Uchwała KK nr 6/15 ws. zasad rozdysponowania dotacji Komisji Krajowej na wsparcie działań statutowych regionów i krajowych sekretariatów branżowych

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanawia, że w roku 2015 środki z dotacji Komisji Krajowej na wsparcie działań statutowych regionów i krajowych sekretariatów branżowych przyznawane zgodnie z Uchwałą KK nr 13/2014 ws. zasad rozdysponowania  dotacji Komisji Krajowej na wsparcie działań statutowych regionów i krajowych sekretariatów branżowych (z późn. zm.), mogą być przeznaczone w całości lub w części na organizację obchodów
35 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Środki, które nie zostaną spożytkowane na cel określony w zdaniu pierwszym muszą zostać rozdysponowane zgodnie z § 5 ust. 2 ww. Uchwały KK.

 

§ 2

Zasady rozliczania środków z dotacji Komisji Krajowej na wsparcie działań statutowych regionów i krajowych sekretariatów branżowych, powinny być zgodne z postanowieniami § 4 Uchwały o której mowa w §1.

 

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia

 

Uchwała KK nr 3/15 ws. zmiany Uchwały KK nr 16/06 ws. zakończenia istnienia jednostki organizacyjnej Związku, zmian zasięgu działania regionów oraz zmiany miejsca rejestracji jednostek organizacyjnych Związku

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" postanawia wprowadzić następujące zmiany
w Uchwale KK nr 16/06

W § 4

–       dodać pkt. 3 w brzmieniu: Po wyrejestrowaniu regionu jego dokumentacja zostaje przekazana do archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

W § 5

–       dodać pkt. 4 w brzmieniu: Po wyrejestrowaniu krajowego sekretariatu branżowego, Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów, krajowej sekcji branżowej lub krajowej sekcji problemowej zarejestrowanej przez Komisję Krajową, ich dokumentacja zostaje przekazana do archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

–       dodać pkt. 5. W brzmieniu: Po wyrejestrowaniu regionalnego sekretariatu branżowego, regionalnej sekcji branżowej oraz regionalnej sekcji problemowej zarejestrowanej przez zarząd regionu ich dokumentacja zostaje przekazana do archiwum właściwego zarządu regionu. W uzasadnionych przypadkach dokumentacja może zostać przekazana do archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Po § 12

–       dodać par. 13 w brzmieniu: Po wyrejestrowaniu podstawowej jednostki organizacyjnej Związku jej dokumentacja zostaje przekazana do archiwum właściwego zarządu regionu. W uzasadnionych przypadkach dokumentacja ta może zostać przekazana do archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Uchwała KK nr 2/15 ws. przyjęcia wzoru Deklaracji członkowskiej NSZZ „Solidarność”

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przyjmuje jednolity wzór Deklaracji Członkowskiej obowiązujący w NSZZ „Solidarność” oraz Zgłoszenia przynależności do NSZZ „Solidarność”.

Wzór Deklaracji o przystąpieniu do NSZZ „Solidarność” i Zgłoszenia o przynależności do NSZZ „Solidarność” obowiązywać będzie od 1 marca 2015 r.

Deklaracje złożone do 28 lutego 2015 r. zachowują swoją ważność.

            Jednocześnie traci moc Uchwała KK nr 7/14.

Decyzja Prezydium KK nr 37/15 ws. desygnowania przedstawicieli NSZZ „Solidarność” do EKES

            Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” desygnuje kandydatów NSZZ „Solidarność” do Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na kadencję 2015-2020:

1.       Andrzeja Adamczyka,

2.       Mariana Krzaklewskiego.

.

Decyzja Prezydium KK nr 36/15 ws. opinii o projekcie ustawy MPiPS o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy o emeryturach pomostowych

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie ocenia proponowaną zmianę w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Przedstawiony do zaopiniowania projekt w art. 10 ust. 1 pkt. 9a ustawy o PIP rozszerza uprawnienia Inspekcji Pracy do kontroli wykazów stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze oraz do kontroli ewidencji pracowników wykonujących pracę w tych warunkach. Natomiast projekt nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych, poprzez dodanie do art. 41 ust. 6a, przewiduje możliwość podjęcia kontroli przez inspektora pracy nie tylko na skutek skargi pracownika (art. 41 ust. 6) ale również z urzędu.

Prezydium Komisji Krajowej wnosi o umieszczenie dodatkowego zapisu w art. 11a ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy o następującym brzmieniu: „Założenia zakładowego wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 41 ust. 4 pkt 1 ustawy o emeryturach pomostowych”. Zapis taki miałby charakter uzupełniający do zmiany, która jest przedmiotem opiniowania.

Ponadto Prezydium Komisji Krajowej uważa, iż należy wprowadzić rozwiązanie systemowe, w którym ostateczna decyzja w sprawie uznania uprawnień do emerytury pomostowej wydawana będzie w oparciu o decyzję Państwowej Inspekcji Pracy a ewentualne wątpliwości związane z uznaniem pracy w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze powinny być wyjaśniane pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a Państwową Inspekcją Pracy.