Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ogłasza z dniem 1 kwietnia 2015 r. rozpoczęcie VIII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.Termin zgłaszania wniosków upływa 30 czerwca 2015 r.
Dzień: 2015-03-24
Decyzja Prezydium KK nr 53/15 ws. zgody na użycie znaku graficznego NSZZ „Solidarność”
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” na wniosek Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” wyraża zgodę na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” w logotypie „Nocny Bieg Uliczny”.
Decyzja Prezydium KK nr 52/15 ws. przygotowania i złożenia projektu pod roboczym tytułem „Nowa ERA – aplikacja internetowa na rzecz rozwoju związku”
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wyraża zgodę na przygotowanie i realizację projektu roboczo zatytułowanego „Nowa ERA – aplikacja internetowa na rzecz rozwoju związku”, przedkładanego Komisji Europejskiej w ramach linii budżetowej 04030105 – „Działania informacyjne i szkoleniowe dla organizacji pracowniczych”.
Za realizację projektu odpowiadać będą:
- Jerzy Jaworski – menedżer projektu
- Maria Żytko – kierownik administracyjny
- Karol Nosal – asystent ds. finansowych
- Krzysztof Kutzmann – księgowy
- Kacper Stachowski – ekspert wewnętrzny
- Janusz Zabiega – trener
- Jarosław Kobylański – informatyk
Decyzja Prezydium KK nr 51/15 ws. opinii o projekcie rozporządzenia MPiPS w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia
Prezydium Komisji Krajowej negatywnie opiniuje projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
Z uwagi na trudną sytuację na polskim rynku pracy należy z dużą ostrożnością odnosić się do zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. Obecnie działania podejmowane przez rząd kategorycznie zmierzają do szerokiego otwarcia polskiego rynku pracy dla obywateli państw obcych niebędących członkami UE. Prezydium Komisji Krajowej mając na uwadze obowiązywanie przepisów rangi międzynarodowej wskazuje, iż obecna liberalizacja polityki społecznej rządu w zakresie zatrudniania cudzoziemców nie sprzyja ochronie miejsc pracy dla polskich obywateli.
Prezydium Komisji Krajowej wskazuje również, iż polscy obywatele powinni mieć zapewnione co najmniej równe prawo do otrzymania pracy na godnych warunkach. Mając na uwadze dotychczasowe podejście polskich pracodawców, którzy w przeważającej mierze nastawieni są na osiąganie w krótkim czasie zysku z prowadzonej działalności gospodarczej, istnieje poważne ryzyko, iż obywatele RP poszukujący pracy nie będą konkurencyjni na rynku pracy, albowiem cudzoziemcy, zwłaszcza z krajów Europy wschodniej akceptują warunki pracy znacznie gorsze (na granicy ubóstwa), i to nie tylko w zakresie wysokości otrzymywanego wynagrodzenia za pracę, ale również w zakresie rodzaju zawieranych umów (tzw. „umów śmieciowych”). Mając na uwadze powyższe, należy wypracować mechanizmy, zgodnie z którym proces wyboru osoby na pracownika będzie w przeważającej mierze oparty na wykształceniu, doświadczeniu oraz predyspozycjach kandydata, przy jednoczesnym sztywnym określeniu wartości wynagrodzenia za oferowaną pracę.
Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy oraz fakt, iż z samego uzasadnienia projektu wynika, że do pracy w Polsce bez zezwolenia może być uprawnionych ponad 300 000 cudzoziemców, Prezydium Komisji Krajowej ponownie wzywa do ochrony, miejsc pracy oraz promocji zatrudnienia polskich pracowników i bezrobotnych.
Decyzja Prezydium KK nr 50/15 ws. opinii o projekcie rozporządzenia MPiPS zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, nie wnosi uwag do projektu rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 marca 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych.