Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z dezaprobatą przyjmuje decyzję Zarządu TVP S.A. z 15 maja br., dotyczącą wyprowadzenia do firm prywatnych czterech grup zawodowych: dziennikarzy, montażystów, charakteryzatorów i grafików.
Decyzja ta jest realnym zagrożeniem dla dalszego istnienia telewizji publicznej
i jej misyjnego charakteru, który powinien polegać na kształtowaniu świadomości społecznej w oparciu o dziedzictwo historyczne, na propagowaniu wzorców osobowych, postaw obywatelskich, kultury, edukacji. Tymczasem firmy prywatne nastawione są przede wszystkim na zysk, a więc podstawowym wyznacznikiem ich propozycji programowej będzie oglądalność. W tym kontekście specjalnego znaczenia nabiera problem finansowania TVP czyli zasad wydatkowania środków przeznaczanych na jej funkcjonowanie pochodzących zarówno z budżetu państwa jak i abonamentu opłacanego przez odbiorców.
Prezydium KK wyraża również zaniepokojenie sytuacją pracowników, którzy – jak wskazuje na to stosowana powszechnie praktyka – w nowych podmiotach najprawdopodobniej będą zmuszani do pracy na umowach śmieciowych. Uzasadnione są obawy związków zawodowych działających w Spółce, że decyzja Zarządu TVP S.A. to krok w stronę demontażu firmy.
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” apeluje do Zarządu TVP S.A. o wycofanie się z tych planów, a wszystkich pracowników wzywa do poparcia stanowiska związków zawodowych działających w Spółce, wyrażonego we wspólnym Komunikacie z 28 maja 2013 r.