podatników i pracowników administracji podatkowej, który ma według autorów Założeń stanowić gwarancję jednolitych procedur oraz standardów w zakresie udzielania indywidualnych interpretacji.

9.     Propozycje możliwości zadawania pytań prawnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego należy uzupełnić o informację kto będzie miał uprawnienia do tej czynności. Właściwa ocena będzie uzależniona od określenia przez projektodawcę zakresu podmiotowego.

10.  Prezydium KK NSZZ „Solidarność” pozytywnie ocenia rozszerzenie katalogu niewładczych form działania organów podatkowych poprzez między innymi wprowadzenie procedury konsultacyjnej oraz mediacji podatkowych. Jednakże
w związku z tym, że korzystanie z nich co do zasady będzie odpłatne, należy jasno określić w ustawie kryteria określenia ceny wraz z cennikiem, aby uniknąć uznaniowości przy wycenie.

11.  Prezydium KK NSZZ „Solidarność” nie wnosi uwag do propozycji rezygnacji
z definiowania obowiązku podatkowego w samej ordynacji podatkowej, a zamiast tego wskazanie, że określają go ustawy lub, że wynika on z ustaw podatkowych.

12.  Pozytywnie należy ocenić zamiar zrekonstruowania i uporządkowania siatki pojęć podstawowych w ordynacji podatkowej.

13.  W zakresie ustanowienia przedstawiciela dla osoby nieobecnej, Prezydium KK NSZZ „Solidarność” zwraca uwagę, że propozycja zmian dotyczy jedynie słownictwa użytego w tym zakresie.

14.  Szersze dopuszczenie stosowania nowoczesnych technik utrwalania obrazu i dźwięku przy przeprowadzaniu postępowania dowodowego wymaga zastosowania specjalnych metod ochrony danych osobowych oraz zabezpieczenia materiału dowodowego przed zniszczeniem.

15.  Prezydium KK NSZZ „Solidarność” wnioskuje o doprecyzowanie użytego określenia „zbliżone kompetencje”, gdyż nie jest jasne co projektodawca ma na myśli.

16.  Pozytywnie należy ocenić połączenie przepisów dotyczących kontroli podatkowej funkcjonujących w odrębnych aktach prawnych w jedną całość.

17.  Prezydium KK NSZZ „Solidarność” zgadza się z założeniem, aby czynności sprawdzające ponownie uregulować odrębnie od kontroli podatkowej. Jednocześnie należy jednak, co do zasady – jak przyznaje w Założeniach projektodawca – wprowadzić pierwszeństwo prowadzenia przez organ podatkowy czynności sprawdzających, zanim zostanie wszczęta kontrola podatkowa. Z założenia bowiem czynności sprawdzające mogą prowadzić do zweryfikowania wysokości zobowiązania przez podatnika lub przez organ podatkowy w trybie korekty, a zatem w takim przypadku nie będzie konieczne prowadzenie kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego.

18.  Pozytywnie należy ocenić zamiar zagwarantowania czasu do korekty po kontroli podatkowej, a przed wszczęciem postępowania podatkowego, jednakże należy uzależnić zagwarantowany czas na dokonanie korekty deklaracji od zakresu kontroli oraz skali dokonywanych korekt.

Przedstawione w opiniowanym dokumencie założenia przyjmują formułę ogólną. Dlatego Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przedstawi szczegółowe uwagi do rozwiązań zawartych w projektach konkretnych ustaw.

 

Decyzja Prezydium KK nr 106/15 ws. opinii o projekcie rozporządzenia RM zmieniającego rozporządzenie ws. obowiązków informacyjnych funduszy emerytalnych

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” nie wnosi uwag do projektu rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 25 maja 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązków informacyjnych funduszy emerytalnych.

Jednocześnie Prezydium KK apeluje o podjęcie odpowiednich działań zapewniających zunifikowanie danych dotyczących wieku członków  funduszy, zawartych w rejestrach otwartych funduszy emerytalnych i Centralnym Rejestrze Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych, prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.