Decyzja Prezydium KK nr 85/2013 ws. sytuacji w TVP S.A.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z dezaprobatą przyjmuje decyzję Zarządu TVP S.A. z 15 maja br., dotyczącą wyprowadzenia do firm prywatnych czterech grup zawodowych: dziennikarzy, montażystów, charakteryzatorów i grafików.

Decyzja ta jest realnym zagrożeniem dla dalszego istnienia telewizji publicznej
i jej misyjnego charakteru, który powinien polegać na kształtowaniu świadomości społecznej w oparciu o dziedzictwo historyczne, na propagowaniu wzorców osobowych, postaw obywatelskich, kultury, edukacji. Tymczasem firmy prywatne nastawione są przede wszystkim na zysk, a więc podstawowym wyznacznikiem ich propozycji programowej będzie oglądalność. W tym kontekście specjalnego znaczenia nabiera problem finansowania TVP czyli zasad wydatkowania środków przeznaczanych na jej funkcjonowanie pochodzących zarówno z budżetu państwa jak i abonamentu opłacanego przez odbiorców.

Prezydium KK wyraża również zaniepokojenie sytuacją pracowników, którzy – jak wskazuje na to stosowana powszechnie praktyka – w nowych podmiotach najprawdopodobniej będą zmuszani do pracy na umowach śmieciowych. Uzasadnione są obawy związków zawodowych działających w Spółce, że decyzja Zarządu TVP S.A. to krok w stronę demontażu firmy.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” apeluje do Zarządu TVP S.A. o wycofanie się z tych planów, a wszystkich pracowników wzywa do poparcia stanowiska związków zawodowych działających w Spółce, wyrażonego we wspólnym Komunikacie z 28 maja 2013 r.

Decyzja Prezydium KK nr 83/2013 ws. rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 30 kwietnia 2013 r.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie opiniuje zmiany zaproponowane w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 30 kwietnia 2013 r.

Decyzja Prezydium KK nr 82/2013 ws. wyrejestrowania Krajowej Sekcji Pracowników Przemysłu Mechanizacji Rolnictwa NSZZ „Solidarność”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, działając na podstawie postanowień § 26 ust. 1 Statutu NSZZ „Solidarność” oraz § 10 ust. 1 uchwały nr 4 XIX KZD, zmienionej uchwałą nr 4 XX KZD postanawia wykreślić z Rejestru Krajowych Sekcji Branżowych sekcję o nazwie: Krajowa Sekcja Pracowników Przemysłu Mechanizacji Rolnictwa NSZZ „Solidarność”.

Decyzja wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Decyzja Prezydium KK nr 81/2013 ws. upoważnienia do podpisania specjalnego porozumienia ITF do Układu Zbiorowego Pracy dla polskich marynarzy pracujących na promach (…)

 

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” upoważnia Jacka Cegielskiego oraz Bogdana Kubiaka do podpisania specjalnego porozumienia ITF  do Układu Zbiorowego Pracy dla polskich marynarzy pracujących na promach, zawartego pomiędzy Bluefaith Company Limited a Krajową Sekcją Marynarzy
NSZZ „Solidarność” i Federacją Związkową Marynarzy i Rybaków.

 

Decyzja Prezydium KK nr 80/2013 ws. upoważnienia do podpisania aneksu dotyczącego warunków wynagrodzenia dla praktykantów do Układu Zbiorowego Pracy CBA IBF (…)

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” upoważnia Bogdana Kubiaka oraz Andrzeja Kościka do podpisania aneksu do Układu Zbiorowego Pracy CBA IBF dla marynarzy zatrudnionych w grupie PŻM zawartego przez Cyfadaco,
NSZZ „Solidarność” oraz Federację Związków Zawodowych Marynarzy i Rybaków dotyczącego warunków wynagrodzenia dla praktykantów.

 

Decyzja Prezydium KK nr 79/2013 ws. powołania przedstawiciela NSZZ „Solidarność” do udziału w pracach Grupy roboczej ds. zatrudnienia i integracji społecznej

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wyznacza Bogdana Szozdę jako przedstawiciela NSZZ „Solidarność” do udziału w pracach Grupy roboczej ds. zatrudnienia i integracji społecznej.

Decyzja Prezydium KK nr 78/2013 ws. działań EKZZ na rzecz zatrudnienia młodzieży

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” akceptuje przedstawiony przez EKZZ „Ramowy plan działań na rzecz zatrudnienia młodzieży” wypracowany przez europejskich partnerów społecznych między wrześniem 2012 r. a kwietniem
2013 r.