Uchwała KK nr 3/15 ws. zmiany Uchwały KK nr 16/06 ws. zakończenia istnienia jednostki organizacyjnej Związku, zmian zasięgu działania regionów oraz zmiany miejsca rejestracji jednostek organizacyjnych Związku

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" postanawia wprowadzić następujące zmiany
w Uchwale KK nr 16/06

W § 4

–       dodać pkt. 3 w brzmieniu: Po wyrejestrowaniu regionu jego dokumentacja zostaje przekazana do archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

W § 5

–       dodać pkt. 4 w brzmieniu: Po wyrejestrowaniu krajowego sekretariatu branżowego, Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów, krajowej sekcji branżowej lub krajowej sekcji problemowej zarejestrowanej przez Komisję Krajową, ich dokumentacja zostaje przekazana do archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

–       dodać pkt. 5. W brzmieniu: Po wyrejestrowaniu regionalnego sekretariatu branżowego, regionalnej sekcji branżowej oraz regionalnej sekcji problemowej zarejestrowanej przez zarząd regionu ich dokumentacja zostaje przekazana do archiwum właściwego zarządu regionu. W uzasadnionych przypadkach dokumentacja może zostać przekazana do archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Po § 12

–       dodać par. 13 w brzmieniu: Po wyrejestrowaniu podstawowej jednostki organizacyjnej Związku jej dokumentacja zostaje przekazana do archiwum właściwego zarządu regionu. W uzasadnionych przypadkach dokumentacja ta może zostać przekazana do archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Uchwała KK nr 2/15 ws. przyjęcia wzoru Deklaracji członkowskiej NSZZ „Solidarność”

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przyjmuje jednolity wzór Deklaracji Członkowskiej obowiązujący w NSZZ „Solidarność” oraz Zgłoszenia przynależności do NSZZ „Solidarność”.

Wzór Deklaracji o przystąpieniu do NSZZ „Solidarność” i Zgłoszenia o przynależności do NSZZ „Solidarność” obowiązywać będzie od 1 marca 2015 r.

Deklaracje złożone do 28 lutego 2015 r. zachowują swoją ważność.

            Jednocześnie traci moc Uchwała KK nr 7/14.

Decyzja Prezydium KK nr 37/15 ws. desygnowania przedstawicieli NSZZ „Solidarność” do EKES

            Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” desygnuje kandydatów NSZZ „Solidarność” do Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na kadencję 2015-2020:

1.       Andrzeja Adamczyka,

2.       Mariana Krzaklewskiego.

.

Decyzja Prezydium KK nr 36/15 ws. opinii o projekcie ustawy MPiPS o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy o emeryturach pomostowych

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie ocenia proponowaną zmianę w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Przedstawiony do zaopiniowania projekt w art. 10 ust. 1 pkt. 9a ustawy o PIP rozszerza uprawnienia Inspekcji Pracy do kontroli wykazów stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze oraz do kontroli ewidencji pracowników wykonujących pracę w tych warunkach. Natomiast projekt nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych, poprzez dodanie do art. 41 ust. 6a, przewiduje możliwość podjęcia kontroli przez inspektora pracy nie tylko na skutek skargi pracownika (art. 41 ust. 6) ale również z urzędu.

Prezydium Komisji Krajowej wnosi o umieszczenie dodatkowego zapisu w art. 11a ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy o następującym brzmieniu: „Założenia zakładowego wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 41 ust. 4 pkt 1 ustawy o emeryturach pomostowych”. Zapis taki miałby charakter uzupełniający do zmiany, która jest przedmiotem opiniowania.

Ponadto Prezydium Komisji Krajowej uważa, iż należy wprowadzić rozwiązanie systemowe, w którym ostateczna decyzja w sprawie uznania uprawnień do emerytury pomostowej wydawana będzie w oparciu o decyzję Państwowej Inspekcji Pracy a ewentualne wątpliwości związane z uznaniem pracy w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze powinny być wyjaśniane pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a Państwową Inspekcją Pracy.

 

 

Decyzja Prezydium KK nr 35/15 ws. opinii o projekcie ustawy o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych oraz ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” negatywnie opiniuje projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych oraz ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym z dnia 27 stycznia 2015 r.

Projekt zawiera szereg propozycji zmian, których wprowadzenie w opinii projektodawcy, wynika z konieczności dostosowania przepisów regulujących przejmowanie SKOK-ów w trudnej sytuacji finansowej, do zasad udzielania pomocy publicznej instytucjom kredytowym. Cel ten ma zostać osiągnięty m.in. poprzez poszerzenie katalogu podmiotów mogących przejąć SKOK o instytucje kredytowe, w rozumieniu art. 4 pkt. 17 ustawy Prawo bankowe, uwzględnienie kwestii ceny przy wyborze podmiotu przejmującego SKOK oraz poprzez zmianę kierunku udzielania pomocy publicznej i przekierowania jej z podmiotów dokonujących przejęcia SKOK do samych przejmowanych SKOK.

Poszerzenie katalogu podmiotów mogących przejąć SKOK o instytucje kredytowe, w rozumieniu art. 4 pkt. 17 ustawy Prawo bankowe będzie miało ten skutek, iż SKOK-i lub część wybranych praw majątkowych lub wybranych zobowiązań SKOK będą mogły być przejmowane przez podmioty zagraniczne, w tym zagraniczne banki lub instytucje para bankowe. W ten sposób polski kapitał spółdzielczy, będący – zgodnie z ustawą Prawo spółdzielcze – własnością członków spółdzielni będzie mógł być przejmowany przez kapitał zagraniczny, co nie może spotkać się z aprobatą Związku.

            Instytucja kredytowa może prowadzić działalność w Polsce wyłącznie poprzez oddział instytucji kredytowej. Oddział jest jednotką organizacyjną macierzystej instytucji kredytowej, który w ramach prowadzenia działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może dokonywać m.in. czynności bankowych, ale nie może być traktowany jako samodzielny podmiot prawa. Jako podmiot niewyposażony w osobowość prawną, oddział instytucji kredytowej nie może być stroną sporu sądowego, co sprawia, iż dochodzenie od instytucji kredytowej roszczeń przez spółdzielców SKOK, którzy jako depozytariusze SKOK po przejęciu staną się klientami instytucji finansowej, będzie znacznie utrudnione. Projekt w sposób mechaniczny poszerza katalog podmiotów mogących przejąć SKOK, nie zawierając jednocześnie niezbędnych rozwiązań, które chroniłyby klientów podmiotu przejmującego przed negatywnymi dla nich skutkami przejęcia.

            Zgodnie z uzasadnieniem do projektu, komunikat Komisji w sprawie stosowania od dnia 1 sierpnia 2013 r. reguł pomocy państwa w odniesieniu do środków wsparcia na rzecz banków w kontekście kryzysu finansowego ustanawia wymóg sprzedaży instytucji podczas otwartej, bezwarunkowej i konkurencyjnej procedury, wskazując, iż aktywa powinny zostać przekazane oferentowi proponującemu najwyższą cenę sprzedaży. Taką cenę uznaje się za cenę rynkową i możliwe jest stwierdzenie, że podmiot nabywający nie uzyskał pomocy publicznej. 

            Prezydium Komisji Krajowej wyraża zaniepokojenie, iż w obawie o zarzut naruszenia przepisów o pomocy publicznej przy wyborze podmiotu przejmującego będzie dominowało kierowanie się kryterium ceny, bez uwzględnienia innych aspektów związanych
z działalnością przejmowanego SKOK-u lub wybranych praw lub zobowiązań majątkowych.

W ocenie Związku przy kwalifikowaniu podmiotu, który miałby przejąć SKOK lub jej część,

w pierwszej kolejności powinno być uwzględniane, czy podmiot przejmujący prowadzi działalność zbieżną z działalnością przejmowanego SKOK oraz w jakim zakresie działalność ta będzie kontynuowana tak, aby kwestia przejęcia była jak najmniej niekorzystna dla członków – klientów SKOK. Na względzie należy mieć utrzymanie dostępności punktów obsługi klienta, godziny działania oraz to, by przejęcie SKOK nie przyczyniło się do zwiększenia kosztów świadczonych usług.

            Działania naprawcze podejmowane są w celu doprowadzenia do poprawy bezpieczeństwa depozytów wniesionych przez członków SKOK. Przejmowanie kasy lub części wybranych praw majątkowych lub wybranych zobowiązań kasy jest elementem działań naprawczych. SKOK jest korporacją osób a nie kapitałów. Z tej przyczyny przejęcie SKOK lub części wybranych praw majątkowych lub wybranych zobowiązań SKOK przez podmiot nie będący SKOK wpływa na zmianę sytuacji prawnej członka SKOK. Bez wprowadzenia dodatkowych narzędzi ochrony klientów-depozytariuszy przejęcie SKOK, w szczególności przez instytucję kredytową, zamiast poprawić sytuację prawną depozytariuszy – członków kasy, de facto może przyczynić się do jej pogorszenia. Będzie to miało miejsce
w szczególności w sytuacji konfliktu i konieczności sądowego dochodzenia przez nich roszczeń. 

            Prezydium Komisji Krajowej pragnie zwrócić uwagę, iż wśród podmiotów wymienionych w ocenie skutków regulacji, na który oddziałuje projekt, brakuje klientów przejmowanego SKOK oraz pracowników przejmowanego SKOK. Przejście pracowników do oddziału podmiotu zagranicznego często ma ten skutek, iż decyzje w sprawach zatrudnienia podejmowane są poza granicami kraju a nie przez podmioty będące pracodawcą
w rozumieniu Kodeksu pracy, co może mieć swoje odbicie w zmianie jakości zatrudnienia.

            Zaproponowane w projekcie przeniesienie pomocy publicznej udzielanej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, z podmiotu przejmującego na kasę przejmowaną, jest
rozwiązaniem pozornym, nie prowadzącym w rzeczywistości do zmiany podmiotu beneficjenta pomocy. W ocenie NSZZ „Solidarność” faktyczna realizacja wymogu udzielania pomocy publicznej właściwym podmiotom powinna dokonywać się poprzez wzmocnienie pomocy dla SKOK- ów w taki sposób, aby de facto umożliwić im realizację postępowań naprawczych, co zapobiegałoby przejmowaniu SKOK przez podmioty niezwiązane ze spółdzielczością. 

Decyzja Prezydium KK nr 35/15 ws. opinii o projekcie ustawy o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych oraz ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” negatywnie opiniuje projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych oraz ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym z dnia 27 stycznia 2015 r.

Projekt zawiera szereg propozycji zmian, których wprowadzenie w opinii projektodawcy, wynika z konieczności dostosowania przepisów regulujących przejmowanie SKOK-ów w trudnej sytuacji finansowej, do zasad udzielania pomocy publicznej instytucjom kredytowym. Cel ten ma zostać osiągnięty m.in. poprzez poszerzenie katalogu podmiotów mogących przejąć SKOK o instytucje kredytowe, w rozumieniu art. 4 pkt. 17 ustawy Prawo bankowe, uwzględnienie kwestii ceny przy wyborze podmiotu przejmującego SKOK oraz poprzez zmianę kierunku udzielania pomocy publicznej i przekierowania jej z podmiotów dokonujących przejęcia SKOK do samych przejmowanych SKOK.

Poszerzenie katalogu podmiotów mogących przejąć SKOK o instytucje kredytowe, w rozumieniu art. 4 pkt. 17 ustawy Prawo bankowe będzie miało ten skutek, iż SKOK-i lub część wybranych praw majątkowych lub wybranych zobowiązań SKOK będą mogły być przejmowane przez podmioty zagraniczne, w tym zagraniczne banki lub instytucje para bankowe. W ten sposób polski kapitał spółdzielczy, będący – zgodnie z ustawą Prawo spółdzielcze – własnością członków spółdzielni będzie mógł być przejmowany przez kapitał zagraniczny, co nie może spotkać się z aprobatą Związku.

            Instytucja kredytowa może prowadzić działalność w Polsce wyłącznie poprzez oddział instytucji kredytowej. Oddział jest jednotką organizacyjną macierzystej instytucji kredytowej, który w ramach prowadzenia działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może dokonywać m.in. czynności bankowych, ale nie może być traktowany jako samodzielny podmiot prawa. Jako podmiot niewyposażony w osobowość prawną, oddział instytucji kredytowej nie może być stroną sporu sądowego, co sprawia, iż dochodzenie od instytucji kredytowej roszczeń przez spółdzielców SKOK, którzy jako depozytariusze SKOK po przejęciu staną się klientami instytucji finansowej, będzie znacznie utrudnione. Projekt w sposób mechaniczny poszerza katalog podmiotów mogących przejąć SKOK, nie zawierając jednocześnie niezbędnych rozwiązań, które chroniłyby klientów podmiotu przejmującego przed negatywnymi dla nich skutkami przejęcia.

            Zgodnie z uzasadnieniem do projektu, komunikat Komisji w sprawie stosowania od dnia 1 sierpnia 2013 r. reguł pomocy państwa w odniesieniu do środków wsparcia na rzecz banków w kontekście kryzysu finansowego ustanawia wymóg sprzedaży instytucji podczas otwartej, bezwarunkowej i konkurencyjnej procedury, wskazując, iż aktywa powinny zostać przekazane oferentowi proponującemu najwyższą cenę sprzedaży. Taką cenę uznaje się za cenę rynkową i możliwe jest stwierdzenie, że podmiot nabywający nie uzyskał pomocy publicznej. 

            Prezydium Komisji Krajowej wyraża zaniepokojenie, iż w obawie o zarzut naruszenia przepisów o pomocy publicznej przy wyborze podmiotu przejmującego będzie dominowało kierowanie się kryterium ceny, bez uwzględnienia innych aspektów związanych
z działalnością przejmowanego SKOK-u lub wybranych praw lub zobowiązań majątkowych.

W ocenie Związku przy kwalifikowaniu podmiotu, który miałby przejąć SKOK lub jej część,

w pierwszej kolejności powinno być uwzględniane, czy podmiot przejmujący prowadzi działalność zbieżną z działalnością przejmowanego SKOK oraz w jakim zakresie działalność ta będzie kontynuowana tak, aby kwestia przejęcia była jak najmniej niekorzystna dla członków – klientów SKOK. Na względzie należy mieć utrzymanie dostępności punktów obsługi klienta, godziny działania oraz to, by przejęcie SKOK nie przyczyniło się do zwiększenia kosztów świadczonych usług.

            Działania naprawcze podejmowane są w celu doprowadzenia do poprawy bezpieczeństwa depozytów wniesionych przez członków SKOK. Przejmowanie kasy lub części wybranych praw majątkowych lub wybranych zobowiązań kasy jest elementem działań naprawczych. SKOK jest korporacją osób a nie kapitałów. Z tej przyczyny przejęcie SKOK lub części wybranych praw majątkowych lub wybranych zobowiązań SKOK przez podmiot nie będący SKOK wpływa na zmianę sytuacji prawnej członka SKOK. Bez wprowadzenia dodatkowych narzędzi ochrony klientów-depozytariuszy przejęcie SKOK, w szczególności przez instytucję kredytową, zamiast poprawić sytuację prawną depozytariuszy – członków kasy, de facto może przyczynić się do jej pogorszenia. Będzie to miało miejsce
w szczególności w sytuacji konfliktu i konieczności sądowego dochodzenia przez nich roszczeń. 

            Prezydium Komisji Krajowej pragnie zwrócić uwagę, iż wśród podmiotów wymienionych w ocenie skutków regulacji, na który oddziałuje projekt, brakuje klientów przejmowanego SKOK oraz pracowników przejmowanego SKOK. Przejście pracowników do oddziału podmiotu zagranicznego często ma ten skutek, iż decyzje w sprawach zatrudnienia podejmowane są poza granicami kraju a nie przez podmioty będące pracodawcą
w rozumieniu Kodeksu pracy, co może mieć swoje odbicie w zmianie jakości zatrudnienia.

            Zaproponowane w projekcie przeniesienie pomocy publicznej udzielanej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, z podmiotu przejmującego na kasę przejmowaną, jest
rozwiązaniem pozornym, nie prowadzącym w rzeczywistości do zmiany podmiotu beneficjenta pomocy. W ocenie NSZZ „Solidarność” faktyczna realizacja wymogu udzielania pomocy publicznej właściwym podmiotom powinna dokonywać się poprzez wzmocnienie pomocy dla SKOK- ów w taki sposób, aby de facto umożliwić im realizację postępowań naprawczych, co zapobiegałoby przejmowaniu SKOK przez podmioty niezwiązane ze spółdzielczością. 

Decyzja Prezydium KK nr 34/15 ws. opinii o projekcie założeń projektu ustawy o kredytach związanych z nieruchomościami

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie ocenia przedstawiony
przez Ministerstwo Finansów projekt założeń projektu ustawy o kredytach związanych z nieruchomościami.

Projekt regulacji związany jest z implementacją Dyrektywy Parlamentu Europejskiego
i Rady 2014/17/UE z dnia 4 lutego 2014 w sprawie konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi (Dz.U. UE L060 z dnia 28 lutego 2014r.). Ostatnie zawirowania na rynku kredytów hipotecznych denominowanych we frankach szwajcarskich wskazują na pilną potrzebę wprowadzenia uregulowań mających na celu ochronę kredytobiorców. Wdrożenie rozwiązań zaproponowanych w założeniach zmierza do większej przejrzystości rynku kredytów hipotecznych, a przede wszystkim do podniesienia poziomu bezpieczeństwa uczestników tego rynku. Niezmiernie ważną kwestią jest dostęp do rzetelnej i pełnej informacji dla kredytobiorców, do czego przyczyni się konieczność uzyskiwania zezwoleń i rejestracji przez pośredników kredytowych oraz nadzór Komisji Nadzoru Finansowego.

Ostateczna ocena proponowanych rozwiązań będzie możliwa dopiero po otrzymaniu projektu ustawy.

Uchwała KK nr 1/15 ws. interpretacji § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a Uchwały nr 5 XIX KZD w sprawie działalności finansowej Związku

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność działając na podstawie § 61 ust. 2 Statutu NSZZ „Solidarność” dokonuje interpretacji postanowień § 1 ust. 1  pkt 1 lit. a  Uchwały nr 5 XIX KZD w sprawie działalności finansowej Związku z późn. zm.

 

§ 1.

 

Pojęcie nagrody w rozumieniu postanowień § 1 ust. 1  pkt 1 lit. a  Uchwały nr 5 XIX KZD w sprawie działalności finansowej Związku nie obejmuje premii uznaniowych tj. świadczeń realizujących funkcje typowe dla premii (przyznawane zwyczajowo co miesiąc zależne od spełnienia ogólnie sformułowanych warunków odnoszących się do osiągnięcia wskazanych wyników, nienagannego wykonywania obowiązków, a nie wzorowego, jak
stanowi art. 105 kodeksu pracy). Oznacza to, że od premii uznaniowych pobiera się składkę członkowską.

 

§ 2.

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia