Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przypomina, że projekt ustawy
„o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego” jest wynikiem wspólnych uzgodnień reprezentatywnych organizacji związkowych, reprezentatywnych organizacji pracodawców i strony rządowej, reprezentowanej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza, zawartych 21 marca br. w Dobieszkowie.
Oczekiwania NSZZ ”Solidarność”, do przedmiotowego projekty były o wiele większe. Oczekiwaliśmy większej autonomii organizacyjnej i finansowej Rady Dialogu, większych jej kompetencji i utworzenia instytucji Rzecznika Dialogu Społecznego. Ostatecznie Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zgodnie z uzgodnieniami z Dobieszkowa, w dniu 26 marca zarekomendowała przyjęcie nowych rozwiązań w zakresie dialogu społecznego zapisanych
w wspólnie uzgodnionym projekcie ustawy o „Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego” z dna 21 marca.
Nie wyrażamy zgody na wprowadzanie zmian, będących zmianami merytorycznymi,
a określonymi w nowym brzmieniu art. 39 projekty, dotyczącego kształtowania planu finansowego Rady Dialogu Społecznego i Biura Rady.
Oczekujemy przywrócenia jego brzmienia zgodnie z projektem z dnia 21 marca.
Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do cofnięcia rekomendacji, jeśli projekt ustawy o „Radzie Dialogu Społecznego” nie zostanie przywrócony do stanu z 21 marca br.