Stanowisko Prezydium KK nr 85/2014 ws. sytuacji w ENEA S.A.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w pełni popiera akcję protestacyjną prowadzoną przez wszystkie związki zawodowe działające w Grupie Kapitałowej ENEA S.A. 

Prezydium Komisji Krajowej uważa postulaty zgłaszane przez Komitet Protestacyjno-Strajkowy za głęboko uzasadnione.

Niedopuszczalne jest łamanie przez pracodawcę prawa wynikającego z art. 261 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych – przenoszenie  pracowników ENEA SA i Enea Operator  do Enea Centrum bez zawierania porozumień zbiorowych, łamanie zawartych ze związkami porozumień w sprawie zmian w strukturach organizacyjnych spółek, a także brak rozmów
w sprawie wzrostu wynagrodzeń w roku 2014.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oczekuje od pracodawcy pilnego przystąpienia do rozmów ze związkami zawodowymi tak, aby konflikt mógł zostać zażegnany z korzyścią dla pracowników.

Decyzja Prezydium KK nr 84/2014 ws. zmiany dotychczasowej nazwy Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Południowym Koncernie Węglowym S.A.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, na wniosek zarejestrowanej na podstawie Uchwały KK nr 21/05 organizacji, zmienia jej nazwę z dotychczasowej: Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność” w Południowym Koncernie Węglowym S.A. na nową nazwę: Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność” w TAURON Wydobycie S.A.

Decyzja Prezydium KK nr 83/2014 ws. opinii do projektu ustawy o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” nie wnosi uwag do projektu ustawy o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zgłasza wątpliwość co do propozycji zmiany w art. 30, gdzie dodano ust. 4 w brzmieniu:

"4. Nieprzedstawienie Prezydentowi wniosku o nadanie Krzyża Wolności i Solidarności przez organ uprawniony wymaga zawiadomienia zgłaszającego inicjatywę".

 Organ uprawniony (IPN) – informuje tylko o zaniechaniu złożenia wniosku o nadanie odznaczenia, ale nie przedstawia uzasadnienia. Projektodawca wskazuje, że wśród okoliczności prowadzących do utraty prawa otrzymania tego odznaczenia są dane szczególnie wrażliwe (karalności oraz fakt współpracy z organami bezpieczeństwa państwa).
W uzasadnieniu wskazuje się ratio legis, iż w wypadku konfliktu istotnych konstytucyjnie
i społecznie wartości, jakimi są ochrona godności człowieka oraz prawo do informacji, pierwszeństwo należy przyznać na korzyść pierwszej z nich.

Decyzja Prezydium KK nr 81/2014 ws. opinii senackiego projektu ustawy z dnia 7 marca 2014 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” negatywnie ocenia senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (druk senacki nr 580), przedstawiając następujące uwagi:

Celem projektu miało być dostosowanie systemu prawa do Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 czerwca 2013 r., sygn. akt K17/11, który nakazał przywrócenie skróconego wymiaru czasu pracy z mocy prawa dla osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Projekt wbrew twierdzeniom wnioskodawców nie przywraca stanu prawnego sprzed 2012 r. Zaproponowane zmiany dotyczą zarówno art. 15 jak i art. 16 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tymczasem Trybunał Konstytucyjny w swym wyroku nie wypowiedział się w zakresie art. 16 powyższej ustawy.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” nie akceptuje zaproponowanej zmiany art. 16 stanowiącego o tym, iż o zaświadczenie wydłużające czas pracy będzie mógł wystąpić nie tylko pracownik, ale i pracodawca. Skrócony czas pracy powinien zostać uprawnieniem pracownika niepełnosprawnego, z którego tylko on może mieć możliwość zrezygnowania za zgodą lekarza.

Jednocześnie informujemy, że Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywne zaopiniowało projekt Rządowego Centrum Legislacji zakładający wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą wymiar czasu pracy osób niepełnosprawnych nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo i to bez konieczności spełniania jakichkolwiek dodatkowych warunków. Projekt ten również ma na celu realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 czerwca 2013 r.

Decyzja Prezydium KK nr 80/2014 ws. projektu ustawy z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przygotowanego przez Rządowe Centrum Legislacji

 Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie opiniuje projekt ustawy z dnia 14 marca 2014 r. o zmianieustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przygotowanego przez Rządowe Centrum Legislacji.

Decyzja Prezydium KK nr 79/2014 ws. zatwierdzenia Regulaminu Krajowej Sekcji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki NSZZ „Solidarność”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, działając na mocy postanowień           § 17 ust. 2 Uchwały KK nr 17/08 z późniejszymi zmianami, zatwierdza Regulamin Krajowej  Sekcji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki NSZZ „Solidarność” przyjęty podczas Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, które odbyło się  w Warszawie 27 lipca 2013 r.

Decyzja Prezydium KK nr 78/2014 ws. projektu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25.02.2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacyjnego osób niepełnosprawnych

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” nie wnosi uwag do projektu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25.02.2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacyjnego osób niepełnosprawnych